1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "1 Ekim'de Hekimhan Adliyesi Önündeyiz"
"1 Ekim'de Hekimhan Adliyesi Önündeyiz"

"1 Ekim'de Hekimhan Adliyesi Önündeyiz"

"1 Ekim'de Hekimhan Adliyesi Önündeyiz"PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ MALATYA ŞUBE BASIN AÇIKLAMASIPir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı...

A+A-

"1 Ekim'de Hekimhan Adliyesi Önündeyiz""1 Ekim'de Hekimhan Adliyesi Önündeyiz"

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ MALATYA ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Nesimi Turhan, Hekimhan Devlet Hastanesi'nde Alevi bir kadın çalışana yönelik ayrımcı uygulama ve satırlı saldırı ile ilgili bir açıklama yaparak Alevi kurumları olarak 1 Ekim'de Hekimhan Adliyesi Önünde olacaklarını bildirdi. Alevilere yönelik bu tür ayrımcı uygulamaların ve saldırıların temelinde "zorunlu din dersi dayatmasının"nın olduğu ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Bilindiği üzere 23 Nisan 2009’da Hekimhan ilçesi Devlet Hastanesinde Alevi bir kadın çalışana karşı Müdür Nazmi KURT tarafından “Alevilerin ellerinin değdiği yenmez” denilerek hakaret edilmişti, İbrahim GÜR adlı aşçıbaşı’da satırlı saldırıda bulunmuştu. İşte bu olayın duruşması, Hekimhan Sulh Ceza Mahkemesinde 1 EKİM 2009 Perşembe günü devam edecektir.

Alevi örgütleri Hekimhan adliyesi önünde olacaktır. Bu üzücü olay mezhep ve inanç ayrımının boyutlarını göstermesi bakımından anlamlıdır. Üstelik mağdur lehine ifade veren iki tanık Sünni vatandaştır. Ve duyarlı davranarak barış ve kardeşlik dersi vermişlerdir. Bu tarz olayların oluşmasında eğitim öğretim sisteminin, anti laikliğin ve din derslerinin zorunlu tutulmasının payı büyüktür.

Bu Eğitim sistemi Müdür Nazmi KURT gibilerin yetiştiği ürünün sonuçlarıdır. Maraş, Çorum, Gazi, Sivas katilleri kimlerden oluşmuştu? Kimlerin elleri daha kirli? Alevi/Kızılbaşlarla ilgili Şeyhülislam ve ulemaların verdikleri fetvalar aynen devam etmektedir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Antalya 3.İdare Mahkemesi ve başka bir sürü davada verilen kararlara karşın Din kültürü ve Ahlak Öğretimi ‘nin zorunlu ders olması sürmektedir.

Bu nedenle Alevi çocuklar sıkıntı yaşamakta ve alevi olduğunu saklamaktadır. Ya da Sünni gibi davranmak zorunda bırakılmaktadır. Bizler Asimilasyon ve ayrımcılığa karşı çıkıyoruz.

Bizim istediğimiz Din Bilgisi dersiyle talepte bulunan ebeveynin çocuğuna objektif, çoğulcu ve demokratik toplumun gereklerine aykırı olmayan bir eğitim, seçmeli ders kapsamı’nda verilmelidir.

Bu ders diğer derslerin sayısını azaltmadan verilmelidir. Bütün dinler, inançlar hakkında  nesnel bilgiler içerecek şekilde olmalıdır. Bu dinler ve inançların ortaya çıkış koşulları, tarihsel ve toplumsal zeminleri tartışılmalı, bu konular felsefi ve toplumsal sorunlarla bağlantı kurularak ele alınmalıdır.

Nesnel, eleştirel  ve çoğulculuk ilkesi temelinde bilgiler verilmelidir.

Ders hazırlanırken o inanca ait  bilginlerinde katılımı sağlanmalıdır. Burada bir empati yaparsak Sünni çocuklara zorunlu Alevilik dersi verilmesi yada zorla Hıristiyanlık öğretimi olsaydı ne olurdu?

Biz gerekli bilgiler verilmesin demiyoruz, aksine doğru biçimde öğretilmesinden yanayız.

Ayrımcı, asimile edici, batıl inançlı bilgilere karşıyız.

Aleviler tarih boyunca inançlarını çocuklarına aktarmışlar, bunu zorunlu tutmadan başarmışlar, hiçbir devlet yardımı görmeden bunu yapmışlardır. 12 Eylül'de getirilen zorunlu din dersleri uygulaması din ve inanç özgürlüğünü bozmuştur. Laikliği alt üst eden bu uygulama pedagojik açıdan da bilim dışıdır. Anayasanın Eğitim ve Öğretim Hakkı ve Ödevleri üst başlıklı 42 maddesinin 3. Fıkrasına aykırıdır. Bu uygulama düşünce ve vicdan özgürlüğüne de aykırıdır.

Bizim beklentimiz zorunlu din dersi uygulaması ile asimilasyonun amaçlanmadığını gösteren yeni yasal düzenlemelerle uygulamalar yapılmasıdır.

Nesimi TURHAN

PSAKD MALATYA ŞUBE BAŞKANI

KAYNAK: Alevihaber.com Özel / Özgür KAPLAN - 29 Eylül 2009

Bu haber toplam 22 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.