1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. 12. sınıflara Alevilik 10 sayfada anlatılacak
12. sınıflara Alevilik 10 sayfada anlatılacak

12. sınıflara Alevilik 10 sayfada anlatılacak

12. sınıflara Alevilik 10 sayfada anlatılacak12. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında, öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah...

A+A-

12. sınıflara Alevilik 10 sayfada anlatılacak12. sınıflara Alevilik 10 sayfada anlatılacak

12. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında, öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah anlatılacak. Pir Sultan Abdal’ın bir heykeli ile semah fotoğraflarına yer verilecek

Kitapta cem, “Alevilik-Bektaşilik düşüncesine göre cemaatle yapılan tören”, semah “Müzik eşliğinde yaptıkları ayin” olarak tanımlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Alevilik konusuna yer verdiği 12. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında, öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah konularının ayrıntılarıyla anlatılmasını öngördü.

Kitapta, “İslam Düşüncesinde Tasavvufi Yorumlar” başlıklı ünitede, Alevilik-Bektaşilik Düşüncesi konusu 10 sayfada anlatılacak.

Alevilik, “Hoşgörü kültürünü yaymaya çalışan tasavvufi yorum” ve “İslam düşünce hayatına zenginlik katan oluşum” olarak ifade edilecek.

Cem bölümü

Cem, “Alevilik-Bektaşilik düşüncesine göre cemaatle yapılan tören”, semah “Alevi-Bektaşi düşüncesine mensup olanların müzik eşliğinde yaptıkları ayin” olarak tanımlanacak.

Semah, cem, cemevi, deyiş, nefes, 3 sünnet 7 farz, oruç, mürebbi, 12 hizmet gibi kavramlarla Alevilik-Bektaşilik düşüncesi kitapta yer alacak temel bilgilerden bazıları olacak.

Kitapta, “Alevilik-Bektaşilik düşüncesi diğer tasavvufi oluşumlar gibi İslamın ahlaki prensipleri üzerinde önemle durur ve bu prensiplerin insanlar arasında yaygınlaşmasını sağlar” denilecek.

Öğrencilere Görgü Ayini, İkrar Verme Cemi, Kerbela Olayı, Muharrem ayı ile ilgili bilgi verilecek.   Aleviliğin birlikte yaşama ve hoşgörü kültürü olduğu belirtilecek, cem töreninin nasıl yapıldığı anlatılacak.

Cemevi fotoğrafı yok

Ünitede, Hilmi Dedebaba’nın sözlerine, Hacı Bektaş-ı Veli’nin Makalât adlı eserinden Dört Kapı, Kırk Makam bölümüne yer verilecek.

Kitapta Pir Sultan Abdal’ın bir heykeli ile semah fotoğraflarıda yer alacak. Cemevi fotoğrafı ise kitaba konulmayacak.

Ünite kapsamında ayrıca Ahilik ve Ahiliğin temel ahlaki ilkeleri anlatılacak. Ortaçağ Anadolu’sunda kurulan ve dünyanın ilk kadın teşkilatı olarak bilinen Bacıyan-ı Rum ile ilgili bilgi verilecek.

BAHAR ATAKAN Ankara
MİLLİYET - 19 Mart 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.