1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. “Partilerle Değil, Toplumsal Kesimlerle İttifak Arayışımız Var”
“Partilerle Değil, Toplumsal Kesimlerle İttifak Arayışımız Var”

“Partilerle Değil, Toplumsal Kesimlerle İttifak Arayışımız Var”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK toplantısı için geldiği partisinin genel merkezinde soruları yanıtladı. HDP'nin yüzde onluk barajının...

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK toplantısı için geldiği partisinin genel merkezinde soruları yanıtladı.

HDP'nin yüzde onluk barajının çok daha üzerinde bir oyla önümüzdeki dönem barajı anlamsız hale getireceğini söyleyen Demirtaş AKP'nin de bu durumda barajı kaldırmak zorunda kalacağını iddia etti.

"Çünkü bu barajın konulma nedeni biziz, biz parlamentoya girmeyelim diye cunta-darbe hükümetinin, darbe döneminin bir kararıydı bu.

“İstisnasız bütün hükümetler o günden bu yana bu baraj ipine sarılarak milli irade hırsızlığı yaptılar.

“Şimdi biz yüzde 10 barajını rahatlıkla aşacağımız için önümüzdeki dönem artık baraj tartışması kalmayacak ve parlamento dışında olup da çok düşük oylar alan partiler de umarım önümüzdeki dönem bizim bu mücadelemiz sayesinde parlamentoya girmeyi başaracaklar.”

“Hükümete sormak lazım”

Demirtaş yüzde 10'luk seçim barajıyla girilecek bir seçim sonrasına dair olasılıkları değerlendirirken de “eğer temsiliyet adil olmazsa parlamentonun meşruiyeti tartışılır” dedi.

“AKP'nin tek başına gaspla, irade hırsızlığı ile elde edeceği milletvekilleri tartışılır. Yoksa tartışılacak olan süreç ya da HDP olmaz, o haliyle hükümet nasıl süreci yürütür, bunun cevabını onların vermesi lazım.

“Bunun cevabını bizden istememesi lazım, gayrimeşru bir oluşum, bir hükümetle nasıl süreci yürütecekler, kendilerine sormak lazım.”

“Partilerle ittifak arayışı yok”

Demirtaş HDP'nin herhangi bir partiyle ittifak arayışı içerisinde olmadığını da belirtti.

“Saçma sapan şeyler bunlar. Kafa karıştırmak üzere birileri tarafından ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilen mevzular, bizim toplumsal kesimlerle ittifak arayışımız var, ancak hiçbir siyasi oluşumla ittifak arayışımız yok.

“Hele hele gizli kapaklı, saklı bir şekilde kapalı kapılar ardından anlaşma yaptığımız şeklinde iddiada bulunanların ya bizi tanımadığı ya da yalan söyleme konusunda ustalığını tartışmak lazım, onun dışındaki hiçbir şeye kimse inanmasın ne söylüyorsak doğrusu odur.”

Ateşkes çağrısı

İmralı ziyaretinde PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından ateşkes çağrısı yapılıp yapılmayacağına dair soruya da Demirtaş, "Bilemiyorum arkadaşlarımız hava koşulları düzelince tekrar giderler, tartışmaları orada göreceğiz, izleyeceğiz. Gitmeden kimin kerameti var ki orada ne konuşulacağını peşinen bilsin?

“Heyetimiz gidince dönüşte kamuoyuna bilgi verecek, ne tartışılacağını bilmiyoruz, müzakere başlayacak mı başlamayacak mı? Karşılıklı ne adımlar atılacak bunların hepsi heyetimiz oraya ulaştığında net anlaşılır.”

Öcalan’ın koşulları

Abdullah Öcalan'ın özgürlük koşullarının sağlanması ve Öcalan'ın böyle bir talebinin olup olmaması yönündeki sorulara da Demirtaş, Öcalan'ın böyle bir talebi olmadığını söyleyerek karşılık verdi.

“Kendisi şunu söylüyor: 'Kapıyı açsalar, buyurun buradan çıkın deseler çıkmam. Benim buraya konulma nedenim neyse onun ortadan kalkması lazım çıkmam için. Ben siyasi nedenlerle buraya konuldum ve siyasi davası olan bir insanım, bununla ilgili hiçbir adım atılmadan, hiçbir şey çözülmeden Öcalan'a özgürlük, Apo'ya af çıkacak şeklindeki söylentilerden ben rahatsız oluyorum.'

“Kendisi böyle bir beklenti içerisinde değil. Dışarıda tartışmalar yürütülüyor ancak bu kendisinin talebi ya da talebi değil.

“Kendisi de ifade etmeye çalıştı; 'Eğer bir gün Türkiye normalleşirse, benim buraya konulma gerekçem ortadan kalkarsa herhalde devlet beni burada tutmak için bu kadar para harcamaz' diyor.

“O süreç yaşanırsa hepimiz ne gelişeceğini göreceğiz. Şimdiden bunlarla ilgili tartışmayı ön plana çıkarmak doğru değil.”

Cizre

Demirtaş Cizre’de yaşananlara dair de “Demek ki birileri Cizre'de durumun normale dönmesini istemiyor. O günden bu yana Cizre'de sular durulmuyor. Bunun cevabının bizzat İçişleri Bakanı tarafından verilmeli" diye konuştu.

“HÜDA-PAR'a, iki tarafın da içerisinde sızmalar var, birbirlerine düşürmeye çalışıyorlar, diyorum. Biz de sızma yok, diyorlar. O halde bu beş kişiyi siz mi öldürdünüz? Herkes aklını başına toplasın. Devlet de diğer güçler de…

“Bizler çözüm süreci rayına otursun diye uğraşırken devlet Cizre'de bizatihi provokasyon peşindeyse asıl bunun cevabının verilmesi lazım.”

“AKP IŞİD dansı”

Demirtaş’ın cevaplarında öne çıkan diğer sözleri şunlar:

* Paris'te yaşanan katliama ilişkin: “Biliyorsunuz daha önce üç Kürt devrimci kadının Paris’teki katliamı üzerine bir protesto gösterisi olacaktı. Bunun için bir heyette bizden Paris'e gidiyordu, heyetimiz olay yerinde gözlemler yapacaklar, bilgiler toplayacaklar. Yaşanan olay vahşice bir olay. İslamifobi geliştirmemelidir. Bu tür saldırıların dünya genelinde her yerde olabilme ihtimalini her kesin düşünmesi lazım.”

* Ortadoğu'ya ilişkin: “Kaotik bir dönem yaşanıyor ve bu kaos Ortadoğu ve Suriye ile sınırlı kalmayacak. Bu görünüyor da zaten inşallah bunun önüne en kısa zamanda geçilir. Bizce bunun en makul yönü kısa sürede Suriye'de ateşkesin ve barışın sağlanmasıdır.

“Diğer ülkelerde de elbette ki bu şekilde bir toplumsal adalete doğru eşitlik adil bir barışa doğru adımlar atılırsa, eminim ki bu tür cinnet hallerinin katliam hallerinin de önüne daha rahat geçilmiş olur.

“Özellikle de ülkemizin de bu tür tehdit ve tehlike altında olabileceğini düşünmek ve buna uygun tedbirler almak lazım. AKP'nin IŞİD'le yaptığı dansın faturası inşallah bize de çıkmaz. Dikkatli olunması lazım. Bu konular Türkiye açısından da hassas mevzular.” (YY)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.