1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Yıldırım: AKP'nin yaptığı Alevi açılımı değil Alevi çalımı
Yıldırım: AKP'nin yaptığı Alevi açılımı değil Alevi çalımı

Yıldırım: AKP'nin yaptığı Alevi açılımı değil Alevi çalımı

Yıldırım: AKP'nin yaptığı Alevi açılımı değil Alevi çalımıAlevilik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Yıldırım, AKP’nin 3...

A+A-

Yıldırım: AKP'nin yaptığı Alevi açılımı değil Alevi çalımıYıldırım: AKP'nin yaptığı Alevi açılımı değil Alevi çalımı

Alevilik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Yıldırım, AKP’nin 3 Haziran’da düzenleyeceği Alevi Çalıştayını eleştirdi. Yıldırım, "Alevilerin taleplerini pazarlık edilecek, uzlaşılacak konular olarak görmek, topluma böyle lanse etmek Alevi açılımı değil Alevilere atılmış bir çalımdır. Aleviler AKP’nin arka bahçesi olmayacak, AKP’nin gölgesine teslim olmayacaklardır. Hükümet Alevilere çalım atmak yerine onların haklarını hukuklarını derhal teslim etmelidir" dedi.

Alevilik Araştırma Merkezi Başkanı Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, AKP hükümetinin 7 yıldır devam eden iktidarı boyunca Alevi toplumunun sorunlarını çözmek bir yana Alevilere karşı hukuksuz, eşitsiz, ayrımcı uygulamalarını sürdürmekten asla geri durmadığını savundu. Yıldırım, "AKP çevreleri Alevileri öteki olarak görmektedir. Alevilerin de diğer inanç sahipleri gibi onlarla eşit olarak hak/hukuk sahibi olmasını asla kabul etmemekte tam tersine Alevileri asimile edecek, Alevileri alevi olmaktan çıkaracak açık ve üstü kapalı faaliyetler içerisinde bulunmaktadırlar" dedi.

-AYRIMCILIK ASLA KABUL EDİLEMEZ-

AKP Hükümetinin 3 Haziran’da bir Alevi Çalıştayı düzenleyeceğini anımsatan Yıldırım, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bu çalıştay ile sözde Alevilerle diyalog içerisine girilecek, Alevilerin ne söylediği, talepleri öğrenilecektir denilmektedir. Halbuki Aleviler 20 yıldır laik demokratik bir Türkiye ortamında Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkarak "Eşit yurttaşlık hakkı" istemlerini her türlü düzlemde, resmi merciler önünde ısrarla dile getirmişlerdir, getirmektedirler. Alevilerin taleplerinin saklı, gizli, bilinmez, pazarlığa gelir bir yanı bulunmamaktadır. Aleviler kendileri için asla bir ayrıcalık istememektedirler. Tam tersine kendilerine yönelik uygulanan eşitsizliklerin haksızlıkların ayrımcılığın son bulmasını dilemekte kültür ve inançlarını tüm yurttaşlar gibi özgürce, onurluca yaşamak istemektedirler. Sözgelimi Alevilerin tamamı inanç merkezleri olarak Cemevini görmektedir. AKP iktidarı ve emrindeki Diyanet İşleri Başkanlığı ise Alevileri camiye çağırmaktadır. Bu yoksayma, ayrımcılık asla kabul edilemez. Alevilere camiye gelin demek, inançlarınızı terk edin, kimliğinizden vazgeçin anlamına gelmektedir. Bu konunun tartışılacak, çalıştaya konu olacak bir yanı sözkonusu olabilir mi!"

-ALEVİ AÇILIMI DEĞİL-

Zorunlu din derslerinin Alevi çocuklarının asimilasyonuna yönelik bir uygulama olduğunu gerek yerel mahkemeler gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları ile tespit edildiğini söyleyen Yıldırım, "Mahkemeler zorunlu din derslerinin kaldırılmasına karar vermişlerdir. Hükümet mahkeme kararını uygulayarak bu zorunluluğa son vermek yerine yargı kararını etkisiz kılmak mahkemelerin açtığı yolu tıkamak peşindedir" dedi.

Ali Yıldırım, Alevi toplumunun Madımak Otelini bir barış ve dostluk müzesi olmasını talep ettiğini hatırlattı ve şunları kaydetti:
 
"Hükümet ise bu konuyu sulandırmakta son derece basit bir adımı atmaktan çekinmektedir. Alevilerin taleplerini pazarlık edilecek, uzlaşılacak konular olarak görmek, topluma böyle lanse etmek Alevi açılımı değil Alevilere atılmış bir çalımdır. Aleviler AKP’nin arka bahçesi olmayacak, AKP’nin gölgesine teslim olmayacaklardır. Hükümet Alevilere çalım atmak yerine onların haklarını hukuklarını derhal teslim etmelidir."

MİLLİYET - ANKA - 1 Haziran 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.