1. YAZARLAR

  2. Nidal Hawari

  3. Alevilerde kırılma noktası
Nidal Hawari

Nidal Hawari

Arap Alevileri ve Aleviliği
Yazarın Tüm Yazıları >

Alevilerde kırılma noktası

A+A-

Dinleri uygarlıklar bazında incelemeye çalıştım. Bu yöntem bana doğrulara ulaşmamda, sis perdelerini açmamda çok etkili oldu.

Başta Alevilik, Hiristiyanlık ve Yahudilik Mezopotamya dinleridir. Sümer, Babil, Asur, Fenike, Ebla ve benzerlerinin birkiminin dinleridir. İslam ise tartışmasız uygarlıktan soyutlanmış bir çöl dinidir. Yazıtları, kitapları, evrensel felsefesi yoktur. İslamın doğuşundan çok sonra yazıldıysa da,  yazılanlar bahsettiğim uygarlık dinlerinin kötü bir kopyasından başka hiç bir şey değildi.

Hz. Muhammed’in yaşadığı dönemde Araplar’ın yazın kültürü yoktu, kitapları yoktu. Arapların ilk kitabı Emeviler döneminde yazılan Kuran’dır. Hz. Ali ise bir savaşçıydı, düşünce adamı değildi. Ne Hz. Muhammed’in, ne de Hz Ali’nin insanlığa bıraktıkları yazılı bir metinleri yoktu. Emeviler, Haşimilere nazaran daha varlıklı ve aristokrattılar. Haşimiler sosyal yapı olarak daha geriydiler. Emeviler  Şam’a yerleşince, ordaki Arami, Suryani, Hiristiyan,Yahudi ve benzeri kültürlerini, bunların  edebiyatılarını ve  iktidar kurumlarının  siyasi metotlarını tanıdılar. Bizans Hiristiyanları gibi güçlü bir peygamber ve kitaba ihtiyaç duydular. Hiç sevmedikleri Hz Muhammed’i ve Kuran’ı gündemleştirip yazdılar. İlk sistemli metinler böyle başladı. Anlayacağınız işte,  bunlar emevi kaynakları deyip küçümseyenler de bilsin ki İslam’ın hatta Kuran’ın yazılı kaynağı Emeviler’dir.

Abbasiler dönemine girilince iktidar, Haşimi kökenli (nesebi Hz.Ali’ye dayanan) Abu Abbas Saffah’ın eline geçiyor. Saffah bir isim değil,  ona verilen bir sıfattır. Bu kelime  kan dökücü/katil anlamına geliyor. Kendine destek veren ve başa getirenleri katlediyor, Emeviler’in mezarlarını deşiyor, cesetleri çıkarıp yakıyor, asıyor, yakılan cesetlerin küllerini intikam duygusuyla rüzgarlara serpiyordu. Cesetler üzerinde sofra kuran ve ‘’bu hayatımın en lezzetli sofrasıydı, diyebilen bir caniydi. Tarihi bir gerçeklik olarak belirtmek gerekir ki, atalarımıza karşı yapılan cürümler Emevi’ler dönminden daha çok Abbasi’ler dönemine aittir. Harraniler’in kökünü kazıyan Abbasiler’dir. Kalan kalıntıları da Selçuklular yok etmiştir. Genel fotoğraftan sonra biraz öze doğru yol alalım. Emeviler, Abbasiler ve sonrası Ehlibeyt iktidarlarının yarattığı tarihlerdir. Emevi iktidarı için lazım olanlar yazılmış, Abbasiler de kedni işlerine geleni yazmış. Sonuçta  ehlibeyt  kültü de öyledi.

Hz. Muhammed ve Ali’den bin yıllar önce yazı mevcuttu, fakat bunlardan bize kalan somut bir şey yok. Ne varsa sonradan yazıldı. Sanat ta yoktu, resim de yoktu. İslam bir savaş ve ganimet dini olarak ortaya çıktı ve günümüzde hırsızlık eklendi.

Hz. Ali’nin daha önce de söylediğim gibi askeri yönü güçlü, satrtejik ve siyasi yönü çok zayıftı. Kendi askerleri üzerinde bile otorite kuramadı. Ordusu bir çok gruba ayrıldı, iç savaşlar ve iç katliamlar ölünceye kadar devam etti. Ömer döneminde de çok zayıftı. Ömer, Hz. Ali’nin önünde eşi Fatıma’yı darp ederken sesi çıkmadı. Abu Bekir hilafetine karşıydı,  fakat kendisini destekleyen 10 kişi bile bulamadı. Abbasiler döneminde yüceltilen bir halife Ömer ve şurakası vardı, Abbasiler dönminde ve sonrasında da gerçekte var olmayan bir Hz. Ali yaratılmıştı. Farisiler kendilerine yakın ne kadar isim varsa tanrı ya da yarı tanrılaştırdı. Aklı selim her insan, olayların  bu tek bir aşiret olan Kureyş’in iki ailesi arasındaki çıkan ilkel savaşlarından başka bir şey olmadığını görür.

Alevilik bu cehennem ortamında var olabilmek için, kendisini, kültürünü, tarihini batın dünyasında sakladı. Bizdeki temel Hıdır (Hızır) inancıdır. Hıdır ölümsüzlüğü sembolize eder. Yeşil doğayı, doğanın yeniden dönüşümünü, suyu sembolize eder. Savaş ve ganimetlerden bağımsız yaşamı, toprağı, evrensiliği...

İslam, dünyamızı, halklarımızı ve kültürümüzü helak ettikten sonra, biz Hıdır (Hızır)değerlerini Hz. Ali’ye yükledik. Hz. Ali’de bir güzellik varsa; o da tarihimizin derinliklerinde yatan Mezopotamya ve Suriye uygarlıklarındaki değerleri bu isim altında batının gizeminde toplamış olmaktan geçer.

Nidal hawari
07.08.2019

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum