1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Genelkurmay'dan "Alevi şehide Sünni tören" haberine açıklama
Genelkurmay'dan "Alevi şehide Sünni tören" haberine açıklama

Genelkurmay'dan "Alevi şehide Sünni tören" haberine açıklama

Genelkurmay'dan "Alevi şehide Sünni tören" haberine açıklamaAlevi Vakıfları Federasyonu’nun başvurusunu yanıtlayan Genelkurmay...

A+A-

Genelkurmay'dan "Alevi şehide Sünni tören" haberine açıklamaGenelkurmay'dan "Alevi şehide Sünni tören" haberine açıklama

Alevi Vakıfları Federasyonu’nun başvurusunu yanıtlayan Genelkurmay “Alevi şehide Sünni tören” iddiasına açıklık getirdi.
 
Yanıtta, “TSK tarafından sadece askeri faaliyetler yürütülmektedir. Törendeki dini vecibeler tamamen ailenin isteğine göre düzenlenmektedir” denildi.

Konuyla ilgili AVF’nin açıklaması şöyle: “Hatırlanacağı üzere Eylül ayı içerisinde Güneydoğu’da yaşamını kaybeden bir şehidimizin Cemevi‘nde son hizmetleri yürütülürken, resmi tören hazırlıkları nedeni ile cenaze hizmetleri bir camimizde tamamlanmıştı. Federasyonumuz, 14 Eylül 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’na ekteki bilgi isteme başvurusunu yapmış ve 5 Ekim 2009’da aşağıdaki cevabı almıştır:

            ["Ülkenin savunulması, vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletin huzuru için ölümü göze alarak çarpışan ve canını feda eden aziz şehitlerimize Türk Silahlı Kuvvetlerinin birlik ve bütünlüğünü, çelikleşmiş iradesini, kararlılığını ve şehitlerine saygısını göstermek üzere, Garnizon Komutanlıkları tarafından askeri cenaze töreni düzenlenmektedir. Şehit cenaze törenlerinde TSK tarafından sadece askeri faaliyetler yürütülmektedir. Törendeki dini vecibeler tamamen ailenin isteğine göre düzenlenmektedir.”]

AVF tarafından yapılan açıklamada, “Genelkurmayımızın AVF ‘ye verdiği cevaptan da açıkça anlaşılmakta olduğu gibi Garnizon Komutanlıkları tarafından düzenlenen Askeri Cenaze törenlerinde TSK sadece askeri faaliyetleri yürütmekte olup, dini vecibeler tümü ile ailenin isteklerine bağlıdır. Bu nedenle hiç bir şehit cenazesi kaldırmayı dilememekle birlikte, dini yükümlülükler konusunda ailenin isteklerinin esas olduğunu ve aile talep ettiği takdirde hizmetlerin Cemevi’nde yürütüleceği, TSK’nın da askeri tören sorumluluğunu ya da katkısını yerine getireceğini basınımız, üye kurumlarımız, cemevlerimiz ve kamuoyumuzun bilgilerine sunarız” denildi

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU'NUN GENELKURMAY'A BAŞVURUSU

14 Eylül 2009 tarihli AVF başvuru metni:

Genel Kurmay Başkanlığına

TSK birliklerinde görev yaparken şehadet rütbesine erişen gençlerimizden Alevi olanların aileleri, yakında CEMEVİ bulunan yörelerde doğal olarak cenaze hizmetleri için CEMEVİ ‘ne başvurmaktadır. Ancak yönetmelikte CEMEVİ ibaresi geçmediği için, yine TSK mensupları tarafından böylesine cenaze törenlerine müdahale edilmekte ve cenazeler adeta zorla yönlendirilerek Cami‘lere nakledilmektedir. Oysa CEMEVİ de son görev olan dini törenin İslam inancı kuralları ve Alevi yorumu ışığında yapıldığı yerlerdir. Ayrıca İslam inancında cenaze namazının kılınacağı yer konusunda herhangi bir zorlama şartı da yoktur.

İstanbul’da geçtiğimiz yıl bir başka olayda da Merkez komutanlığına sözlü olarak başvurmuş ve konuyu ilgililere arzetmiş idik. Sorunun bir yönetmelik sorunu olduğu kanısı ile yönetmeliklerin ailenin arzusuna göre törenlerin CEMEVİ ‘nde de yapılabilmesini sağlayacak hale getirilmesini beklemekte idik.

Ancak 13.Eylül.2009 tarihli TARAF gazetesinde ve medyada da görüleceği gibi daha önce Kartal’da karşılaştığımız olayın bir benzeri bu kez de şehit MURAT TAŞ’ın cenaze töreninde gerçekleşmiş ve bu kez CEMEVİ‘nde başlamış olan Cenaze hizmetleri durdurularak şehit cenazesi Ataköy Camii’ne nakledilmiştir.

Takdir edilir ki, CEMEVİ de bir ibadethanedir ve eşit yurttaşlık hakları aile nereyi isterse orada hizmetlerden yararlanmasını öngörür. Bu aksaklığın bir zorlama eğiliminden değil, yönetmelikte CEMEVİ kelimesinin geçmemesinden doğan bir aksaklık olduğu kanısındayız.

Bir kez daha TSK’nın hiç bir şehit vermemesini dileyerek, yönetmeliğe Cemevi ibaresinin de eklenmesini ve aile talep ettiği takdirde şehit cenazelerinin CEMEVİ ‘nden kaldırılmasına, eğer resmi tören yapılacaksa o törenin de bu ülkede çok geniş bir kesimin ibadethanesi olan CEMEVİ alanında yapılmasına izin verilmesini emir ve müsaadelerinize sunarız.

TSK ‘nın tüm şehitlerine rahmet, geride kalan TSK mensuplarına da başsağlığı diler, bir seçiciliğe ya da ayrımcılığa yönelik olduğuna inanmadığımız bu aksaklığın giderilmesi ile ilgili bilginin tarafımıza iletilmesini emirlerinize arzederiz.

Saygılarımızla

DOĞAN BERMEK
AVF Başkanı

GENELKURMAY'DAN GELEN CEVAP:

Genelkurmay Başkanlığı’nın 5 Ekim 2009 tarihli cevap yazısı :

KONU : Bilgi Edinme Hakkı Yasasından Yararlanma Talebi

Alevi Vakıfları Federasyonu

İLGİ :

(a) 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu.

(b) 2004/7189 Karar Sayılı “Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik”

(c) Alevi Vakıfları Federasyonu'nun 14 Eylül 2009 tarihli bilgi edinme talebi.

İlgi (a) ve ilgi (b) kapsamında yapılan müracaat ilgi (c) ile 14 Eylül 2009 tarihinde alınmıştır. Talebe ilişkin cevap EK’te gönderilmiştir.

Bilginize sunarım.

Ülkenin savunulması, vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletin huzuru için ölümü göze alarak çarpışan ve canını feda eden aziz şehitlerimize Türk Silahlı Kuvvetlerinin birlik ve bütünlüğünü, çelikleşmiş iradesini, kararlılığını ve şehitlerine saygısını göstermek üzere, Garnizon Komutanlıkları tarafından askeri cenaze töreni düzenlenmektedir. Şehit cenaze törenlerinde TSK tarafından sadece askeri faaliyetler yürütülmektedir. Törendeki dini vecibeler tamamen ailenin isteğine göre düzenlenmektedir.
 
KAYNAK : Alevihaber.com - 6 Ekim 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.