1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. KİTAP

  4. O bir kitap kurdu, kütüphane “faresi”, arşiv avcısı,internet gezgini ve o bir yazar: MAHSUNİ GÜL
O bir kitap kurdu, kütüphane “faresi”, arşiv avcısı,internet gezgini ve o bir yazar: MAHSUNİ GÜL

O bir kitap kurdu, kütüphane “faresi”, arşiv avcısı,internet gezgini ve o bir yazar: MAHSUNİ GÜL

Arşiv müptelası Mahsuni, geçtiğimiz yıl içinde iki önemli çalışmayla, bütün dikkatleri üzerine çekerek Alevi kamuoyunu sarstı. Mahsuni Gül bir süredir takip ettiğim önemli araştırmacı-yazarlardan biri.

A+A-

O bir kitap kurdu, bir kütüphane “faresi”,bir arşiv avcısı, bir internet gezgini…

Kafasına takılan bir konuyu ( takılmayan konu da yok gibi) ele alıyor ve bir arkeolog titizliği ve sabrı ile arıyor,gidiyor,geliyor,araştırıyor,soruyor.Soruyor da soruyor. Bulduğu bir ip ucunu sabırla takip edip son noktaya kadar ulaşıyor.

Osmanlı’dan kalma tahrir defterleri,tapu kayıtları,kadı sicilleri onun sürekli uğrak yerleri oldu.

Önceleri kendi yöresi Emlak-Kümbet köy kayıtlarını çıkardı ortaya. Kim hangi sülale nereden gelmiş,o sülaleden Osmanlı’da kimler kayıtlı. Köyde kim kimin hısım-akrabası…Onun sayesinde öğrendi. O yetmedi,komşu köyleri de ele aldı. İğdecik’in eski adının Virdikışla olduğunu ve köyün tarihini Mahsuni’nin sayesinde öğrendi Emlak yöresi.Şimdilerde Aşık Veysel’in köyü Sivrialan üzerine ipucu takip ettiğini biliyorum.

Arşiv müptelası Mahsuni, geçtiğimiz yıl içinde iki önemli çalışmayla, bütün dikkatleri üzerine çekerek Alevi kamuoyunu sarstı. Bunlardan birincisi Dersim kıyımında zehirli gaz kullanıldığını ve bu gazların Almanya’dan operasyon öncesi sipariş edilerek alındığını belgeleyen resmi evraklardı. Bu değerli çalışma haber sitelerinde,tv’ lerde,gazetelerde geniş yer aldığı gibi, Alman tv’ lerinde de bir program konusu oldu.

Hemen arkasından, yine titiz bir arşiv çalışması olan “Bir Askerin Günlüğünden Dersim 1938” adlı kitabı geldi.

1938 Dersim Tertelesi’nde görev alan Samsun’lu er Yusuf Kenan Akımı’ın, Ece Ajandası’na yazdığı günlükleri buldu,çıkardı. Kitaplaşan çalışması da, bir önceki gibi geniş yankı buldu.

Mahsuni Gül,”Aleviliğin belgesi yok” diyenleri,onca maddi imkansızlıklar içinde ters köşeye yatıracak çalışmalar yaptı,yapıyor ve yapmaya da devam edecek.

Onun bu faliyetleri umarım,yeni yetişen genç canlarımız için bir örnek olur,adları kocaman Alevi kurumları bu tür çalışmalar yapanlara maddi destekler sağlayarak onların uzmanlaşmalarına ön ayak olurlar.

Tarih birliği olmadan Alevilerin birliğini sağlamamız mümkün değil.

Osmanlıca bilen,bulduğu belgeleri doğru okuyup çarpıtmadan Alevi iklimine aktaracak canlara o kadar çok ihtiyacımız var ki…

Emeğin için Hakk razı olsun,Hızır yardım etsin Mahsuni Gül.

Seydali Gönal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum