1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. 2014'ten Ne Kaldı?
2014'ten Ne Kaldı?

2014'ten Ne Kaldı?

İleride 2014 yılını anımsamaya çalıştığımızda muhtemelen “seçimlerin ve tapelerin yılıydı” diyeceğiz. İki seçim yaşadık 2014’te. Bir sürü...

A+A-

İleride 2014 yılını anımsamaya çalıştığımızda muhtemelen “seçimlerin ve tapelerin yılıydı” diyeceğiz.

İki seçim yaşadık 2014’te. Bir sürü de tape dinledik. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, AB Bakanı Egemen Bağış ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar internette yayınlanan ve 21 Kasım günü yolsuzlukla iddiaları ile haklarında Meclis araştırma komisyonu kurulmasına neden olacak tapeler, 2014’e 2013’ten yadigar kalmıştı. 17 Aralık 2013’te internete düşen konuşmalar nedeniyle dört bakan teker teker istifa etti. Ardından 25 Şubat’ta tapelerin devamı geldi ancak henüz o konuşmalar konusunda net bir gelişme olmadı. 2014 bazı konularda yavaşlığıyla da ünlü olacak anlaşılan

Seçim

30 Mart 2014 günü Yerel Seçim yapıldı. Seçimle ilgili hafızamda kalan haber “trafoya kaçan kedi” idi. Tapelerdeki ifadeleri hafızadan kazımak ise mümkün değil

Enerji bakanı Taner Yıldız, yerel seçim günü yaşanan elektrik kesintilerini trafoya kaçan kedi ile açıklamıştı. Seçim son yıllarda olduğu gibi bir çok şaibe iddialarıyla gelip geçti. AKP bir miktar oy kaybetse de seçim sistemindeki değişikliklerle yerel yönetimdeki ağırlığını korudu. bi anet seçim öncesini ve sonrasını il il analiz edip, neler olduğunu aktarmaya çalıştı.

Aynı Taner Yıldız’ı 14 Mayıs günü Soma’daki maden iş cinayeti sonrası ölümleri tek tek duyururken gördük. 28 Ekim’de aynı süklüm püklüm haliyle bu kez Karaman Ermenek’te maden kapısında gördük.

İş cinayetleri gündemde kaldı bir süre ama zamanla unutuldu, tapelerin etkileri ise en azından dört eski bakan için yıl boyu sürdü.

Soma’da başbakan, Ermenek’te cumhurbaşkanı

Recep Tayyip Erdoğan Soma sırasında başbakan, Ermenek sırasında cumhurbaşkanıydı.

10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 51,80 oy oranı almıştı.

Atatürk Orman Çitliği arazisinin bir kısmına şaibeli biçimde el konulması sonrası “Başbakanlık Konutu” olarak başlanan proje, Erdoğan cumhurbaşkanı seçilince birden Cumhurbaşkanlığı Sarayı oluverdi. Ama hakkında durdurma kararı vardı, sivil toplum örgütlerinden, bilim insanlarından, halkın büyük bir bölümünden itirazlar geliyordu.

AKP yanlısı basının “Ak Saray” demeyi sevdiği binaya harcanan 1 Milyar 370 Milyon lira büyük bir soru işareti olarak 2014’te asılı kaldı. Tüm bu fotoğraf “Ak Saray”a “KaçAk Saray” adı takılmasına neden oldu.

Hesapsızca para harcandığı yalan olduğu gibi, rüşvet alındığı, yolsuzluk yapıldığına dair tapeler ise yalandı. Bu durumda dört eski AKP’li bakanın neden istifa ettikleri sorusunun yanıtını nasıl verdiklerini anlamak içinse bir rehbere ihtiyaç vardı.

Kobanê

Eylül ayı kamuoyunun Kobanê direnişini artık görmezden gelemeyeceği bir irtifaya yükselmişti. Bir süredir insanlık dışı uygulamaları korku yaratan IŞİD’ın ilerleyişi gündemdeydi artık.

ABD’nin IŞİD’e yönelik planı konuşuldu önce, sonrasında Türkiye’nin sınırı açmaması, mültecileri sınırdan geçirmesi, yardımları engellemesi, peşmergenin geçişini geciktirmesi ve yardım koridoru açılması kampanyaları yapıldı.

6-12 Ekim 

Ekim ise Kobanê’ye destek eylemlerinde kan döküldü. 6 Ekim günü Urfa Suruç'ta yakınlarını bekleyenlere ve sınırı geçmek isteyenlere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edildi, bu sırada IŞİD militanlarının Türkiye sınırından rahatça geçtiğini iddia eden fotoğraflar yayınlandı. 6-12 Ekim günlerinde onlarca kentte binlerce kişi sokaklara çıktı. Olaylarda 42 kişi öldürüldü.

Basının hali

Tüm bunlar olurken medya bildiğiniz gibiydi. Bir kısmı görmedi, görenleri de durdurmak için yasaklar getirildi. kimileri uydu, kimileri itaat etmedi.

Medyanın yaşadığı baskıyı biliyorduk, 2014'te nasıl yapıldığını da dinlemiş olduk.

Bu durumda bianet’e bazı haberlerin manşetlerden nasıl kaçırıldığını, bazılarının hiç görünmediğini, bazılarının ise hafife alındığını yazmak kaldı.

İşte bazıları:

* Bakan istifaları

* Berkin Elvan

* Erdoğan'ın Köşk adaylığı

* 22 Temmuz operasyonu

2014’te 2015’e kalanlar

Zaten yılı da 14 Aralık Pazar sabahı erken saatlerde Zaman gazetesi ve Samanyolu TV yöneticileri ile aralarında dizi senaristleri ve polislerin de bulunduğu 27 kişinin gözaltına alınmasıyla yeni bir operasyonla kapattık.

2014 boyunca AKP yanlısı gazetelerin “Paralelsiz” manşeti atmadığı gün neredeyse yoktu. 2015’e uzayacak eski ortakların iktidar mücadelesi ile yeni yıla geldik.

2015’e devredilen bir konu da dört eski AKP’li bakan hakkında Meclis araştırma komisyonunun 22 kasım'da vermesi gereken kararı 5 Ocak 2015'a ertelemesiyle oldu.

2014 özetle pek bi fena bir yıldı; kötü haber ise şu 2014'ten 2015'e sarkan sorunlar güneşli bir 365 gün vadetmiyor ne yazık... (HK)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.