AABF İnanç Kurulundan tartışmalı Nevruz kutlaması

AABF İnanç Kurulundan tartışmalı Nevruz kutlaması

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) İnanç Kurulu tarafından dün yapılan açıklamadaki Nevruz / Newroz tarifi dikkatlerden kaçmadı. Açıklamaya duyarlı devrimci-demokrat-yurtsever çevreler tepki gösterdi.

A+A-

Çoğu dönek solculardan oluşan ve daha düne kadar çeşitli sol-sosyalist-komünist yapılanmalarda 'devrimcilik' yaptıkları bilinen AABF İnanç Kurulunun Newroz / Nevruz açıklaması ve kutlama biçimi ve Nevruz gününe yüklenen anlam ve 'mübarek olsun' diye kutlama kodlaması Nevruz'a İslami bir anlam / misyon yükleme aymazlığı olarak değerlendirildi.


Açıklama duyarlı devrimci, demokrat ve birçok yurtsever çevrenin tepkisini çekti.

İşte o islami kodlamalı açıklama:

AABF İNANÇ KURULU
NEVROZ BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN..

20.03.2022

Dünyaya gelmiştir bu günde Ali

Budur erenlerin kararı, kavli,

Bu demdir cemi’i müşkilin halli

Nevroz bayramımız mübarek olsun. Hüsnü Baba

”Hakkın sırrı hakikattır. Hakikate talip olamayanlar Hakkın sırrına agah olamazlar. Hakikat odurki Dil ile ikrar verip, Kalp ile tasdik edip, inanıp iman getirmektir. Hakikat Şahı Merdan Aliye geldi. Şahı Merdan Ali’ye talip olamayanlar, ikrar veremeyenler Hakikatın sırrına eremezler”Buyruk

Alevi inancında Nevroz, Şahı Merdan Ali’nin Batin aleminden zahir alemine zuhur ettiği gündür… Şahı merdan Ali iki cihan sırlarının bütünüdür. Ali’nin makamı aşk makamıdır, Hak makamıdır, zahir ile batının olmadığı cümle varlığın Hak gözü ile görülüp bilindiği bir makamdır. Hakikate ermek için yapılan yolculukta Evvelin ve ahirin bir arada olduğu yüce bir makamdır.

Ali evveldir, Ali ahirdir, Ali yaratılışta nurdur, Beşer alemindeki varlığı, Nur’un insan suretindeki tecelliyatıdır. Ali, Evveldir, ondan öncesi zulmat deryasıdır, bilinmeyendir… Ahirdir. Çünkü varolmanın, kainatın özüdür, kalbidir. Onun sayesinde sır olan, bilinmeyen, gün ışığına çıkmıştır. Ali ikiliği ortadan kaldıran birlik alemidir, noktadan mevcudiyete can veren mevcudiyetin kendisidir.

Bugün cümle varlık Şahı merdan için dar’dadır. Gece ile gündüzün, yer ile göğün ikrarı vardır bugün.. Şahı Merdan, Velayetin şahıdır, Hakkın nurudur. Bu nur’dan nasiplenenlere şah damarından daha yakın, bu nurdan binasiplere arş’ın dokuzuncu katı kadar uzaktır.

BU GÜNÜ..

Şahı Merdan Ali’nin doğum günü olarak…

Zalimlere karşı direniş ve Özgürlük bayramı olarak…

Hewtemal olarak..

Baharın gelişi olarak..

Yeni yılın başlangıcı ve yeninin dirilişi olarak..

Ve diğer birçok anlam yükleyerek kutlayan Halkların, Toplumların NEVROZ’U KUTLU OLSUN..

Şah-ı Merdan yardımcınız olsun…

AABF İNANÇ KURULU

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.