AABK Turgut Öker’in duruşmasına katılım çağrısı yaptı

AABK Turgut Öker’in duruşmasına katılım çağrısı yaptı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı protesto mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında dava açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker’in 10 Haziranda görülecek duruşması ile ilgi

A+A-

2015 yılında Almanya’nın Karlsruhe kentinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı protesto mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında dava açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker’in ikinci duruşması 10 Haziranda görülecek.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı protesto mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında dava açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker’in 10 Haziranda görülecek duruşması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Yine bir Alevi Can, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, 10 Haziran 2021 tarihinde, iktidarı eleştirdiği, muhalif ve Alevi olduğu için, bir kez daha yargılanıyor. Bizler, “Adalet Sarayı” dediğiniz infaz odalarını Sünni-Irkçı-Gerici bir devletin kurumsallaşmasına karşı çıkan her demokrat yurttaşı korkutmak için kullandığınızı çok iyi biliyoruz. Nerede zalim olan varsa, nerede zalimin karşısında duran varsa onunla birlikte olmak inancımız gereğidir. Tarihten günümüze Alevi inancının, kültürünün taşıyıcısı olmak için mücadele içinde olanlar Anadolu topraklarında ne ile karşı karşıya kaldılarsa, bugün de müktedirler aynı bilinçle hareket ediyorlar” denildi.

“ÜLKEYİ YÖNETENLERİN BU KEYFİLİKTEN VAZGEÇMESİNİ ÖNERİYORUZ”

Soruşturmalar, davalar, tutuklamalar, gözaltılar, katliamlar biz Alevilerin yabancısı olduğu şeyler değildir denilen açıklamanın devamında şunlar dile getirildi:

“Bu idari ve yargısal pratikler, evrensel hukuka, ülkemizin taraf olduğu Uluslararası sözleşmelere, Milletin Meclisi‘nin yapmış olduğu Anayasaya, kanunlara açıkça aykırıdır. Ülkeyi yönetenlerin bu keyfilikten, bu yönetim şeklinden vazgeçmesini öneriyoruz. Ülkemize demokrasi gelene kadar tüm gücümüzle bunun karşısında mücadele edeceğimizi tekrardan kamuoyuna deklare ediyoruz. Mafya-Siyaset-Din-Ticaret denkleminde iktidarın girmiş olduğu bataklığın ne gibi sonuçlar doğuracağını, yolsuzlukla, kayırmacılıkla geçen 19 yılın ardından gelen ekonomik krizin faşizme nasıl uygun bir ortam sağladığını bu ortamın derin güçlerin can simidi olan kargaşa, kaos bireysel ve kitlesel katliamlara nasıl gebe olduğunu memleket tarihinden en iyi bilen biz Alevileriz. Bunun farkında olduğumuzu, tüm örgütlülüğümüzle, bilincimizle, karşınızda olduğumuzu biliniz.”

“HERKESİ DURUŞMADA YANIMIZDA OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

“Bilinmelidir ki tek bir kurum temsilcisi, tek bir “Can“ yalnız değildir. Her Alevi kurum temsilcisi Pir Sultan‘ların elinde ki sazın, Seyit Nesimi‘lerin sırtında ki derinin verdiği tarihsel haklılığının, inancının ve evrensel ahlakın verdiği güçle Yezit’e Yezit, hırsıza hırsız, yolsuza yolsuz, zalime zalim demeye devam edecektir. Bu vesile ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak, ülkemizin demokratikleşmesi yolunda söylenen her sözün, yapılan her eylemin arkasında olduğumuzu, bu büyük suçlara ortak olduğumuzu kamuoyuna bildiririz. Günün dayanışma ve birbirimize biraz daha kenetlenme günü olduğundan yola çıkarak, tüm Canları, 10 Haziran 2021 tarihinde, Kartal Anadolu Adliyesi’nde, saat 10’da görülecek olan duruşmada yanımızda olmaya davet ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.