1. HABERLER

  2. ALEVİ KURUMLARINDAN

  3. ABF : İmamlaşıyoruz...
ABF : İmamlaşıyoruz...

ABF : İmamlaşıyoruz...

ABF : İmamlaşıyoruz...ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU'NDAN YÖK'ÜN KATSAYI DÜZENLEMESİNE SERT TEPKİBasına ve Kamuoyuna * 12 Eylül...

A+A-

ABF : İmamlaşıyoruz...ABF : İmamlaşıyoruz...

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU'NDAN YÖK'ÜN KATSAYI DÜZENLEMESİNE SERT TEPKİ

Basına ve Kamuoyuna

* 12 Eylül ürünü YÖK, “teşekküre mazhar” işler yapmaya devam ediyor,

* Düz liseler öldürülüyor.

* İmamlaşıyoruz…

Zorunlu Din Dersleri yetmedi, şimdi de imam kaymakam, imam vali, imam savcı-yargıç dönemi geliyor.

12 Eylül darbesi ile, bağımsız, özerk üniversite kaldırılmış, bilimsel çalışma ortamı yok edilmiş, yerine “modern medrese” diyebileceğimiz, kampus de değil siteler kurulmuştu.

Bu yeni düzen; yeni bir kuruma, YÖK’e havale edilmişti.

Yıllardır üniversiteleri toplama kamplarına çeviren YÖK, meslek lisesi mezunlarının, meslekleriyle ilgili değil de, öbür bölümlere de girebilmelerini olanaklı hale getirmekle, yeni bir hizmet (!) görmüş, zaten hastalıklı olan eğitim sistemimizi ruhuna fatiha okuyabileceğimiz bir hale getirmiştir.

AKP ve yandaşları muratlarına ermiş olmalıdır. Dinsel eğitim, dinsel öğretim giderek hayatımızın her alanını kuşatır hale geldi.

Bu uygulama ile bilelim ki; düz liselerin sonu getirilmiş olacak. Bu okullar öğrenci bulamayacak, mezunları ise, iş bulamayacak. Aynı sonu ne yazık ki, endüstri meslek liseleri, ticaret ve turizm okulları da yaşayacak.

İmam Hatiplilere sağlanan bu olanakla, 5-10 yıl içinde işe başlayacak olan her kademeden tüm memurlar ise imam hatipli olacak.

Sonraki adım ise mesai saatlerini, namaz-oruç saatlerine göre ayarlama olacaktır.

Alevi toplumu olarak bizler, Zorunlu Din Dersleri uygulamasından kurtulmaya çalışırken, bir de başımıza bu belanın sarılmış olmasından son derece rahatsızız. Bu çerçevede AKP’nin “Alevi Açılımı”, “Alevi Çalıştayı”nı samimi bulmuyoruz.

Bulunduğumuz her ortamda ve her vesileyle demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz.

Kimler kaldıysa artık üniversitelerimizde, öğretim elemanlarını, öğrencileri, velileri, şeriata doğru adım adım giden bu yol üstünde barikatlar kurmaya, mücadele etmeye davet ediyoruz.

Bilim insanlarını, sanatçıları, laik, çağdaş yaşamdan yana olanları, çocuklarını başta dinsel baskı olmak üzere, her türlü baskıdan arınmış, özgür bir ortamda yetiştirmek isteyen herkesi mücadele etmeye davet ediyoruz.

Unutmayalım…

İran’la aramızda sadece bir sınır çizgisi var.

Ali BALKIZ
Genel Başkan

KAYNAK : Alevihaber.com - 23 Temmuz 2009

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.