1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. ABF, Sol-Sosyal Demokrat Parti Kurulmasını Tartışmaya Açtı
ABF, Sol-Sosyal Demokrat Parti Kurulmasını Tartışmaya Açtı

ABF, Sol-Sosyal Demokrat Parti Kurulmasını Tartışmaya Açtı

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU, SOL-SOSYAL DEMOKRAT PARTİ KURULMASINI TARTIŞMAYA AÇTIAlevi Bektaşi Federasyonu, yeni bir sol-sosyal demokrat toplumsal muhalefeti...

A+A-

ABF, Sol-Sosyal Demokrat Parti Kurulmasını Tartışmaya AçtıALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU, SOL-SOSYAL DEMOKRAT PARTİ KURULMASINI TARTIŞMAYA AÇTI

Alevi Bektaşi Federasyonu, yeni bir sol-sosyal demokrat toplumsal muhalefeti oluşturmak için siyasi parti kurulacağı mesajı verdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, federasyon genel yönetim kurulunun 11-12 Nisan tarihlerinde Ankara'da yaptığı toplantıda yerel seçim sonuçları ve Türkiye'deki siyasi durumun değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, iktidar partisi AK Parti, ana muhalefet partisi CHP ve mevcut partilerin, Türkiye'nin işsizlik, gelir dağılımı adaletsizliği, eğitim, sağlık, Kürt sorunu, Alevi talepleri, laiklik, demokratikleşme, 12 Eylül artığı kurumlar ve yasalar gibi temel sorunları halktan yana politikalarla çözebilecek niyete ve iradeye sahip olmadıkları öne sürüldü.

Siyasi partilerin kendi işlevlerini yerine getirme konusunda son derece gayretli olmalarına rağmen halkın sorunlarına duyarsız kaldıkları ileri sürülen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Siyasi yelpazenin sol-sosyal demokrat kesiminde, büyük bir dağınıklık, güvensizlik, yorgunluk ve umutsuzluk havası hakimdir. Oysa sol; dinamizm, cesaret, paylaşım, dayanışma, halka güven, sorunlara çözüm üreten örgüt ve örgütlenme demektir. Yerel seçim sonuçları mevcut umutsuzluğu ve yeni bir sol-sosyal demokrat oluşuma olan umudu canlı tutmuştur. Kültürel ve köken farklılığı nedeniyle mağduriyet yaşayanlar başta olmak üzere, işsizler, işçiler, yoksullar, üreticiler, gençler, kadınlar, bilim insanları, sanatçılar, giderek en genel tanımıyla halkımız için, umut ışığı olabilecek sol-sosyal demokrat bir toplumsal muhalefeti birlikte oluşturmak, önümüzde bir görev olarak durmaktadır. Türkiye kamuoyunu, daha geç kalmadan bu tespitlerimizi tartışmaya davet ediyoruz."

HABERLER.COM - (CİHAN) - 12 Nisan 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.