AKP'nin Alevilerle ilgili son umudu: TRT

AKP'nin Alevilerle ilgili son umudu: TRT

AKP'nin Alevilerle ilgili son umudu: TRTAKP, 2007 yılı Kasım ayından beri dilinden düşürmediği Alevi Açılımı konusunda TRT'den...

A+A-

AKP'nin Alevilerle ilgili son umudu: TRTAKP'nin Alevilerle ilgili son umudu: TRT

AKP, 2007 yılı Kasım ayından beri dilinden düşürmediği Alevi Açılımı konusunda TRT'den destek alıyor.

Alevilerden sık sık veto yiyen hükümet Alevilerde son şansını TRT ile denemeye hazırlanıyor. Alevi derneklerinin 'Hükümet Alevilerle dalga geçiyor' açıklamasının ardından hükümetten Alevilerle ilgili yeni bir hamle geldi. AKP'nin son umudu TRT tarafından çekilen "4 Kapı" belgeseli. "TRT Belgesel" kanalı tarafından çekilen belgesel iki bölümden oluşuyor. Belgeselde Alevi dedeleri, Alevi-İslam inancını anlatıyorlar. Danışmanlığını Harun Özdemir, yönetmenliğini Sacit Şahin'in yaptığı belgeselde 40 makamın dört kapısı olan "Şeriat", "Tarikat", "Marifet", "Sırr-ı Hakikat" işleniyor. Cem törenlerinden görüntülerin yer aldığı belgeselde Alevi dedeleri çeşitli soruları da cevaplayacak.

Çekimleri İzmir'deki Limontepe Cemevi ile Narlıdere bulunan Kırklar Cemi'n de İstanbul'da ise Karacaahmet Cemevi'nde yapılan belgeselin 25 dakikalık iki bölümden oluşacağı belirtildi.

İlk kez 2007 yılında AKP'li milletvekili Reha Çamuroğlu tarafından açıklanan Alevi açılımı, yine aynı milletvekili tarafından "2 yıl içinde Alevilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz" diye kamuoyuna sunulmuştu. Her ne kadar AKP hükümeti açılım konusunda ilerleme kaydettiklerini anlatsalar da, bazı Alevi örgütleri sürekli olarak hükümetin açılım konusunda samimi olmadığını düşündüklerini belirtiyorlar.

(soL- Haber Merkezi) - 25.03.2010

*  *  *

TRT'den Alevi açılımına belgeselli katkı 

Hükümetin Alevi açılımına, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) belgesel filmle katkı yapacak. "TRT Belgesel" kanalı tarafından çekilen "4 Kapı", iki bölümden oluşuyor. Filmde Alevi dedeleri, Alevi-İslâm inancını anlatıyor. Çekimler. İzmir ve İstanbul'daki cemevlerinde yapılıyor.

Yönetmenliğini İsmail Elden ve yapımcılığını Sacit Şahin'in üstlendiği belgesel filmin danışmanlığını ise Harun Özdemir yapıyor. Filmde, 40 makamın dört kapısı olan "Şeriat", "Tarikat", "Marifet" ve "Sırr-ı Hakikat" işleniyor. Cem töreninden görüntülerin yer aldığı belgeselde dedeler, çeşitli soruları da cevaplıyor. İzmir'deki çekimler, Ehli Beyt İnanç Eğitim ve Kültür Vakfı'na Bağlı Limontepe Cemevi ile Narlıdere'deki Kırklar Cemi'nin birebir tanıtıldığı, müze haline dönüştürülen cemevinde çekildi. İstanbul'da ise Karacaahmet Cemevi kullanıldı. Samed Dede Cemevi Derneği Başkanı Veli Güler, Limontepe Cemevi Başkanı Cemal Sevin, diğer dedelerden Zeynel Sevin, Mehmet Başpınar, Düzgün Şahin ve Ali Kılıç gibi isimler Alevilik'i anlatıyor.

Yönetmen Elden, Anadolu'nun kültür zenginliğinin bir ifadesi olarak Alevi inancını ele aldıklarını söyledi. İnanç önderleri dedelere sorarak anlatmaya çalıştıklarını belirten Elden, belgeselin 25'er dakikalık iki bölümden oluşacağını ifade etti.

Belgesel filmde, "4 kapı ve 40 makam" anlatılıyor. "Cem ve cemaat nedir?", "Alevilik ne anlama geliyor?", "Alevilik'in esasları nelerdir?", gibi sorulara dedeler cevap veriyor. Cem ve 12 imam hizmetinden de görüntülerin yer aldığı filmde kurban kesimi, musahiplik ve dar sorgusundan görüntüler bulunuyor. (CİHAN)

Stargazete - 25 Mart 2010

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.