1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. AKP'nin Taksim'e cami yapma aşkı bitmiyor
AKP'nin Taksim'e cami yapma aşkı bitmiyor

AKP'nin Taksim'e cami yapma aşkı bitmiyor

AKP'nin Taksim'e cami yapma aşkı bitmiyor YILLARDIR gündemden düşmeyen Beyoğlu İmar Planı, sonunda Büyükşehir Meclisi’nde...

A+A-

AKP'nin Taksim'e cami yapma aşkı bitmiyor AKP'nin Taksim'e cami yapma aşkı bitmiyor

YILLARDIR gündemden düşmeyen Beyoğlu İmar Planı, sonunda Büyükşehir Meclisi’nde onaylandı. Plana göre Maksem’in yanında bulunan ve mescit olarak geçen yapı arkasındaki otoparkla birleştirilerek buraya büyük bir cami yapılacak.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 1993 yılında SİT alanı ilan etmesinden sonra Belediye’den istediği 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunularak onaylandı. Taksim’deki mescidi planlara işleyen not ise “Plan Notlarının III. Arazi kullanım Kararları IIILD.11.maddesi kısmen iptal edilerek ve yeni not eklenerek 'bu alanda Dini Tesisler' yapılabilir şeklinde düzenlenmiştir" denilerek raporun 14. Maddesinde tanımlandı. Nazım Planı’na ilk tepki Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden geldi. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, planın iptali için dava açacaklarını kaydetti. Tarihi yapının bitişiğinde yeni bir yapı yapılamayacağını söyleyen Muncu, bunun hukuka aykırı bir dayatma olduğunu kaydetti.

İSTANBUL - EVRENSEL - 22 Mayıs 2009

AKP TAKSİM'İ SONUNDA FETHEDİYOR
 
Yıllardır gündemden düşmeyen Beyoğlu İmar Planı, sonunda Büyükşehir Meclisi'nde onaylandı. Plana göre Maksem'in yanında bulunan ve mescit olarak geçen yapı arkasındaki otoparkla birleştirerek buraya büyük bir cami yapılacak.

Habertürk gazetesinin haberine göre Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1993 yılında SİT alanı ilan etmesinden sonra Belediye'den istediği 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunuldu. CHP'lilerin ret oyu verdiği plan İstanbul Belediye Meclisi'nce kabul edildi. CHP'li meclis üyesi Mehmet Yıldız, daha önceki planda olmayan Taksim Su Maskemi'nin arkasında mescidin yeni plana işlendiğini söyledi. Taksim'deki mescidi planlara işleyen not raporun 14. maddesine şöyle tanımlanıyor: "Plan Notlarının III. Arazi kullanım Kararları IIILD.11.maddesi kısmen iptal edilerek ve yeni not eklenerek 'bu alanda Dini Tesisler' yapılabilir şeklinde düzenlenmiştir."

MİMARLAR ODASI YARGIYA GİDİYOR

Nazım Planı'na ilk tepki Mimarlar Odası'ndan geldi. Oda'nın İstanbul Şube Müdürü Eyüp Muhçu, planın iptali için dava açacaklarını söyledi. Muhçu şöyle konuştu: "1/5000 ölçekli planda mescit ve arkasındaki otopark cami alanı olarak gösterilmiş olsa bile bunun hukuken bir geçerliliği olmaz. Çünkü hazırlanan Koruma Amaçlı Nazım Planı'dır. Tarihi yapının bitişiğinde yeni bir yapı yapılamaz. Son derece yanlış bir işlem yapılmıştır. Bir dayatma yapılmak isteniyor ama hukuka aykırıdır.

Belediyenin hazırladığı planda tarihi su kemerinin arkasına yapılacak cami için 'yan ve ön bahçe aranmaksızın' deniyor. Bu ifade su kemerine bitişik yapılabilir anlamına geliyor."

BİRGÜN - 22 Mayıs 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.