1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. AKP'ye "Hukuk Devletine karşı eylemlerin odağı" incelemesi
AKP'ye "Hukuk Devletine karşı eylemlerin odağı" incelemesi

AKP'ye "Hukuk Devletine karşı eylemlerin odağı" incelemesi

AKP hakkında inceleme   - Yargıtay’dan Ak Parti’ye ‘Telekulak’ incelemesi - Kanadoğlu: Ortaya çıkan manzara polis devletidir.(...)faşizmdir,...

A+A-

AKP hakkında incelemeAKP hakkında inceleme 
 
- Yargıtay’dan Ak Parti’ye ‘Telekulak’ incelemesi

- Kanadoğlu: Ortaya çıkan manzara polis devletidir.(...)faşizmdir, diktadır.

YARGITAY’A ait bir telefon ile aralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in de olduğu 65 hakim ve savcının Adalet Bakanlığı tarafından dinlendiği ve teknik takibe alındığının ortaya çıkması, Ak Parti hakkında sürpriz bir incelemeye yol açtı. Daha önce Ak Parti hakkında ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği’ iddiasıyla kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, şimdi de ‘hukuk devleti’ ilkesi açısından yeni bir inceleme talimatı verdi. Yalçınkaya inceleme başlatılmasına ilişkin gerekçelerini anlattığı Milliyet Gazetesi’nden Fikret Bila’ya şunları söyledi:

“Anayasa’nın 68/4. maddesinde siyasi partilerin tüzük, program ve eylemlerinin hukuk devleti ilkelerine aykırı olamayacağı yazılı. Bu hüküm ihlal edilmişse, SPY’nin 98. maddesinde yazılı olduğu gibi Yargıtay Başsavcılığı olarak bizim görevimiz başlar. 98. madde partilerin kapatılması konusunda Yargıtay Başsavcılığı’na tanınan yetkileri hükme bağlıyor. Dinleme, hukuk devleti ilkelerine aykırı biçimde yapılıyorsa, SPY ve Anayasa’nın 68/4 maddesiyle ilgilidir. Telefon dinleme, kayda alma, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinin yasaya uygun yapılması gerekir. Telefonun hangi hallerde dinleneceği CMK’nın 135. maddesinde belirlenmiştir.”

’Faşizm suçlaması

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, konuyla ilgili şöyle dedi: “Yasaya uygunsa herkes dinlenebilir. Ancak buna karar verecek Yargıtay 1. Başkanlık Divanı’dır. İzin almadan dinleme yapanlar suç işler, hukuk devletini yok eder. Ortaya çıkan manzara polis devletidir. Eğer polis devletini böyle kurmayı düşünüyorsanız, getirmek istediğiniz rejimin adı faşizmdir, diktadır.
 
VATAN - 15 Kasım 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.