1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. 'Alevi açılımı' olmadı Çamuroğlu istifa etti
'Alevi açılımı' olmadı Çamuroğlu istifa etti

'Alevi açılımı' olmadı Çamuroğlu istifa etti

'Alevi açılımı' olmadı Çamuroğlu istifa etti Reha Çamuroğlu, AKP'ye geçen yıl katılmıştı. Çamuroğlu'na...

A+A-

'Alevi açılımı' olmadı Çamuroğlu istifa etti
'Alevi açılımı' olmadı Çamuroğlu istifa etti

Reha Çamuroğlu, AKP'ye geçen yıl katılmıştı. Çamuroğlu'na rozetini Tayyip Erdoğan takmıştı.

AK Parti'nin Alevi açılımı projesinin mimarı Reha Çamuroğlu, "Verilen sözler askıda kaldı" deyip Başbakan danışmanlığından istifa etti. "Trenden inmem" diyen Çamuroğlu, partiden ayrılmıyor..

AK Parti'nin Alevi açılımının mimarı, İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, Aleviler için verilen sözlerin tutulmadığını belirterek Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığından istifa etti. Reha Çamuroğlu, partiden istifa etmeyeceğini söyledi. İstifasıyla AK Parti'de şok yaratan Çamuroğlu, dün öğlenden sonra yazılı bir açılma yaparak danışmanlıktan istifa ettiğini doğruladı. Çamuroğlu, açıklamasında şöyle dedi: "Yakından izlediğimiz Alevi açılımı tartışmaları sürecinde elbette ki bir Başbakan Yardımcımız ve partimizden bazı milletvekillerinin süreç ve şahsımız aleyhine açıklamaları bizi rahatsız etmiştir. Ayrıca, görevleri din işleri ve din hizmetleri olan bazı bürokratlarımızın adeta acele ve heyecanla sürmekte olan bir siyasi tartışmada kesin tavırlar geliştirmeleri bizi düşündürmüştür. Gerek siyasi gerek idari kademelerden gelen bu itiraz ve hatta hücumlara, hükümetimizin ve partimin sessiz kalması önemli bir alınganlık meydana getirmiştir. Siyasetin sabır gerektiren bir uğraş olduğunu bildiğimiz için susmayı ve üstlendiğimiz görevi sürdürmeyi borç bildik. Fakat, önceki hafta ortaya çıkan iki olay bizi artık kesin mesaj ve tavırlara zorlamıştır. Ancak, beni trenden inen milletvekili olarak göstermek isteyen yaklaşımlara katılmak mümkün değildir."

'Alevi açılımı' olmadı Çamuroğlu istifa etti İSTİFANIN ÜÇ NEDENİ

1- MÜFTÜ'NÜN SÖZLERİ: İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı'nın, "Cemevlerinin camilerin muadili olarak kabul edilmesi ve ibadethane sıfatıyla açılması dinen mümkün görülmemektedir" sözleri.

2- KARAKOÇAN OLAYI: AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı'nda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Elazığ Milletvekili Fevzi İşbaşaran, Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde YİBO yurtlarında kalan Alevi kız öğrencilere servis verilmemesi nedeniyle tartıştı.

3- ÇİÇEK'İN SÖZLERİ: Cemil Çiçek, "Camide namaz kılınır, cemevinde semah yaparlar. Aleviler Sünnidir, Sünniler Alevidir" dedi.

Alevi açılımı nedir?

AKP'NİN Alevi açılımının mimarı olan Çamuroğlu, bu yılın başında Başbakan Erdoğan'ı Ankara Bilkent Otel'de Alevi kesiminin önde gelen isimleriyle biraya getirdi. Çamuroğlu'nun hazırladığı açılım projesi şöyleydi:

* Başbakanlık'ta Alevilerle ilgili bir Genel Müdürlük kurulması.

* Alevi Enstitüsü kurulması.

* Cemevlerinin statüsünün belirlenmesi ve camilerde olduğu gibi su ve elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması.

* Alevi dedelerinin sosyal statüye kavuşturulması, maaş bağlanması.

* Zorunlu din dersinin kaldırılması, okul kitaplarında Alevilerle ilgili düzenlemeler yapılması.

Dernekler tepkili

* Fermani Altun (Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı): AKP'yi Aleviler içinde 7-8 yıldır destekleyen bir biz vardık. Ama Başbakan parti içindeki Alevilerin ellerini bile sıkmadı. Sonuç olarak Çamuroğlu serzenişinde haklı.

* Veli Güler (Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı): Biz bir çok Alevi kurumunu, arkadaşlarımızı karşımıza alma pahasına, AKP'nin Alevi açılımı sürecinde destek verdik, önyargıyla başlamadık. Baktık ki Reha Bey sadece kendini kurtarma çabası içinde. desteğimizi çektik. AKP'nin samimi olmadığı ortaya çıktı.

* Fevzi Gümüş: (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği): AKP'den Alevi'ye dost olmaz. Reha Çamuroğlu, Alevileri AKP'ye devşirmek isteyenlerin başında geliyordu. AKP'den de istifa etmesi gerekir.

SABAH - 13 Haziran 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.