1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Alevi derneklerinden Bakan Çelik'e ret
Alevi derneklerinden Bakan Çelik'e ret

Alevi derneklerinden Bakan Çelik'e ret

Alevi derneklerinden Bakan Çelik'e ret  Alevi dernekleri, "Alevi Açılımı" ve "Alevi Çalıştayı" moderatörü...

A+A-

Alevi derneklerinden Bakan Çelik'e ret Alevi derneklerinden Bakan Çelik'e ret
 
Alevi dernekleri, "Alevi Açılımı" ve "Alevi Çalıştayı" moderatörü Necdet Subaşı ile Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik'in 20 Mart'ta Alevi derneklerine bir yemek daveti verdiğini ancak, yemeğin amacının ne olduğunun saklandığını ileri sürerek, "Davete red cevabı verdik" dedi. Alevi dernekleri, "Biz Sayın Bakanı federasyonumuza kahve içmeye davet ediyoruz" açıklaması yaptı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş ve Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Alevi Açılımı", "Alevi Çalıştayı" moderatörü Necdet Subaşı ve Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik'in 20 Mart Cumartesi günü, Ankara'da bir otelde, yemek davetinde bulunduğunu, yemeğin amacının ne olduğu ile verilmek istenen mesajın davet edilenlerden saklandığı gerekçesiyle davete olumsuz yanıt verildiği kaydedildi. Alevi dernekleri, "Biz Sayın Bakanı federasyonumuza kahve içmeye davet ediyoruz" dedi.

AKP'nin, "Alevi Açılımı"nı samimi bulunmadığı belirten Alevi dernekleri açıklamasında şöyle denildi:

"Ama ne yazık ki, AKP'nin sözde Alevi açılımına sahte toplumsal destek sağlamayı amaçladığını ve tek yanlı bir söylemle geçiştirileceğini düşündüğümüz bu davete katılmayacağız. Çünkü, bizim açımızdan Alevi toplumunun talepleri açıklıkla söylenmiştir. Toplumumuzun her talebi, çözüm önerilerimizle birlikte hem, Sayın Bakanın yüzüne, hem miting meydanlarında yüzbinlerce yurttaşın ortak sesi olarak, hem de basın-medya yoluyla her fırsatta dillendirilmiştir. Yetinilmemiş, AİHM dahil, birçok mahkeme kararlarına da bağlanmıştır. Çözüme dair AKP hükümeti'nin ne somut bir adımı vardır ne de niyeti."

KAYNAK : Haberx.com - ANKA - 19 Mart 2010

Alevi dernekleri Bakan Çelik'in davetini reddettiler

ANKARA - Devlet Bakanı Faruk Çelik’in Alevi derneklerini davet ettiği yemeğe Alevi temsilcileri yemeğin amacının ne olduğunun saklandığını belirterek daveti reddetiler.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş ve Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, ortak basın açıklaması yaptı.

Alevi kurumlarının açıklamasında, “Alevi Açılımı”, “Alevi Çalıştayı” moderatörü Necdet Subaşı ve Diyanet’ten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik'in 20 Mart Cumartesi günü, Ankara’da bir otelde, yemek davetinde bulunduğunu, yemeğin amacının ne olduğu ile verilmek istenen mesajın davet edilenlerden saklandığı gerekçesiyle davete olumsuz yanıt verildiği kaydedildi.

AKP’nin, “Alevi Açılımı”nı samimi olmadığını belirten Alevi dernekleri, “Biz Sayın Bakanı federasyonumuza kahve içmeye davet ediyoruz” dedi.

“AKP’nin sözde Alevi açılımına sahte toplumsal destek sağlamayı amaçladığını ve tek yanlı bir söylemle geçiştirileceğini düşündüğümüz bu davete katılmayacağız’’ denilen açıklamada AKP’nin Alevi çözümü konusunda somut ve samimi bir adımı olmadığı belirtildi.

KAYNAK : ANF - 19 Mart 2010

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.