1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler Gül'ü Samimi Bulmadı
Aleviler Gül'ü Samimi Bulmadı

Aleviler Gül'ü Samimi Bulmadı

Aleviler Gül'ü Samimi BulmadıAleviler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hacı Bektaşi Veli anma törenlerinde yaptığı konuşmanın...

A+A-

Aleviler Gül'ü Samimi BulmadıAleviler Gül'ü Samimi Bulmadı

Aleviler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hacı Bektaşi Veli anma törenlerinde yaptığı konuşmanın hem biçimini hem de içeriğini eleştirmeye devam ediyor. Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, “Alevilere ayrımcılık yapacaksınız. Sonra da ‘İncinsen de incitme’ diyeceksiniz. Olmaz böyle bir şey” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu, yaptıkları ortak açıklamayla Cumhurbaşkanlığı personelinin bu zamana kadar görülmemiş bir uygulamayla Hacı Bektaş’ta kürsü işgali yaptığını savundu.

Cumhurbaşkanı Gül, 45. Ulusal, 19. Uluslararası Hacı Bektaşi Veli Anma törenlerinde protesto edilmişti. Protestolar eşliğinde yaptığı konuşmada, Alevilerin önemli düsturlarından biri olan ‘İncinsen de incitme’ sözünü dile getirmişti.

İZZETTİN DOĞAN: ALAY EDER GİBİ

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ve hükümeti eleştirerek şunları söyledi:

“İşte Hacı Bektaşi Veli’nin kişiliğiyle ilgili 3-5 kelime. Alevilik-Bektaşilik ile ilgili 3-5 kelime ki onların içerisinde biri siyasetçilerin ilgilisini çok çeker ve tekrarlarlar. Bundan önceki cumhurbaşkanları -Ahmet Necdet Sezer hariç- ve başbakanlar o cümleye takılırlardı. Ne iyi etmiş de söylemiş derlerdi Hacı Bektaşi Veli. Neyi efendim? ‘İncinsen de incitme.’ İşlerine geliyor. Yani siz yıllar yılı Alevi yurttaşları ayrımcı bir muameleye tabii tutacaksınız, insanlar kendilerini bu ülkenin insanları değilmiş gibi hissedecek ve onların nerede ibadet edeceğine haddinizi aşarak siz karar vermeye kalkacaksınız, yani laik bir cumhuriyette o ülke yurttaşlarının nerede ibadeti nasıl kuracaklarını siz karar vermeye kalkacaksınız. Ondan sonra da utanmadan gelip halkın huzuruna çıkıp ‘İncinsen de incitme’ demiş Pir Hacı Bektaşi Veli. Ne güzel söylemiş, sözüne kulak asmak lazım gibi adeta alay edercesine kendi sorumluluklarını bir tarafa bırakıp onun utancı altında ezildiğinizi hissedip yurttaşlardan özür dileyeceğinize, ne kadar yanlış yaptıysak yapalım sizi ne kadar üzdüysek üzelim siz incinmeyin şeklindeki cümlelerin arkasına sığınarak toplumu yönlendirmeyi, yönetmeyi deneyeceksiniz.”

‘KÜRSÜYÜ BİZ İDARE EDECEĞİZ’

Alevi  Bektaşi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu da önceki günkü protestolar üzerine yaptıkları ortak açıklamada, Cumhurbaşkanlığı’nın Hacı Bektaşi Veli anma törenlerindeki tutumunu eleştirdi.  Açıklamada, her yıl yapılan etkinliklerin kendi komiteleri tarafından belirlendiği, önceki cumhurbaşkanlarının da bu programa uydukları belirtildi. Açıklamada, ancak bu yıl Köşk’ün protokol görevlilerinin belediye başkanına gelerek, “Kürsüyü biz idare edeceğiz, sunumları bizim sunucularımız yapacak” dedikleri savunuldu.

BİRGÜN - 18 Ağustos 2008

Etiketler : , , ,