1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler: "Hükümet Diyanet'i kaldırmalı"
Aleviler: "Hükümet Diyanet'i kaldırmalı"

Aleviler: "Hükümet Diyanet'i kaldırmalı"

Aleviler: "Hükümet Diyanet'i kaldırmalı" Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, hükümetin Diyanet İşleri Genel...

A+A-

Aleviler: "Hükümet Diyanet'i kaldırmalı" Aleviler: "Hükümet Diyanet'i kaldırmalı"

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, hükümetin Diyanet İşleri Genel Başkanlığı’nı ortadan kaldırması gerektiğini belirtti ve “Bunu Sünni vatandaşların özgürlüğü için istiyoruz. Çünkü onlar özgür olursa, biz de özgür oluruz" açıklaması yaptı.
    
Büyük Alevi Kurultayı, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Kurultaya, Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Adana savcısı İlhan Cihaner, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in danışmanı Necdet Subaşı, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve çok sayıda Alevi dernekleri üyesi ve vatandaş katıldı.

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi çocuklara zorla din dersi verildiğini, Alevi köylerine zorla cami yaptırıldığını belirterek, "Neden zorunlu din dersi veriyorsunuz? Alevi köylerine neden cami yapıyorsunuz? Bu mu kardeşlik, bizim yönümüz insanlıktır. Aleviler olarak ırk dil, din ve cinsiyet ayrımına karşı çıkıyoruz. Alevilerin cem evlerini kültür merkezi yapanlar Türkiye'yi görmediler. Kapalı kapılar ardından neler konuştunuz açıklayın sayın Bakan" dedi.

Geçmez, "Eğer hükümet alevilerin sorunlarını çözmek istiyorlarsa varız. Hangi çalıştaya katılalım? Katliamlara katıldığı için yargılanan birinin katıldığı çalıştaylara mı katılalım? Bizi katillerimizle mi yüzleştirmek istiyorsunuz? Biz bu işlerde samimiyet ararız. Yıllardır bunu konuşanlar samimiyetsizdir. 'Dinden ne istiyorsunuz?' diyorlar bize, asıl siz dinden çekin elinizi. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasında ısrarlıyız, bunu Sünni yurttaşların özgürlüğü için istiyoruz. Çünkü onlar özgür olursa biz de özgür oluruz. Bu ülkede Alevilerin sorunlarına Sünniler, Kürtlerin sorunlarına Türkler, gayrimüslimlerin sorunlarına Müslümanlar sahip çıkmazsa bu ülkede barış olmayacaktır. Biz eşit yurttaşlık istiyoruz, herkes gibi inancımızı yaşamak istiyoruz. Biz inancımızı biliyoruz, devlet elini çeksin" dedi.

6 Mart'ta İzmir'de büyük bir miting yapacaklarını belirten Geçmez, ‘zorunlu din derslerinin kaldırılması ve eşit yurttaşlık’ konularında tüm Türkiye’ye seslerini duyurmak istediklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın Kars'taki heykele "ucube" dediğini de hatırlatan Geçmez, “Sayın Başbakan, Kars'ta bir heykele ucube diyor. Asıl ucube İstanbul'daki Karaağaç Tekkesi’dir. O araziye şu an AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın binası dikildi. Asıl ucube odur, ona uzatılmış eldir" diye konuştu.

CNNTÜRK - 16 Ocak 2011 Pazar

Kurultayda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kaldırılması İstendi
 
Büyük Alevi Kurultayı'nda Konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kaldırılmasında Israrlı Olduklarını ve Bunu Sünnilerin Özgürlüğü İçin İstediklerini İfade Etti.

 
Büyük Alevi Kurultayı'nda konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasında ısrarlı olduklarını ve bunu Sünnilerin özgürlüğü için istediklerini ifade etti.

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Büyük Alevi Kurultayı'nda konuşan Ercan Geçmez, hükümet tarafından başlatılan Alevi çalıştaylarının Alevi geleneklerini yok etmeye çalıştığını iddia etti. Geçmez, kendi inançlarının başkaları tarafından tarif edilmeye çalışıldığını belirterek, Alevi çocuklara zorla din dersi verildiğini, Alevi köylerine zorla cami yaptırıldığını ileri sürdü. Geçmez, kendilerinin bu tür bir kardeşlik istemediklerini ifade etti.

Geçmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması konusunda kararlı olduklarına işaret ederek, "Biz Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasında ısrarlıyız, bunu Sünni yurttaşların özürlüğü için istiyoruz. Çünkü onlar özgür olursa biz de özgür oluruz.'' dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Alevi Kurultayı'nda yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan'ın alkol tartışması konusunda kullandığı "Tıksırıncaya kadar içiyorlar" cümlesini eleştirdi. Balkız, "Sayın Başbakan alkole değil miktarına karşı, siz yolda devrilmiş ayyaş bir dede gördünüz mü? Herkes kendi kapısının önüne baksın o zaman." ifadesini kullandı.

Balkız konuşmasında Alevilerin asimilasyona maruz bırakıldığını savunarak, inanmanın bir hak olduğunu söyledi. Öğretim kurumlarında Alevi öğrencilere ayrım yapıldığını, öğretmenlerin 'kimler Alevi' sorusunu öğrencilere yönelttiğini ve okullarda zorla namaz kıldırıldığını ileri süren Balkız, "Çocuklarımıza hakaret ediyorlar. Çocuklarımızı diğer çocuklardan ayrı tutuyorlar" iddialarında bulundu.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker de Alevilerin yaşadıklarını dillendirmediğini, acılarını ağıtlarla içlerine gömdüklerini belirtti.

CİHANER'DEN HİZBULLAH AÇIKLAMASI

Kurultaya katılan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner ise çıkışta bir gazetecinin ''Hizbullahçıların tahliyesiyle ilgili değerlendirmesini'' sorması üzerine, ''Devlet, yüksek yargıçları takip etmek yerine, onları takip etseydi kaçmazlardı.'' dedi.

Kurultaya, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Açılımı Koordinatörü Necdet Subaşı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş, BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner, çok sayıda Alevi dernekleri üyesi ve Alevi vatandaş katıldı.

Haberler.com - CHA - 16 Ocak 2011

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.