1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. 'Aleviler intikam peşinde değil'
'Aleviler intikam peşinde değil'

'Aleviler intikam peşinde değil'

'Aleviler intikam peşinde değil' Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Alevilerin yakın dönemde uğradığı katliamlara...

A+A-

'Aleviler intikam peşinde değil' 'Aleviler intikam peşinde değil'

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Alevilerin yakın dönemde uğradığı katliamlara rağmen hiçbir zaman intikam peşinde koşmadığını belirterek, "Devlet Alevilerin sorunlarına el atsın, inancına değil" dedi.

Ordu Hacı Bektaş Kültür Derneği'nin Ayışığı Düğün Salonu'nda düzenlediği aşure gününe; Ordu Valisi Orhan Düzgün, Belediye Başkanı Seyit Torun, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu, daire müdürleri ve kalabalık bir alevi topluluğu katıldı.

Burada bir konuşma yapan Ordu Valisi Orhan Düzgün, Türkiye'deki kültür varlıklarına bakıldığında nasıl bir medeniyeti temsil ettiğimizin ortaya çıkacağını vurguladı. Ordu Valisi olmadan önce Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü olduğu dönemde Hacı Bektaş-ı Veli'nin türbesinin onarımını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Vali Düzgün, iki yıl kadar önce Van-Akdamar'daki kilisenin de restore edildiğini anlattı. Vali Düzgün, "Ülkemizdeki bütün kültür varlıkları, bizim kültür varlıklarımızdır. O sebeple İshak Paşa Sarayı'ndan Topkapı Sarayı'na, Akdamar Kilisesi'nden Edirne'deki tarihi köprülere, Hacı Bektaş Türbesi'nden Macaristan'daki Gülbaba Türbesi'ne kadar hepsi bizim yüzlerce yıl beraber yaşadığımız insanlarımızın kültür varlıklarıdır. Çünkü hepimiz Alevi'siyle, Sünni'siyle, Kürt'üyle, Türk'üyle, Çerkez'iyle aynı bayrak altında yaşıyoruz. Çanakkale Şehitliği'nde Osmanlı tabiyetinde olan Alevi, Sünni, Kürt, Türk, hatta Yahudi ve Rum asıllı vatandaşlarımız bu ülke için canını vererek orada yan yana yatıyor. Hepsi bu ülkenin kurtulması için fedakarlık yaptılar" dedi.

Daha sonra konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Aleviler olarak yüreklerinde insan sevgisi taşıdıklarını, Kerbela'da şehit edilen Hz. Hüseyin'in hatırasını her zaman canlı tutacaklarını söyledi. Hz. Hüseyin'i, 'zalimin zulmüne baş eğmeyen bir simge' olarak bildiklerini dile getiren Özdil, "Hz. Hüseyin'in arkasından ağlayarak bedel ödenmeyeceğini biz de biliyoruz. Toplumların hafızasını, belleklerini diri tutmalarının bir sebebi de böylesi zaman dilimlerini yaşanır, hissedilir bir şekilde hayatın bir parçası haline getirmektir. O sebeple Aleviler olarak belleğimizi diri tutmanın, zalimlerin karşısında boyun eğmemenin bir simgesi olan Hz. Hüseyin'i baş tacı yapmaya devam edeceğiz" dedi.

"KATLİAMLARA RAĞMEN İNTİKAM ALMADIK"

Alevilerin yakın tarihte çok katliamlar gördüğünü savunan Özdil; Maraş, Çorum, Sivas olaylarına değindiği konuşmasında, buna rağmen hiç intikam almayı düşünmediklerini dile getirerek, "Aleviler bu topraklarda, yaşadıkları yerlerde çok katliamlar gördü. Osmanlı döneminde 30 bin, 40 bin, 50 bin, 60-70 bin insanın katledildiği dönemler yaşandı. Bazı ferman ve fetvalarla toplum birbirine düşürüldü. Siyasi olarak devleti yönetmek için, insanları hesap kitap altına sokmak için iftiralar atıldı. Bu toplum, yakın dönemde yaşadığı bu katliamlara rağmen de yine de bir duruş sergilemeyi becerdi. Daha yakın dönemde Maraş'ta resmi rakamlara göre 112, gayriresmi rakamlara göre bin 300 civarındaki insanın katledildiği bir katliam var. Maraş'ta, Çorum'da, Sivas'ta yapılan katliamlar var. Ama bütün dünyanın örnek alması gereken bir durum daha var. Aleviler tarih boyunca yaşadıkları bütün bu katliamlara rağmen tek bir insanı öldürmeye yeltenmedi. Hiçbir zaman intikam almaya kalkmadılar. Bütün yakın dönemin katliamlarına rağmen, Sivas'taki olaydan sonra tek bir Alevi'nin bile sokağa döküldüğünü gördünüz mü? Bizi intikam almamaya götüren şey, bu felsefenin içindeki insan sevgisidir" diye konuştu.

"HÜKÜMET İŞİNE BAKSIN"

Hükümetin 'Alevi açılımına' kısaca değinen Özdil, bu konuda şu ifadeleri kullandı: "Hükümetin Alevi açılımında bizi üzecek bir durum çıkmamasını istiyoruz. Alevilere müdahale etmesin devlet. Devlet Alevilerin sorunlarına el atsın, inancına değil. Biz nasıl ibadet ederiz, dedelerimize nasıl davranırız, aşureyi nasıl yaparız, bu bizim işimiz. Ama Alevilerin sorunları varsa bu devletin işi. Bunları karşılıklı müzakere etmeliyiz."

Konuşmaların ardından toplantıya katılanlara aşure ikram edilen etkinlik, semah gösterileri ile devam etti.

STAR - 30 Aralık 2009 Çarşamba

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.