1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler kime oy verdi?
Aleviler kime oy verdi?

Aleviler kime oy verdi?

Aleviler kime oy verdi? Reha çamuroğlu İNTERNETHABER'e konuştu. Aleviler kime oy verdi ve neden? Başbakana ne anlatacak?.. ANKARA- seçimler...

A+A-

Aleviler kime oy verdi? Aleviler kime oy verdi?

Reha çamuroğlu İNTERNETHABER'e konuştu. Aleviler kime oy verdi ve neden? Başbakana ne anlatacak?..

ANKARA- seçimler bitti AKP Kürt ve Alevi açılımı ile nasıl bir sonuç aldığını tartışmaya başladı. AKP'nin alevi kökenli milletvekili ve açılımın mimarı Reha Çamuroğlu, İNTERNETHABER'e açılımın sonuçları ve seçime etkilerini anlattı:

YÖNELİM VAR AMA YETERSİZ

Reha Çamuroğlu, AKP’nin yaptı Alevi açılımının 29 Mart seçimlerinde nasıl bir karşılık bulduğu konusunda şunları söyledi.

“Başbakan ile en son İstanbul mitingi sırasında görüştük. Ben AKP’nin yaptığı alevi açılımının toplumda karşılığını bulmaya başladığına inanıyorum. Ancak yeterli değil. Tam anlamıyla istediğimiz, hedeflediğimiz noktaya henüz gelmemiştir. Ancak bu seçimde bir yönelim olmuştur. Bu nedenle başlatılan açılım aynen ve kararlılıkla sürdürülmelidir. Bakın Tunceli’de bir sağ partinin bugüne kadar almadığı oranda yüksek bir oy aldık. Bunun nedeni alevi açılımıdır. İstanbul’da istediğimiz kadar yönelim olmadı. Ama bunun da nedeni CHP’nin adayının alevi olmasıdır.

MİLLİYETÇİLİK YÜKSELİYOR

Ancak dünyada yükselen bir milliyetçilik akımı var ve Türkiye de bundan etkilendi. Tokat gibi bazı yerlerde Aleviler MHP’ye yöneldi. Bunlar Türk Alevileridir. Ancak Kürt Alevileri ise DTP’ye yöneldi. Bunun nedeni dünyadaki ekonomik kriz sonrası başlayan milliyetçi dalgadır ve bu dalga Türkiye’yi etkilemeye başlamıştır. Bu seçimde de bunun etkileri oldu.

AÇILIM SÜRMELİ

Ancak buna rağmen AKP’nin alevi açılımı, istenildiği düzeyde olmasa bile sonuç vermiştir. Eğer aynı kararlılıkla açılım sürerse, bir sonraki seçimde AKP’ye yönelim daha da yükselecektir. Parti olarak bu açılımın sonuçlarını sonraki seçimlerde daha da fazla oranda göreceğimize inanıyorum.

YAZILI DEĞİL SÖZLÜ

Başbakan Erdoğan kendisi ya da başka bir kanal ile benden Alevi açılımının seçimlere etkisi konusunda bir rapor istemedi. Zaten sanırım buna fırsat da yoktu. Seçimler bitti ardından Yazıcıoğlu’nun cenazesi ve hemen ardından da yurt dışı gezisi vardı. Zaten ancak Obama ziyareti sonrasında belki böyle bir imkan bulunabilir. Ancak ben yazılı bir rapor hazırlamam. Sözlü olarak bu düşüncelerimi aktarırım. Biz çünkü başbakan ile sık sık görüşüp, bu konuları konuşuyoruz. Yine o görüşmelerimizi yapar görüş alışverişinde bulunuruz.

ZÜBEYİR KINDIRA / İNTERNETHABER-ÖZEL - 02 Nisan 2009

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.