1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. MAKALE

  4. Aleviler ne istiyor?
Aleviler ne istiyor?

Aleviler ne istiyor?

Aleviler ne istiyor? Hasan Gündoğdu9 Kasım 2008 tarihinde Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve diğer demokratik kitle örgütlerinin...

A+A-

Aleviler ne istiyor? Aleviler ne istiyor?

Hasan Gündoğdu

9 Kasım 2008 tarihinde Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve diğer demokratik kitle örgütlerinin desteklediği Ankara mitingine yüzbine yakın bir kitle yıllardır uygulanan asimilasyon ve ötekileştirme politikalarına karşı ciddi bir duruş sergileyip demokratik taleplerini dile getirildi. Egemen sınıflar yıllardır Aleviler üstünde ciddi bir asimilasyon politikası uygulanmaktadır. Zorunlu din dersleri adı altında suni mezhebinin inancı öğretilmektedir. Sormak lazım, Diyanet İşleri Başkanlığının suni mezhebi dışında diğer inanç gruplarına kapalı mıdır? Halkın vergileriyle toplanan bu paralar diyanete aktarılmaktadır. Bu diyanetin bütçesi altı bakanlığın bütçesinden büyüktür. Peki Alevi inancına mensup insanlarımız ne istemektedir?

Eşit yurttaşlık istemekte, devlet hiçbir zaman inanç grubuna destek olmamalıdır. Bu konuda tarafsız olmalıdır. Her inanç grubu kendi gücüne dayanarak kurumlarını oluşturmalı. Zorunlu din dersleri kaldırılmalı, bilime dayalı eğitim sistemi esas alınmalıdır. Madımak oteli müze yapılmalıdır. İnsan yakmak insanlığa karşı büyük bir suçtur. Asla müsamaha gösterilmemelidir. Cem evlerine yasal statü verilmelidir. Sözde laiklik değil, gerçek laiklik uygulanmalı, anti-demokratik uygulamalar kalkmalıdır. Alevi toplumuna yönelik karalama ve iftira politikalarından vazgeçilmelidir.Bu toplumdan bu çirkin iftiralardan dolayı özür dilenmelidir.Yeni ve gerçek demokratik bir anayasa hazırlanmalı, tüm yurttaşların eşitçe,yan yana, kardeşçe yaşayacak yeni yasal düzenlemeler vakit kaybetmeden harekete geçilmelidir.

Hasan Gündoğdu
Gebze Tunceliler Derneği Başkanı
EVRENSEL - 15 Kasım 2008

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.