1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler Obama'ya Mektup Yazdı
Aleviler Obama'ya Mektup Yazdı

Aleviler Obama'ya Mektup Yazdı

Aleviler Obama'ya Mektup Yazdı     ABD'nin yeni başkanı Barack Obama daha başkanlık koltuğuna oturmadan tüm dünyadan gelen...

A+A-

Aleviler Obama'ya Mektup Yazdı  Aleviler Obama'ya Mektup Yazdı 
  
ABD'nin yeni başkanı Barack Obama daha başkanlık koltuğuna oturmadan tüm dünyadan gelen taleplerle karşı karşıya kaldı. Bu taleplerden biri de Türkiye'deki Alevilerden geldi. Pir Sultan Abdal Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir Obama'ya bir mektup yazdı.
 
 
ABD'nin yeni başkanı Barack Obama daha başkanlık koltuğuna oturmadan tüm dünyadan gelen taleplerle karşı karşıya kaldı. Bu taleplerden biri de Türkiye'deki Alevilerden geldi. Pir Sultan Abdal Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir Obama'ya bir mektup yazdı.

Demir mektubunda, “Ülkemde estirilen ve adına ‘Ilımlı İslam’ denilen politikalara ve Fetullah’a kol kanat olmaya artık son verin.” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir, ABD’nin yeni seçilen Başkanı Barack Obama’ya bir mektup yazarak “Ülkemde estirilen ve adına Ilımlı ‘Ilımlı İslam’ denilen politikalara ve buna aracılık eden Fetullah’a kol kanat olmaya artık son verin" dedi.

Demir, ABD'nin ilk zenci başkanı Barack Obama’ya Türkiye’deki Alevilerin durumunu anlatan bir mektup gönderdi. Obama’nın başkanlığını kutlayan Demir, mektubunda, “Başkanlığınız, Amerikalılara ve tüm Dünya halklarına iyilikler, güzellikler getirsin" diye konuştu.

ALEVİLER TÜRKİYE’NİN KUNTA KİNTELERİ

Alevileri Türkiye’nin "Kunta Kinteleri, Köle İzauraları" olarak tanımlayan Demir, "Sosyal durumumuz ne ABD’nin Zencilerine, ne Afrikalı yoksullara, ne Avustralyalı Aborcinlere benzer. Bizler inancımızı, kendi ülkemizde, kendi çevremizin dışında bir ömür boyu saklamak zorunda bırakılırız. Bunun ne kötü bir duygu olduğunu ancak yaşayanlar bilir" dedi.

Demir, Obama’ya şu çağrıda bulundu:

“Ülkemde bu koşullarda yaşamaya çalışan Alevi insanlarımızın sayısı on milyonlarla ifade edilmektedir. Ne mi yapabilirsin? Dedim ya, bunları yazmaktaki amacım bir tas su döküp yüreğimi soğutmak. Konumunuzu, koşullarınızı biraz biliyorum. ‘Dünyayı çirkinleştirmekten, silah üretiminden ve sömürgeci politikalarınızdan vazgeçin’ demenin yararsız olduğunu da biliyorum.

ABD’nin ABD olarak kalmasının sömürgeci uygulamalarına bağlı olduğunu da biliyorum. Ama belki tek şey isteyebilirim: ülkemde estirilen ve adına ‘ılımlı İslam’ denilen politikalara ve Fetullah’a kol kanat olmaya artık son verin… Çünkü ülkemde Fetullah ve benzerlerinin egemenliği demek, ülkemizin ve burada yaşayan herkesin koşullarının biraz daha zorlaşması demektir. Bunun dışında ne yapılacaksa yine de bu ülkenin halkı olarak biz yapacağız. Alevi-Sünni kardeşliğini kalıcı biçimde tesis ederek, birbirimizi ve ülkemizi daha çok severek… Teşekkür, sağlık ve insanlığa yararlı olacaksanız bu yolda başarı dileklerimle…”

TURKTIME - 14 Kasım 2008

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.