1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler toplumsal muhalefet oluşturma kararı aldı
Aleviler toplumsal muhalefet oluşturma kararı aldı

Aleviler toplumsal muhalefet oluşturma kararı aldı

Aleviler toplumsal muhalefet oluşturma kararı aldı  ANKARA(12.04.2009)- Alevi örgütleri yerel seçimleri değerlendirme toplantısını sonlandırdı....

A+A-

Aleviler toplumsal muhalefet oluşturma kararı aldı  Aleviler toplumsal muhalefet oluşturma kararı aldı 

ANKARA(12.04.2009)- Alevi örgütleri yerel seçimleri değerlendirme toplantısını sonlandırdı. Bu haftasonu yapılan değerlendirme toplantısında, 29 Mart'ta yapılan yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Alevi örgütleri yeni bir siyasi parti mesajı verdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu, 29 Mart'ta yapılan seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplandı. Toplantı sonrası yayınlanan 4 maddelik seçim değerlendirmesinde AKP, CHP ile diğer siyasi partiler ağır bir dille eleştirildi.

Bildiri de, “Başta iktidar partisi AKP ve Anamuhalefet partisi CHP olmak üzere, mevcut partiler, Türkiye'nin işsizlik, gelir dağılımı adaletsizliği, eğitim, sağlık, Kürt sorunu, Alevi talepleri, laiklik, demokratikleşme, 12 Eylül kurumları ve yasaları gibi, temel sorunlarını halktan yana politikalarla çözebilecek niyete ve iradeye sahip değildirler” denildi.

Birleşik karşı koyuş örgütleme çağrısı

Siyasi partilerin kendi işlevlerini yerine getirme konusunda son derece gayretliyken, halkın sorunlarına duyarsız kaldığı savunuldu.

Bildiride, "Yerel seçim sonuçları mevcut umutsuzluğu ve yeni bir sol, sosyal demokrat oluşuma olan umudu canlı tutmuştur. Kültürel ve köken farklılığı nedeniyle mağduriyet yaşayanlar başta olmak üzere işsizler, işçiler, yoksullar, üreticiler, gençler, kadınlar, bilim insanları ve sanatçılar, giderek en genel tanımıyla halkımız için, umut ışığı olabilecek sol-sosyal demokrat bir toplumsal muhalefeti birlikte oluşturmak, önümüzde bir görev olarak durmaktadır." denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu, sol-sosyal demokrat kesimde büyük bir dağınıklık, güvensizlik, yorgunluk ve umutsuzluk havasının hakim olduğunu belirterek "Türk kamuoyunu, daha geç kalmadan bu tespitlerimizi tartışmaya davet ediyoruz.” çağrısında bulunuldu.

ATILIM - 12 Nisan 2009 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.