1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler yaşanabilir bir ülke istiyor
Aleviler yaşanabilir bir ülke istiyor

Aleviler yaşanabilir bir ülke istiyor

Aleviler yaşanabilir bir ülke istiyorABF Yönetim Kurulu üyesi Oktay Kandemir, Alevilerin 85 yıldır oy deposu olarak görüldüklerini...

A+A-

Aleviler yaşanabilir bir ülke istiyorAleviler yaşanabilir bir ülke istiyor

ABF Yönetim Kurulu üyesi Oktay Kandemir, Alevilerin 85 yıldır oy deposu olarak görüldüklerini belirterek, ‘Yaşanabilir bir ülkede eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz’ dedi

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) düzenlediği “Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz” toplantısına katılan ABF Yönetim Kurulu üyesi Oktay Kandemir, CHP’nin etkili bir sol muhalefet yapamadığını ve kitlelerin umudu olamadığını belirterek “İktidara yürüyen, kararlı, kimlikli bir parti içinde yer almak istiyoruz” dedi.

ABF’nin 15 Ağustos’ta Hacıbektaş’ta başlattığı ve 25 ili kapsayacak şekilde planladığı “Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz” toplantıları hafta sonu Kayseri ve Amasya’da devam etti. Ticaret ve sanayi odalarında gerçekleştirilen toplantılara sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üyeleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Toplantılarda konuşan ABF Yönetim Kurulu üyesi Oktay Kandemir, Alevilerin 85 yıldır oy deposu olarak görüldüğünü, yok sayıldığını, haksızlıklara ve katliamlara uğradığını vurguladı. AKP hükümetinin de açılımlarla Alevileri oyaladığını belirten ABF Yönetim Kurulu üyesi Kandemir, “Olmazsa olmaz beş temel isteğimiz olan Diyanetin ve zorunlu din derslerinin kaldırılması, Madımak Oteli’nin müze yapılması, cem evlerinin yasal statüye kavuşması, Alevi köylerine cami yapılıp kadrolu imam atanmasına son verilmesi konusunda şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Alevi açılımları asimilasyona ve ayrışmaya itiyor” diye konuştu.

Eşit yurtlaşlık hakkı istediklerini ifade eden Kandemir şöyle devam etti: “Aşağılanmak değil, kendi kültürümüzle, inancımızla, insanca, eşit yurttaşlık haklarımız içinde yaşamak istiyoruz. Sorunlarımız demokrasi içinde çözülecek sorunlardır. Ancak kendi içinde demokrat olamayan iktidarıyla, muhalefetiyle bu partiler bizim sorunlarımızı çözemezler.”

‘CHP ile olmayacak’

CHP’yi eleştiren Kandemir, “Ülkenin zenginlikleri emperyalistlere peşkeş çekiliyor. Korku toplumu oluşturulmuş. Yaşanabilir bir ülkede eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz. Bu da CHP ile olamayacağı gözleniyor. Parti kurmak Alevilerin işi değildir. İktidara yürüyen, kararlı, kimlikli bir parti içinde yer almak istiyoruz” diye konuştu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve Hukuk Sekreteri Hasan Yağız da AKP iktidarının örgütlü bir toplum istemediğini, ülkede kısmi bir dikta rejimi süreci yaşandığını söyledi. Toplumda ciddi bir sol muhalefetin oluşmadığını belirten Yağız, “Aleviler hiçbir parti tarafından ekilip biçilen bir tarla değildir. İktidarı hedefleyen yeni bir solun oluşması için harekete geçtik. Tabanın ne istediğini ve ne düşündüğünü tartışan bir sinerji yaratmak istiyoruz” dedi.

Cumhuriyet - 29.09.2009

***

'Nasıl bir Türkiye istiyoruz' Amasya Toplantısı

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Kandemir, "Bu ülkeye vergi veriyoruz, bu ülkenin her şeyine ortağız ama bizi adam yerine koymuyorlar" dedi.

ABF, 29 Mart yerel seçimleri sonrasında kendi yönetim ve danışma kurullarında siyasi süreci değerlendirip, 'Nasıl bir Türkiye istiyoruz' başlığı altında yeni bir tartışma başlatmıştı. 15 Ağustos 2009'da Hacıbektaş'ta ilki yapılan bölge toplantıları 25 ili kapsayacak şekilde programlanırken, bu zamana kadar 11 bölge toplantısı yapıldı ve Mersin, Kayseri, Ordu, Tekirdağ, Adana, Amasya, Samsun, Bursa, Antalya, Kars, Hatay, İzmir ve İstanbul'da yapılacak bölge toplantılarının ardından 11 Ekim'de son bölge toplantısının Ankara'da geniş katılımlı olarak gerçekleştirileceği bildirildi.

Amasya'da TSO Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen 'Nasıl bir Türkiye istiyoruz' forumuna ABF Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Kandemir konuşmacı olarak katıldı. Foruma katılımın az olması dikkat çekti. Türkiye'yi yönetenlerin siyaseti iktidar ve muhalefetin arasına sıkıştırdıklarını savunan Oktay Kandemir, "Biz hakarete uğramak istemiyoruz. Eşit yurttaşlar gibi kendi geleneklerimizi, örf ve adetlerimizi yaşamak istiyoruz. İktidar ve muhalefet, yukarıdan aşağıya şekillenmiş siyasi partiler kayıkçı dövüşü yapıyor. Gerçekten bu ülkenin yoksullaşmasından, insanların ötekileştirilmesinden ne kaygı duyuyorlar, ne sorumluluk duyuyorlar" dedi.

haberfx.net - 27 Eylül 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.