1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler'den Ankara'da Dev Miting
Aleviler'den Ankara'da Dev Miting

Aleviler'den Ankara'da Dev Miting

Aleviler'den Ankara'da Dev MitingAlevi-Bektaşi Federasyonu, bugün Ankara’da bir yürüyüş ve miting düzenledi. Aralarında...

A+A-

Aleviler'den Ankara'da Dev MitingAleviler'den Ankara'da Dev Miting

Alevi-Bektaşi Federasyonu, bugün Ankara’da bir yürüyüş ve miting düzenledi. Aralarında Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Mihri Belli, Edip Akbayram ve Fazıl Say gibi isimlerin yer aldığı bir grup aydın da bildiri yayımladı.

Alevi-Bektaşi Federasyonu’nun Ankara’daki yapılan mitinginde “Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilsin, Cemevleri yasal statüye kavuşturulsun, Alevi köylerine cami yapılmasın” gibi talepler dile getirildi.

Aleviler, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, alevi köylerine cami yapılmaması gibi isteklerini dile getiriyor.

Zorunlu din dersinin kaldırılması da Alevilerin talepleri arasında.

AYRINTILAR ŞÖYLE:

Ankara'da, Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından "Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı" sloganıyla düzenlenen miting, Sıhhiye Meydanı'nda yapıldı.

Mitinge katılmak için çeşitli illerden gelen Aleviler, Ankara Garı önünde toplandı. "Zorunlu din dersi kaldırılsın", "Cemevleri ibadethanedir", "Madımak müze olacak" yazılı dövizlerle buradan yürüyüşe geçen Aleviler, Adliye binası önünden geçerek Sıhhiye Meydanı'na ulaştı.

"Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı" yazılı dev pankartın arkasında yürüyen kortejdekiler, üst aramaları sonrasında miting alanına alındı. Daha sonra miting başladı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, konuşmasında, "Alevi toplumunun demokrasi ve laikliği desteklediğini" söyledi.

"Bu nedenle bugün son derece haklı, meşru, insani taleplerimizi bir kez de bu meydandan haykırıyoruz" diyen Balkız, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istediklerini bildirdi. İnanç olgusunun kişiye has, inananla inanılan arasında bir gönül işi, hoş bir muhabbet olduğu, bu duruma kimsenin müdahale etme, araya girme hakkının bulunmadığını vurgulayan Balkız, "Laik devlet dine yatırım yapmaz, dini örgütleyemez, genel bütçeden pay ayıramaz. O nedenle Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Miting boyunca zorunlu din dersi uygulamasını protesto eden sloganlar atıldı, pankartlar açıldı.

Sivas'taki Madımak Oteli'nde çıkan yangında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunurken, katılımcılar da "burada" diye seslendi.

Mitinge, CHP, ÖDP'nin aralarında bulunduğu siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütleri destek verdi.

DTP milletvekilleri Sırrı Sakık, Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk ve Hasip Kaplan da mitinge katıldı. DTP milletvekillerinin, "kalabalık olduğu" gerekçesiyle platformdan indirilmek istenmesi üzerine Sakık, görevlilerle tartıştı.

Anonslarda, mitinge katılmayan diğer Alevi sivil toplum örgütleri protesto edildi.

Miting nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren 4 bin 500 polis, miting alanı ve yürüyüş güzergahında görev aldı. Yürüyüş ve miting sırasında bir polis helikopteri güzergah ve miting alanını havadan kontrol ederek, polislerin sevk ve idaresini sağladı.

Miting alanına giriş sırasında yapılan üst aramalarında ruhsatlı silah, çeşitli bıçak ve çakılara el konuldu. Yürüyüş nedeniyle Talatpaşa Bulvarı ve Atatürk Bulvarı geçici olarak trafiğe kapatıldı. Sıhhiye Meydanı, bu meydana açılan Mithatpaşa ve Necatibey caddeleri ile çevre sokaklar da miting süresince ulaşıma kapalı kaldı.

Miting, sanatçıların konserlerinin ardından sona erdi.

***

Alevi dernekleri daha önce de Eskişehir, Bursa, Adıyaman, Adana gibi bir çok ilde bir araya gelmişti. Ama Ankara'daki miting Aleviler için de bir ilk.

Balkız, "Şu anda kadar sizi seviyoruz yanıtından başka bir yanıt almadık.. Szi seviyoruz sözünün ne anlama geldiğinin somutta hiçbir karşılığı yok" diyerek hükümeti eleştirdi.

Hükümet içinde ise somut adım atmak isteyen bir isim vardı ve o isim de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Reha Çamuroğlu'ydu. Ancak Çamuroğlu, istediği açılımları yapamadığı gerekçesiyle görevinden istifa etmişti.

Miting öncesi Çamuroğlu'na da çağrıda bulunan Balkız, "Çamuroğlu mitinge gelirse mutlu oluruz" dedi.

SANSÜRSÜZ.COM - 10 Kasım 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.