1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Aleviler'den Gül'e sert tepki
Aleviler'den Gül'e sert tepki

Aleviler'den Gül'e sert tepki

Aleviler'den Gül'e sert tepkiCumhurbaşkanı sen Hacıbektaş'a yakışmıyorsun Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyet Meydanı'ndaki...

A+A-

Aleviler'den Gül'e sert tepkiAleviler'den Gül'e sert tepki

Cumhurbaşkanı sen Hacıbektaş'a yakışmıyorsun
 
Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyet Meydanı'ndaki 45'inci Ulusal 19'uncu Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma törenleri Kültür ve Sanat etkinliklerinin açılışına katıldı.

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri saat 10.30'da başladı.

Etkinliklerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah ekibi gösterisi, şiir ve öykü yarışması ardından da 15. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış ödülü, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'a verildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün Hacıbektaş'a gelmesi nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı. Alan ve çevresinde polis köpekleri eşliğinde arama yapıldı. Alana girenlerin üzerleri de sıkı sıkıya arandı. Cumhurbaşkanlığı korumaları, polis ve özel hareket timleri çevrede kuş uçurtmadı. Yüksek binaların çatılarında özel harekat timleri ile polis helikopterleri devriye görevi yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilçeye gelir gelmez alandan önce külliyeye gitti. Hacı Bektaş Veli'nin türbesini ziyaret etti. Külliye içindeki Aslanlı çeşmeden su içti. Gül , daha sonra önlemler altında alanda kendine ayrılan yere 10.Yıl Marşı eşliğinde geldi. Protokolde Kültür Bakanlığı semah ekibinin gösterisini izledi.

Pretestoların devam ettiği esnada kürsüye gelen Seyfi Oktay bir süre konuştuktan sonra konuşması  Cumhurbaşkanı görevlileri tarafından kesildi. Sözünün kesilmesine tepki gösteren Oktay müdahaleyi  faşizan bir uygulama olarak tanımlayarak gurubun AKP'yi ve gericileri protesto ettiğini söyledi.

Hacıbektaş Belediyesi önünde toplanan grup "Katiller hesap verecek", "Türkiye Laiktir, laik kalacak" sloganı atıp "Cumhurbaşkanı sen buraya yakışmıyorsun" pankartı açtılar.

Seyfi Oktay: "Uygulama faşizan bir uygulama"

Aleviler'den Gül'e sert tepkiProtestocu gurup alanda AKP'yi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı ve Cumhur Başkanı Abdullah Gül'ü hedef alarak Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Salmanpakoğlu'na tepki gösterdiler. Gurup Salmanpakoğlu'na  "AKP etkinliği mi Hacıbektaş Veli Anma Etkinliği mi?", "Milli görüşcüler dışarı Aleviler içeri",  şeklinde tepki gösterdiler.

Protestoların devam ettiği esnada kürsüye gelen Seyfi Oktay bir süre konuştuktan sonra konuşması Cumhurbaşkanı görevlileri tarafından kesildi. Sözünün kesilmesine tepki gösteren Oktay uygulamayı faşizan bir  uygulama olarak tanımlayarak gurubun AKP'yi ve gericileri protesto ettiğini söyledi. 

"Konuşma olanağım kalmadı" diyerek kürsüden inen  Seyfi Oktay  konu ile ilgili  gazetemize bir açıklama yaparak kürsüde inmesinin nedenini protesto gösterisinin  olmadığını, kendisinin Cumhurbaşkanın yetkililerinin indirdiğini  belirtti. Sözünün kesilmesine tepki gösteren Oktay uygulamayı faşizan bir  uygulama olarak tanımladı.

Konuşma metninin tamamlanması halinde Cumhurbaşkanının rahatsız olacağının bu nedenle kendisinin konuşturulmadığını  belirten Seyfi Oktay anma etkinliğine cumhurbaşkanının tamamen müdahale ettiğini belirtti.
 
Oktay protestocuların AKP'yi ve gericileri  hedef alarak tepki gösterdiklerini belirterek  kendisinin  Cumhurbaşkanının görevlileri tarafından zorla indirildiğini söyledi. Protestoların kendisinin kürsüye çıkmadan önce başladığına dikkat çeken Oktay gurubun AKP etkinliğine tepki gösterdiğini ifade etti.

Kendisinin protesto edilmediğini söyleyen Oktay ulusal basının da doğru haber yapmadığına da dikkat çekti.

Protestoların devam ettiği sırada Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, grubun yanına geldi. Başkan kendisini de protesto edenlere " Atatürkçüler burada, bölücüler dışarı " diye bağırdı. Gurup Belediye Başkanı A.Rıza Salmanpakoğlu'na  Atatürk düşmanlarını ve şeriatçıları , Atatürk'ü sevmeyenleri davet ettiğini  söyleyerek, Milli görüş kökenli Abdullah Gül'ü neden Hacıbektaş'a davet ettin şeklinde tepki gösterdi.

Protestolar sürerken yuhlayanlara aldırmadan kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, " Ünlü düşünürü anma törenlerinde, berat kandili gününde Hacı Bektaş Veli'ye el bağlamaya geldik. Hacı Bektaş bize Anadolu'yu yurt yaptı. Anadolu kültürünün temellerini attı. Bugün insanlığın aradığı evrenselliği işaret etti. İnanan, inanmayan ayrmı yapmıyoruz. Herkesi eşit ve bir sayıp, tüm ayrımları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. İnanç ayrımı yapmadan herkesi bir ve beraber kabul ediyoruz" diye konuştu. Günay'ın konuşması boyunca tepkili vatandaşlar ıslık çalıp yuhladılar. "AKP dışarı Aleviler içeri,  Sivası'ın hesabı sorulacak, AKP Halka hesap verecek, Madımak Müze olacak, " şeklinde  tepki gösterdiler.

Aleviler Abdullah Gül'ü yuhladılar
 
Törenlerin son konuşmacısı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adı anons edildiğinde alanda bulunan  protestocular  protestolarına devam etti. Yuh ve ıslıklamalar ile " Türkiye laiktir, laik kalacak, Sivas'ın hesabı sorulacak, AKP halka hesap verecek, Türkiye İran olmayacak, AKP dışarı Aleviler içeri, Cumhurbaşkanı sen buraya yakışmıyorsun" sloganları arasında kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sözlerine başladığında gurup  tepki olarak alanı boşalttı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  konuşmasına "sevgili vatandaşlarım, Hacı Bektaş Veli dostları" diye seslenerek başladı.

"İncinsen de incinme sözü büyük ve çok veciz bir sözdür. Bunu düstur edinenler, kendilerini incitenleri affedip, bağırlarına basarlar.Anadolu kazanı içinde hepimiz kaynamışızdır. Elbette aramızda farklılar olacaktır. Ülkemizin her köşesinde farklılar vardır. Bundan çok doğaldır. Bu bizim zenğinliğimizdir. Hepimiz bir olmalıyız, iri olmalıyız, dirlik içinde olmalıyız. Herkesi kucaklamalıyız. Alevisi, sünnisi, Türk'üyle, Kürtüyle hepimiz biriz. Hepimiz bir milletiz. Bizi kimse ayıramaz. Elbette problemlermiz vardır. Bunları çözeceğiz. Çözebilme gayreti içinde olacağız."

Konuşmasının sonunda vatandaşların berat kandilini kutlayan Cumhurbaşkanı Gül, bölgenin tarihi ve turistik yerlerini kapsayan bir geziye çıktı.

Törene kimler katıldı?

Törenlere ,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim bakanı Canan Öztoprak, Kıbrıs Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Almanya Yeşiller Partisi milletvekili AB Parlemento üyesi Ozan Ceyhun, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, DP Genelbaşkanı Süleyman Soylu, İşçi Partisi Genel başkanvekili Mehmet Bedri Gültekin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Biz Kaç Kişiyiz" Platformu başkanı Tuncay Özkan , Makedonya Büyükelçisi Melpomeni Korneti, eski bakanlardan Yaşar Okuyan ve Seyfi Oktay'da katıldı.

Haber: Aydın Şimşek
Sulucakarahöyük Gazetesi/HACIBEKTAŞ - 19 Ağustos 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.