Alevilerden HDP’ye yapılan saldırıya tepki: Sessiz kalmıyoruz ve boyun eğmiyoruz

Alevilerden HDP’ye yapılan saldırıya tepki: Sessiz kalmıyoruz ve boyun eğmiyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasını basan silahlı saldırgan Onur Gencer, rehin aldığı parti üyesi 40 yaşındaki Deniz Poyraz’ı öldürdü. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi ve Alev

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasını basan silahlı saldırgan Onur Gencer, rehin aldığı parti üyesi 40 yaşındaki Deniz Poyraz’ı öldürdü. Sosyal medyada kurt işareti yapmış halde fotoğrafları bulunan saldırgan Onur Gencer gözaltına alındı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi ve Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Başkanı Celal Fırat saldırıya sert tepki gösterdi.

“BİRLİK İÇİNDE DİRENMEK ZORUNDAYIZ”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), HDP İzmir İl Binasına yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, şunlar belirtildi:

“Bugün HDP İzmir İl Binasında gerçekleştirilen alçak saldırıyı kınıyor, bu saldırı karşısında tüm vicdan sahibi kesimlerin tepki vermesini bekliyoruz. Sessiz kalmak kabullenmektir. Sessiz kalmıyoruz ve boyun eğmiyoruz. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak bu saldırılar karşısında HDP, Kürt halkı ve mazlum olan her kesimle dayanışma içinde olduğumuzu tüm kamuoyuna duyururuz. İktidarın uzun bir dönemdir bilinçli bir şekilde yarattığı bu nefret iklimi henüz istedikleri seviyede sokakta siyasi linç ve saldırılara evrilmedi. Bu nedenledir ki; taşeron olarak yıllardır besledikleri cihadist ve İslamcı teröristleri yeniden devreye sokmuşlardır. Sözde(!) vatanseverlik zırhına bürünmüş bu katiller yıllarca, sol, demokrat, devrimci ve yurtsever insanlarımızı katletmişlerdir. Alevi toplumu olarak onlarca örneğini yaşadığımız bu alçak saldırıları ve arkasında güçleri yakından tanıyoruz. Bu saldırının azmettiricileri; tıpkı 7 Haziran – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yüzlerce gencimizin kanına giren AKP Hükümeti ve çevresinde toplanmış mafyavari yapılardır. Ve bilinmesi gereken bir başka gerçeklik de; bu katil sürüleri kendinden olmayan yani makbul Türk-İslam Sentezi dışında kalan tüm kesimleri de er veya geç hedef alacaktır. Bu saldırılar karşısında sessiz kalmak yeni katliamları kabullenmektir. Mevcut tüm muhalefet güçlerini bu sorumluluk duygusuyla birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.”

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, ”Deniz Poyraz HDP İzmir İl binasına yapılan saldırı sonucunda katledildi. Bu sürecin oluşum evresi HDP ve seçmenlerini hedef gösteren organize sürecin bir sonucudur. Türkiye halklarını iktidar bekaları için düşmanlık yaratarak, katliam politikalarını canlı tutarak ayakta kalmaya çalışıyor. Katliamın tetikçileri Halep’te pozlar veren IŞİD zihinli tetikçilerdir. Türkiye halkları ve demokrasi güçleri birlik içerisinde direnmek zorundayız. Kürtlere, Alevilere, demokrasi güçlerine muhalefete yapılan saldırıları bu daha başlangıç diyenler ülkeyi kaos ve karanlığa sürüklemek istiyor. Tetikçileri ise Denizlere çeviriyor namlusunu. Zulme karşı birlikte mücadele tek seçeneğimiz. Deniz Poyraz canın ailesinin, Kürt halkının ve HDP’nin başı sağ olsun. Deniz Gezmişlerin anısına ismini Deniz koyan annesinin çağrısı hepimizedir, önlerinde başımızı eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat da, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “HDP İzmir il binasına yönelik yapılan saldırıyı kınıyorum. Bu ülkenin sevgiye, barışa ve kardeşliğe ihtiyacı var. Ekmeği peşinde koşan 40 yaşında bir kadını katledecek kadar karanlık bir zihniyeti besleyen güçleri lanetliyorum” dedi.

(HABER MERKEZİ)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.