1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Alevilerden İftara Sert Yanıt
Alevilerden İftara Sert Yanıt

Alevilerden İftara Sert Yanıt

PİRSULTAN DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASIPir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç, "AKP’nin ’Alevi Açılımı’...

A+A-

Alevilerden İftara Sert YanıtPİRSULTAN DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASI

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç, "AKP’nin ’Alevi Açılımı’ Alevileri asimile ederek bitirme söylemidir. Sözümüz, AKP’nin ’Muharrem Orucu İftarına’ katılacaklara ’düşkünlük’ ihtarıdır" dedi.
     
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nce Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya dernek üyelerinin yanı sıra, DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, CHP, SHP, Emek Partisi, DİSK ve KESK’ten temsilciler ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı.
     
Basın toplantısında konuşan Dernek Genel Başkanı Genç, "AK Parti’nin ’Alevi açılımı’nın Alevileri asimile ederek bitirme söylemi olduğunu" savunarak, "Sözümüz, AKP’nin ’Muharrem Orucu İftarına’ katılacaklara ’düşkünlük’ ihtarıdır" dedi.
     
"Alevilerce verilen kimlik-kişilik mücadelesinin sonuç alma noktasına geldiğini" söyleyen Genç, AK Parti hükümetinin "Alevileri ve Aleviliği inkar politikasını artık sürdüremez hale geldiğini" savundu.

Genç, "Alevilere yönelik inkar politikalarıyla Aleviliğin ortadan kaldırılması konusunda sonuç alamayan AKP iktidarı, bu kez bünyesine kattığı devşirme Aleviler eliyle, Alevilerin inançsal, kültürel, siyasal değerlerinin çürütülmesi, aşındırılması yönünde sözde ’Alevi açılımı’ adı altında sinsi bir asimilasyon planını ortaya koymuş bulunmaktadır" dedi.
     
Yürütülen politikayla "AKP Alevileri"nin yaratılmasının ve Aleviliği Alevilik yapan değerlerin ortadan kaldırılmasının amaçlandığını iddia eden Genç, yarın AK Parti İstanbul Milletvekili Rha Çamuroğlu’nun önderliğinde Bilkent Otel’de yapılacak olan "Muharrem Orucu İftar Yemeği" ile Alevi dünyasından ve Alevi değerlerinden habersiz olunduğunu gösterildiğini ileri sürdü. Genç, sözlerini şöyle sürdürdü:
     
"AKP için Aleviliğin temel inançsal değerleri bir anlam ifade etmediği gibi, Alevilerin varoluşlarının temelleri olarak gördükleri laik, demokratik, cumhuriyetçi değerler ise AKP’nin sorunlu olduğu konuların başında gelmektedir.
     
Hükümetler, yurttaşların sorunlarını çözmek için vardırlar. Sorun çözerken hükümet yurttaşıyla pazarlık yapmaz, yapmamalıdır. Şurası bilinmelidir ki Alevilerin hiçbir değerinin pazarlanmaya olanağı yoktur.
     
Aleviler yaşadıkları sorunların, ülkenin antilaik, antidemokratik yapılanmalarından kaynaklandığının farkındadırlar. Bu nedenle de sorunlarının eşit yurttaşlık hak ve hukuku çerçevesinde, demokratik, laik bir zeminde kolaylıkla çözülebileceğinin bilincindedirler.
     
Alevilerin hiçbir güçten ihsan, ulufe, lütuf beklentisi yoktur. Aleviler ayrıcalık istememekte, uygulanan ayrımcılıkların son bulmasını talep etmektedirler." Genç, Alevileri "AKP’nin planlarına alet olmamaları, bu asimilasyon ve yok etme iftarına katılmamalarını" yönünde uyardıklarını söyledi.
     
DEDELERİN "DÜŞKÜNLÜK" KARARI

     
Basın toplantısında, "Alevi Dedelerinin" konuya ilişkin açıklamaları da dernek üyesi Mehmet Beydilli tarafından okundu.
     
Açıklamada, Muharrem Orucu’nun, tutuluş ve açılış biçiminin gösterişten uzak, sade, yalın ve içtenlikli olmasının istendiği ifade edildi. Açıklamada, "AKP yemeği biz Aleviler açısından olsa olsa bir Hızır Paşa Sofrasıdır.
     
Alevilere yönelik haksızlıklar, hukuksuzluklar, ayrımcılıklar üzerine kurulmuş bir sofradır. Ve o sofraya oturan her Alevi, kendi insanına yapılan haksızlıklara ortak olacaktır" denildi.
     
Açıklamada, Alevi hukuku çerçevesinde "AKP’nin Muharrem İftar Yemeği"ne bilinçli olarak katılacak Alevilerin, Alevi inancındaki en büyük müeyyide olan "düşkünlük yaptırımı" ile yüz yüze gelecekleri savunuldu.
     
Alevilik Araştırmaları Merkezi Başkanı Ali Yıldırım da, "düşkünlük" yaptırımının Alevilik kurallarına açıkça karşı gelenlere uygulandığını belirterek, bu uygulamanın bir kaç yıldan başladığını ve ömür boyu sürebildiğini söyledi. Yıldırım, "Alevi toplumuyla tüm ilişkileri kesilen bu kişilerin yalnızca cenazelerinin kaldırılacağını" ifade etti.
     
Yemeğe katılacağını açıklayan birkaç Alevi örgütü var. Ehl-i Beyt Derneği, kısa bir süre önce kurulan Ateş Tuğla Hacıbektaş Derneği ve Malatya'daki Hacıbektaş Derneği.
     
Yemeğe katılması muhtemel en köklü kuruluş Eskişehir'deki Şücattin Veli Derneği. Dernekten henüz bir açıklama yapılmış değil.
     
10 Ocak 2008 - MİLLİYET