1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Alevilerden Sabah'a boykot
Alevilerden Sabah'a boykot

Alevilerden Sabah'a boykot

Alevilerden Sabah'a boykotAKP'nin yayın organı Sabah Gazetesi ile Emre Aköz'e yönelik tepki dinmiyor.ANKARA - HSYK’da yaşanan son...

A+A-

Alevilerden Sabah'a boykotAlevilerden Sabah'a boykot

AKP'nin yayın organı Sabah Gazetesi ile Emre Aköz'e yönelik tepki dinmiyor.

ANKARA - HSYK’da yaşanan son krizde Alevilerin parmağının olduğunu iddia eden ve Alevileri hedef gösteren Sabah yazarı Emre Aköz’e tepki sürüyor.

Aleviler Sabah Gazetesini okumayarak boykot kararı aldı. Alevi dernekleri internet sitelerine ‘’Sabah Gazetesi Almıyoruz, Okumuyoruz’’ diyerek şu duyuruyu koydu:

SUÇ SENDE DEĞİL, SANA O KÖŞEYİ VERENLERDE

Açıkça ırkçılık yapan,

Alevilere karşı toplumda fazlasıyla varolan önyargıları törpüleyen,

Alevi düşmanlığını körükleyen,

Alevi inancına mensup yurttaşların Hakim ve Savcı olamayacağını üstü kapalı- (aslında apaçık) beyan eden, Emre Aköz'e sözümüz yok. Sözümüz;

Bu freni boşalmış adama köşe veren, sayfalarını açan Sabah Gazetesi'ne:

YAZARINIZ DA, GAZETENİZ DE SİZİN OLSUN !

Sabah Gazetesi'ni protesto ediyor ve tüm Alevi toplumunu, ilerici, aydın, çağdaş, demokrat insanları, demokratik tepkisini ortaya koymaya, Sabah Gazetesi almamaya ve okumamaya davet ediyoruz.”

ZELYUT’TAN AĞIR SÖZLER

Öte yandan, Güneş gazetesi yazarı Rıza Zelyut da bugünkü köşe yazısında Aköz’e yüklendi ve şunları yazdı:

“Bu ülkede darbeler ve komplolar en başta Alevileri ezmek için yapıldı. Gerek 12 Mart gerek 12 Eylül, Emre Aköz gibi tiplere hiç dokunmadı ama Alevi gençlerinin canını aldı, onları işkenceden geçirdi. Yarın öbür gün bir darbe olsa, ilk postal yalayacak isim de bu Emre Aköz gibiler olacaktır” diyen Zelyut, darbeleri destekleyenlerin Aleviler değil, E Aköz'ün öncülleri olduğunu savundu. Zelyut, Sivas’taki katliamda insanları yakanlarla Aköz fikirleri arasında fark olmadığını belirterek, şöyle dedi:

“Cumhuriyet kurulmadan önce, Türk milletinin ordusuna karşı çihat açanlar ne ise; bugün Emre Aköz ile arkasındakiler aynı durumdadır. Bu devletin nimetini yiyen ama ona ihanet etmeyi demokratlık sananlar bilsin ki:

Aleviler; para ile kimliklerini satmadılar, satmayacaklar. Aleviler; gericilikten demokrasi imal ettiğini ileri sürenlere inanmadılar, inanmayacaklar. Aleviler; Vahdettin'in Kürt Mustafa'nın, Anzavur'un bugünkü torunları ile bir olmadılar, olmayacaklar.

Fethullah örgütünün bu kalemşoruna şunu da söyleyeyim: Tarihteki benzerin Şeyhülislam Ebussuud ile onun hocası Kemal Paşazade'de Alevilere böyle saldırıyordu. Onlar da 'Alevileri katletmek haktır!' diye fetva veriyorlardı.

Katlettiniz, küfrettiniz, ezdiniz, yaktınız ama bizi size benzetemediniz. Sivas'ta insan yakanlar da Emre Aköz gibi düşünüyordu. Madımak'ta insan yakanlarla Emre Aköz'ün fikirleri arasında ne fark var?

Bunlar mevzi kazanmak için demokrat gözükürler, hoşgörü edebiyatı yaparlar ama fırsat ellerine geçince de Kuyucu Murat Paşa'dan daha zalim kesilirler. Verin Emre'nin eline ateşi, doldurun Alevileri bir otele; bu zalim herif tümünü cayır cayır yakar.

Demokratlık adına...

Alevi -Sünni düşmanlığı yaratmaya çalışan Emre Aköz! Bu görevin karşılığı sana takılacak madalya törenine Demokrat dostlarını da çağırmayı unutma.”

GAZETEPORT - GERÇEK GÜNDEM - 24.07.2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.