1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Alevilere vaat var çözüm yok
Alevilere vaat var çözüm yok

Alevilere vaat var çözüm yok

Alevilere vaat var çözüm yok     AKP'nin ikinci kere iktidara gelmesinden sonra Alevilere yönelik bir 'açılım'...

A+A-

Alevilere vaat var çözüm yokAlevilere vaat var çözüm yok   
 
AKP'nin ikinci kere iktidara gelmesinden sonra Alevilere yönelik bir 'açılım' sunacağı beklentisi yavaş yavaş eriyor. Başbakan Recep tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ocak ayında düzenlenmesi beklenen yemek henüz gizemini korurken Diyanetten sorumlu bakan bir açılım olmadığını söyledi. Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Alevi vatandaşların taleplerine ilişkin henüz somutlaşmış bir çalışma olmadığını belirterek, "Sıkıntıları çözmek, o sıkıntılara bir açılım getirmek bizim görevimizdir" dedi. Yazıcıoğlu, Türkiye'deki Alevi vatandaşların bazı sıkıntıları olduğunu söyledi. "Sıkıntıları çözmek, o sıkıntılara bir açılım getirmek bizim görevimizdir" diyen Yazıcıoğlu, Alevi vatandaşların inançlarını değiştirmek, dönüştürmek niyetinde olmadıklarını, herkesin kendi inancı içinde mutlu bir şekilde yaşamasını hedeflediklerini söyledi.

Bu konuda bazı talepler olduğunu belirten Yazıcıoğlu, "Bunlar oturulur konuşulur. Bizim devlet sistemimizin yapısı bellidir, bu yapı içinde neler olabilir, bu vatandaşlarımız nasıl daha rahat bir huzura kavuşabilir, bakacağız" diye konuştu. Alevi vatandaşların taleplerine ilişkin henüz somutlaşmış bir çalışma olmadığını belirten Yazıcıoğlu, "Kimsenin niyetlere dayalı beyanlarda bulunup da ortalığı karıştırmasının anlamı da yok" dedi.

TEŞKİLAT YASASI DEĞİŞİYOR

Yazıcıoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası çalışmalarının son aşamaya geldiğini, mevcut hizmetleri hukuki bir zemine oturtacak tasarının mümkün olduğunca kısa zamanda TBMM'den geçerek yasalaşacağını söyledi. Başkanlık teşkilat yasasının bir kısmının yaklaşık 30 yıl önce biçim yönünden iptal edildiğini ve o zamandan beri yeni bir yasa çıkarılmadığını belirten Yazıcıoğlu, "Bu süre içinde Diyanetin etkinliği arttı, hizmet alanı genişledi ve yaptığı işlerin önemi fazlalaştı. Dolayısıyla bu kadar geniş ve önemli alanda hizmet veren bir kurumun çok ciddi bir yasaya ihtiyacı var" dedi.

DİN GÖREVLİLERİ EĞİTİMSİZ

Din görevlilerinin eğitiminin önemine dikkat çeken Yazıcıoğlu, bu alanın yıllarca ihmal edildiğini söyledi. Yazıcıoğlu, "İmam hatip seviyesinde bir eğitim reva görüldü. Şimdi açığı kapamaya çalışıyoruz." diye konuştu. Yüksek öğrenim mezunu din görevlisi oranının, yüzde 20'lerde olduğunu bildiren Yazıcıoğlu, bu oranı artırmak için açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemlerinden yararlandıklarını söyledi. Din görevlilerinin özlük haklarında iyileştirme düşündüklerini bildiren Yazıcıoğlu, "Din görevlilerinin maaşları düşük. İmkanlar ölçüsünde bunu ne zaman gerçekleştiririz ona bakıyoruz" dedi.

HALİS: ONURLU ALEVİ YEMEĞE KATILMAZ

İktidarın Alevi açılımıyla ilgili DTP'den de tepki geldi. DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Alevi inisiyatifinin Muharrem ayında vereceği iftar yemeğine ilişkin "Aleviliğin inanç, kültür, geleneğine ters düşen böyle bir yemeğe, aklı başında, onurlu hiçbir Alevinin gitmeyeceği inancını taşıyorum" dedi. Halis, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Aleviliğin, Türkiye gündeminde bulunan sorunlardan biri olduğunu söyledi. Alevi inisiyatifi tarafından düzenlendiği açıklanan Alevilere Ocak (Muharrem) ayında verilecek iftara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetli olarak katılacağını belirten Halis, "Bu yemeği kim veriyor? Dediklerine göre bir Alevi İnisiyatifi... 'Kimdir? Nedir?' diye araştırıp soruşturuyoruz, bu inisiyatif yerine karşımıza devşirme bir iki kapıkulu çıkıyor. Lüks bir otelde bin kişiye yemek yedirmek kapıkul-larmın yapacağı bir iş olamayacağına göre, bu giderlerin sultanlar tarafından karşılanacağından kimsenin kuşkusu yoktur" diye konuştu.

DTP'li Halis, şunları söyledi: "Aleviliğin inanç, kültür, geleneğine ters düşen böyle bir yemeğe aklı başında, onurlu hiçbir Alevinin gitmeyeceği inancını taşıyorum. Aleviliği bilen her insan, bunun bir iftar sofrası değil, olsa olsa bir 'Hızır Paşa' sofrası olacağını da bilir. Bu yemeğe çağrılacak olan Başbakan Erdoğan, az da olsa inançlara duyduğu saygının bir gereği olarak bu çağrıya icabet etmemelidir."

* * *

Karayalçın'dan Alman TV'sine tepki

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Almanya'nın resmi televizyon kanalı ARD'de yayınlanan "Tatort" isimli diziyle ilgili Alman resmi yetkililerini özür dilemeye ve diziyi yayından kaldırmaya çağırdı. SHP Genel Başkanı Karayalçın yaptığı açıklamada, Almanya'nın resmi televizyon kanalı ARD'de yayınlanan ve Alevi toplumunu rencide eden "Tatort" isimli diziyle ilgili olarak Alevi vatandaşların duyduğu derin üzüntüyü paylaştığını kaydetti. Bugüne kadar Alman resmi makamlarından diziyle ilgili bir özür dileme belirtisi göremediklerini belirten Karayalçın, "Duyarlılığımız sabırsızlığa dönüşmektedir" dedi. Karayalçın, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşların kitlesel tepkilerini desteklediğini ifade ederek, Alman resmi yetkililerini özür dilemeye ve diziyi yayından kaldırmaya çağırdı.
 
BİRGÜN - 04 Ocak 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.