1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Alevilerin sorunu 15 asırlık, 15 ayda çözülmez
Alevilerin sorunu 15 asırlık, 15 ayda çözülmez

Alevilerin sorunu 15 asırlık, 15 ayda çözülmez

Devlet Bakanı Çelik: Alevilerin sorunu 15 asırlık, 15 ayda çözülmez Hükümetin Alevi açılımı çalışmalarını...

A+A-

Devlet Bakanı Çelik: Alevilerin sorunu 15 asırlık, 15 ayda çözülmezDevlet Bakanı Çelik: Alevilerin sorunu 15 asırlık, 15 ayda çözülmez
 
Hükümetin Alevi açılımı çalışmalarını yürüten Devlet Bakanı Faruk Çelik, 15 asırlık bir konunun 15 ayda çözülemeyeceğini söyledi. Aleviler gibi Sünnilerin de sorunlarının bulunduğuna dikkat çeken Çelik, toplumun bütün kesimlerinin üzerinde mutabık kalacağı bir çözümden yana olduklarını kaydetti.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Alevi sorununun çözümüne ilişkin adımların geciktiğine yönelik eleştirileri değerlendirdi. Alevilikle ilgili çalışmaların ciddi bir konu olduğunu, 3-5 ayda çözülemeyeceğini belirten Bakan Çelik, "Yazar ve düşünürlerden çalışmaların geciktiğine dair açıklamaları dinleyince hayretler içinde kaldım. Konunun içeriğini bilmiyorlar. Televizyon ekranlarından saatlerce anlatıyoruz. 15 asırlık bir konu 15 ayda çözülmez. Bazı şahıslar yanlış, acımasız, temeli olmayan değerlendirmeler yapıyorlar." dedi.

Alevilerle bir araya geldiğinde susup onları dinlediğini anlatan Bakan Çelik şöyle konuştu: "Biz ne yaptık 15 ayda? Bizden talep edilenlerin tümünü sosyal kesimlerle paylaştık. Çalıştayları bitirdik, raporları hazırladık, komisyonlar kuruldu. Hukuk komisyonu cem evleriyle ilgili çalışmayı tamamladı. Eğitim komisyonu din öğretimi ve eğitimi çalışmalarını Ocak ayına kadar tamamlayacak. 2011-2012 döneminde din eğitimi ve öğretimini nasıl vereceğiz, anne babanın talebine bağlı bir eğitim ile dinler kültürün anlatıldığı din öğretimini kapsayan bir çalışmayı sonuçlandırmak üzereyiz."

ALEVİLERİN SORUNLARI İLK KEZ KONUŞULUYOR

Madımak Oteli'nin kamulaştırılmasının 23 Kasım'da sonuçlanacağını anlatan Devlet Bakanı Çelik, konuyla ilgili mahkeme kararını beklediklerini söyledi. Alevi açılımıyla ilgili geç kalan, yürümeyen bir konunun olmadığını dile getiren Çelik, bugüne kadar Alevilerin önüne çözüm konmadığının altını çizdi. Aleviliğin sorunlarıyla ilgili ilk kez çözümün konuşulduğunu vurgulayan Bakan Çelik, bunu yadırgayanların olduğunu söyledi.

SADECE ALEVİLERİN SORUNLARI YOK, SÜNNİLERİN DE VAR

Toplumda inanç bakımından sadece Alevilerin sorunları olmadığına vurgu yapan Bakan Faruk Çelik, Sünnilerin de sorunları olduğunu ifade etti. Bakan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm bunları birlikte aşmamız gerekiyor. Birlikte sorunları çözmeye çalışıyoruz. Türkiye'de çocukların 15 yaşına kadar din eğitimi almaya hakkı yok. Bunların hepsi sorun alanımız. Bir bir çözülmesi gerekiyor."

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çalışmalara önemli katkı verdiğini aktaran Çelik, "Haksız yere, klasik ön yargılarla Diyanet'i suçlayanları kınıyorum. Çalıştay sürecinde Diyanet olumsuz bir tavır almadığı gibi bizzat uzmanlarıyla sürece destek oldu." dedi.

TÜRKİYE'NİN SORUNU MUHALEFET SORUNUDUR

Muhalefeti de sert dille eleştiren Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de muhafelet sorununun bulunduğunu kaydetti. İktidara alternatif olduğunu düşünen bir muhalefet anlayışının olmadığını vurgulayan Bakan Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: "Muhalefet sorunların kaynağı haline geliyor. Muhalefet acziyet içinde, ne yapacağını bilmiyor. Alternatif çözümler söylemeli. Bir şeyler söylüyorlar, hiçbir hazırlıkları yok. O konuyu çözmek için söylemiyorlar, milleti rahatsız etmek için, gündem değiştirmek için söylüyorlar. Temenni ediyoruz ki Türkiye'nin geleceği açısından muhalefet kendine çeki düzen verir. Muhalefetin Türkiye gündeminden kopması ülkeye zarar veriyor. Kendine zarar veriyorsun ülkeye zarar vermeyin. Türkiye'nin geleceğini düşünüyorsanız, kendinize çeki düzen verin."
 
Zaman - CİHAN - 06.11.2010

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.