1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Alevilerin ulemanın lütfuna ihtiyacı yoktur
Alevilerin ulemanın lütfuna ihtiyacı yoktur

Alevilerin ulemanın lütfuna ihtiyacı yoktur

Özen, “İBB meclisinde Cemevlerine dair önergeyi reddeden AKP ve MHP’li üyelerin adres gösterdiği Sünni ulemanın Alevilik gibi kadim bir inancın ibadethanesini belirlemeye veya onaylamaya ne hakkı, ne de haddi olabilir” dedi. 

A+A-

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen cemevleri imar planına ilişkin açıklama yaptı. Özen, “Önergeyi reddeden AKP ve MHP’li üyeler, ulemaya danışılması gerektiği görüşüyle pası Diyanet İşleri Başkanlığına atmışlardır. Diyanet nezdinde Sünni ulemanın Alevilik gibi kadim bir inancın ibadethanesini belirlemeye veya onaylamaya ne hakkı, ne de haddi olabilir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde cemevleri imar planlarına ibadethane olarak işlenmesi önergesinin reddedilmesine tepki gösterdi.

“ALEVİLERİN, DİYANET’İN LÜTFUNA İHTİYACI YOKTUR”

Özen, “İstanbul’daki cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine dair önergeyi reddeden AKP ve MHP’li üyeler, ulemaya danışılması gerektiği görüşüyle pası Diyanet İşleri Başkanlığına atmışlardır. Diyanet nezdinde Sünni ulemanın Alevilik gibi kadim bir inancın ibadethanesini belirleme veya onaylamaya ne hakkı, ne de haddi olabilir. Alevilerin, AKP-MHP’nin veya Diyanetin lütfuna ihtiyacı yoktur. İktidarın Alevi çalıştaylarından bu yana Alevilerin sorunlarının çözümü konusunda hiç samimi olmadığı ve bunu bir siyasi sopa olarak kullandığı ortadadır” ifadelerini kullandı.

“TÜM İNANÇ HAKLARI TANINMALI, TARTIŞMALARA SON VERİLMELİ”

“İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Alevi inancına dair yapılan saygısızlık bunun son örneğidir. Cemevlerinin ibadethane statüsüne dair misyon üstlenip gerekeni yapması gereken yegane merci Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Bu anlamda TBMM, Alevilerin eşit yurttaşlık kapsamında tüm hak taleplerini bir an önce uygulamaya geçirerek bugüne kadar gasp edilen tüm inanç haklarını tanıyarak bu tartışmalara artık bir son vermelidir” diyen Özen, şöyle devam etti:

“Bununla ilgili cemevlerinin ibadethane olarak tanınması için TBMM Başkanlığına sunduğumuz; Türkiye genelindeki tüm imar planlamalarında ibadethane statüsüne cemevlerinin de eklenmesine dair 14 maddedeki kanun değişikliği teklifimiz bu sorunun nasıl çözüleceğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası sözleşmeler ile Anayasa’nın din ve vicdan hürriyeti ilkesi esas alınarak, cemevlerine ‘ibadethane’ statüsü verilmesi için ibadethanelerle ilgili maddelerdeki muğlaklık giderilerek, ‘cami, mescit, sinagog, havra gibi’ gibi ‘cemevlerinin’ de ibadethane statüsüne alınmasıyla bu sorun kolaylıkla çözülebilecektir.”

Kaynak: Pirha

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.