Armutlu Cemevi Başkanı Yıldırım: Alevilerin kutsalına saldırarak yaraları kaşıyorlar!

Armutlu Cemevi Başkanı Yıldırım: Alevilerin kutsalına saldırarak yaraları kaşıyorlar!

Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği/ Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım, Munzur Gözeleri'de devam eden peyzaj projesine tepki gösterdi. "Alevilerin kutsalına saldırarak yaralar

A+A-

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekanlardan biri olan Munzur Gözeleri’nde yapılaşmaya yol açacak olan peyzaj çalışmaları tepkilere rağmen devam ediyor.

Erzurum Koruma Kurulunun 1. Derece doğal SİT alanına ilişkin ilke kararlarına rağmen peyzaj yapılan Munzur Gözeleri’ne dün akşam da kepçeyle girdiler.

Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği/ Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım, Munzur Gözeleri’de devam eden peyzaj projesine tepki gösterdi.

“ALEVİLER ÖZÜNE DÖNMELİ VE KUTSALINA SAHİP ÇIKMALI”

Zeynep Yıldırım, “Kutsalımıza saldırdıkları sürece yarayı kaşıyorlar. Halklar arasında bölmeyi parçalamayı sağlamaya çalışıyorlar ve bizim inancımızı değerlerimizi yok ettiklerinde bizim insanlığımız da yok olur. Onun için özellikle Alevi vatandaşlara çağrımız şu: Özünüze dönün ve kutsalınıza sahip çıkın” dedi.

MUNZUR GÖZELERİ’NE SALDIRI TÜM HALKIN SORUNUDUR”

Zeynep Yıldırım, Munzur Gözeleri’nin Aleviler için kutsal olduğunu ve sadece sorunun Dersim’de yaşayanların sorunu olmadığını herkesin sorunu olduğunun altını çizdi.

“Sadece Munzur’un sorunu Dersim’de yaşayanların sorunu değil. Sorun hepimizin sorunu” diyen Yıldırım şunları kaydetti:

“Bir adaletsizlik, bir haksızlık, bir eşitsizlik varsa Sünni vatandaşa da yapılsa bizim sorunumuz bize de yapılsa onların sorunudur. Aslında onlar da bu tepkiyi göstermeli. Neden siz bu insanların inançlarına saldırıyorsunuz? Neden Munzur Gözeleri’ne saldırıyorsunuz? Onların kutsallarına neden dokunuyorsunuz? Sizin kutsallarınıza dokunulsa nasıl tepki gösteriyorsanız buna da tepki göstermelisiniz. Diğer halkların da bu konuda tepki göstermesi gerekiyor. Emekte, sömürü de yaşamın her alanında birlikteysek, sömürüye baskıya ve zulme boyun eğmeyin. Çünkü bugün bana yapılan yarın sana yapılacak. Ey insanlar, halkımız Munzur size dokunmayabilir. Belki sizi şu anda ilgilendirmeyebilir ama bizlerden sonra sıra size gelecek. Onun için bu sorun tüm halkın sorunudur. Hepimiz sahip çıkalım.”

Burcu ANIL/İSTANBUL

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.