Armutlu yıkımlara hazırlanıyor

Armutlu yıkımlara hazırlanıyor

Armutlu yıkımlara hazırlanıyor Armutlu’daki ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ çerçevesinde sürdürülen...

A+A-

Armutlu yıkımlara hazırlanıyor Armutlu yıkımlara hazırlanıyor

Armutlu’daki ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ çerçevesinde sürdürülen yıkımları Armutlu Yıkım Karşıtı Halk Komisyonu tarafından Armutlu Meydanı’nda protesto edildi. 15 gün önce 31 ev için gönderilen yıkım tebligatlarına tepki gösteren Armutlu halkı ‘Yıkımlara karşı gücümüz birliğimizdir’ şeklinde slogan attı. Komisyon adına basın açıklaması yapan Devrim Sönmez, mahalleden geçirilmeye çalışılan yol için Büyük Şehir Belediyesine alternatif bir projeyi hazırlayıp verdiklerini belirterek, siyasi iktidarın anlamsız inadına anlam veremediklerini söyledi.

“Bizler mahalle sakinleri olarak bu yıkımların 31 evle sınırlı olmadığını biliyoruz” diyen Sönmez “Kentsel Dönüşüm yasası kapsamı genişletilerek milyonlarca insanın barınma hakkı gasp edilecek, Kentsel Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı yürürlüğe girdiğinde bazı şirketler milyonlarca dolar rant elde edecek” şeklinde konuştu. Söylemez, bu yıkım projelerinin adı her ne olursa olsun bütün halka yönelik olduğunu ve yeni rant alanları açmanın amaçlandığını kaydetti. Yıllarca devlete karşı bütün sorumluluklarını yerine getirdiklerin söyleyen Sönmez, “Evlerimizden cesetlerimizi çıkartmak istiyorlarsa gelsinler” dedi.

(İstanbul/EVRENSEL)
08/10/2007 - EVRENSEL GAZETESİ


'Armutlu dönüşüm yıkımı için sokakta'   
 
Tekno -Kent projesi kapsamında yıkımına karar verilen, ancak Küçükarmutlu mahalle halkının girişimiyle askıya alınan proje bugün yine gündemde. Bugün ki projenin adı ise Kentsel Dönüşüm Projesi. Bu projeyi ve yol yapımı bahanesiyle 31 eve tebligatın gelmesini protesto etmek için, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Baltalimanı Mahallesi ve Karanfil Dere Mahallesi halkı Yıkım Konseyi bugün bir abasın açıklaması yaptı.

BİZ İŞGALCİYSEK ACARKENT NE?

Yapılan açıklamada: "Evlerimizden cesetlerimizi çıkartmak istiyorlarsa gelsinler. Yıllarca devlete karşı her sorumluluğu yerine getiren bizler, burada yaşamayı herkesten daha çok hak ediyoruz. Bize işgalci diyenler ACAR-KENT'in kaçak villalarını da yıksınlar. Sarıyer'de boğazı işgal eden yüzlerce kaçak villayı da yıksınlar" denildi. Açıklama atılan "Barınma temel haktır engellenemez, yıkımlara karşı gücümüz birliğimizidir" sloganlarıyla son buldu.
 
07/10/2007 - BİRGÜN GAZETESİ

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.