1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Arsa sorunu sürüyor; Maltepe Cemevi yöneticileri polise ifade verdi
Arsa sorunu sürüyor; Maltepe Cemevi yöneticileri polise ifade verdi

Arsa sorunu sürüyor; Maltepe Cemevi yöneticileri polise ifade verdi

Maltepe Cemevi ve Maltepe Belediyesi arasında yaşanan arsa sorunu nedeniyle belediye başkanı Ali Kılıç'ın suç duyurusunda bulunması üzerine dün cemevi başkanı Erdinç Kılıç ile cemevi

A+A-

CHP’li Maltepe Belediyesi, Maltepe Cemevi’ne binalarının içini yaptırıp teslim edeceğine dair söz vermiş ancak cemevinin üzerinde bulunduğu arsayı 2016’da belediye ile ortak çalışan Süreyyapaşa Vakfı’na devretmesi, 2017 yılında da Süreyyapaşa Vakfının da arsayı ticari şirket MATAŞ’a 25 yıllığına kiraya verilmesi tepkilere neden olmuştu.Cemevi yönetiminin, arsanın MATAŞ’a kiraya verilmesini 22 Mayıs 2019’da öğrendiği ortaya çıkmıştı. Bir açıklama yapan cemevi yöneticileri, Cemevimiz hiçbir ticari şirkete, vakfa, kişiye, zümreye satılamaz, kiraya verilemez ve teslim edilemez. “Burası cemevidir ve buranın idaresi ve yönetiminde söz, karar ve yetki sadece Alevi toplumuna aittir” diyerek tepki göstermişti.

KAYMAKAMLIK TAHKİKAT YAPARKEN ARSANIN KİRAYA VERİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise 24 Mayıs’ta MATAŞ üzerinden cemevinin boşaltılması için kaymakamlığa dilekçe vermişti. Kaymakamlığın tahkikat yaptığı gün, arsanın belediye ile ortak çalışan Süreyyapaşa Vakfı’na devredildiği, vakfın da arsayı MATAŞ’a 25 yıllığına kiraya verdiği ortaya çıkmıştı.

Maltepe Belediyesi, 11 Aralık 2019’da Maltepe Cemevi Derneği hakkında, dün ise Maltepe Cemevi Başkanı ve başkan yardımcıları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine Cemevi Başkanı Erdinç Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Deniz Türk, Gülsuyu Şehit Saffet Okumuş Polis Merkezi’ne çağrılarak ifadeleri alındı.

Polise ifade verdikten sonra bir basın açıklaması yapan Maltepe Cemevi Başkanı Erdinç Yılmaz şu bilgileri aktardı:

“2016 yılında, Cemevinde ”Muhammet Aşkına, Ali Aşkına, Pir Aşkına burayı boşaltın, bir yıl içerisinde yapıp size teslim edeyim” diye toplum içerisinde ikrar veren Belediye Başkanı Ali Kılıç, 24.05.2019 da MATAŞ üzerinden Cemevinin boşaltılması için kaymakamlığa dilekçe vermişti. Kaymakamlık, Cemevine tahkikat yaptığında öğrendik ki: 1992 yılında cemevi olarak tahsis edilen cemevi mülkü, Başkan Ali Kılıç tarafından 2016 yılında bize ikrar verdiği tarihten 3 ay önce Süreyyapaşa Vakfı’na devredilmiş, Vakıf da mevcut cemevi binasını MATAŞ’ a kiralamış. Ne hikmetse 3 yıldır kamuoyundan saklanan bu gerçek, kaymakamlığa verilen bir dilekçeyle gün yüzüne çıkmıştı.

“27 YILDIR CEMEVİ OLARAK HİZMET VERDİĞİMİZ MÜLKÜMÜZDE İŞGALCİ OLDUK”

Neydi istenen? Kolluk gücü marifetiyle, Maltepe Cemevinin boşaltılmasıydı. Anlayacağınız 27 yıldır cemevi olarak hizmet vermekte olduğumuz mülkümüzde “işgalci olmuştuk.” Kaymakam bu dilekçeyi “Alevi toplumuyla, devleti karşı karşıya getiremezsiniz. Böyle bir şey asla kabul edilemez” dedi.

“POLİS MERKEZİNDE İFADE VERDİK”

Feraset sahibi bir kamu yöneticisinin bu tavrı karşısında bir süre bekleyen Ali Kılıç ve ekibi 09.08.2019 tarihinde MATAŞ eliyle, dernek yönetim kuruluna, 11.12.2019 tarihinde ise belediye başkanı Ali Kılıç, Maltepe cemevi derneğine ve son olarakta bugün Maltepe Cemevi başkanı ve başkan yardımcısına mülke tecavüz, işgal ve mala zarar verme iddasıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Gülsuyu Şehit Saffet Okumuş Polis Merkezine ifade vermeye gittik.”

PİRHA/İSTANBUL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.