1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. MAKALE

  4. Aşık Veysel'in takkeli heykeli kaldırıldı ama...
Aşık Veysel'in takkeli heykeli kaldırıldı ama...

Aşık Veysel'in takkeli heykeli kaldırıldı ama...

Aşık Veysel'in takkeli heykeli kaldırıldı ama...  Kadim ÜLKER / Acikgazete.comSivrialan Kültür ve Dayanışma Derneği Baskanı Memduh...

A+A-

Aşık Veysel'in takkeli heykeli kaldırıldı ama...Aşık Veysel'in takkeli heykeli kaldırıldı ama...
 
Kadim ÜLKER / Acikgazete.com

Sivrialan Kültür ve Dayanışma Derneği Baskanı Memduh Süzer ve Aşık Veysel Ailesi ve Dostları adına Aşık Veysel’in Torunu Halil Süzer tarafından yazılı olarak yapılan açıklamalara göre Aşık Veysel’e ait diyerek Sivas’ın Şarkışla Kasabası’na konulan takkeli heykeli kaldırılırken yeni bir skandala sebep olunduğu bildirildi.

Yoğun tepkiler sonrasında ömründe hiç takke giymemiş olan Aşık Veysel’in takkeli heykeli Şarkışla’da konulmuş olduğu yerden kaldırılmıştı. Heykel kaldırılırken yerine Aşık Veysel’e yakışan bir heykelin konulacağı ifade edilmişti. Şarkışla’ya konulan Aşık Veysel heykelinin Ankara Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü önünde bulunan heykelin sökülüp, Şarkışla’ya götürüldüğü açıklandı.

Aşık Veysel yakınları adına açıklama yapan torunu Halil Süzer: "Takke bir simgeydi, gericiliğin simgesi, Âşık Veysel, Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerine sahip çıkan bir ozanımızdır“ demiştir. Aşık Veysel için "Çağdaş Türkiye Cumhuriyetimizin ozanıdır“ diyen Halil Süzer, şiirlerinde Aşık Veysel’in "hep Cumhuriyeti ve Atatürk’ü övmüştür, bu yüzden de kendisine Cumhuriyet ozanı denilmiştir“ açıklamasını yaptı.

Aşık Veysel ailesi, yakınları veb dostları adına yaptığı açıklamada yapan Halil Süzer öyle demiştir: "Âşık Veysel felsefesinde bölücülük yok. Birleştiricilik var. Onun bu felsefesi şiirlerine de yansıyor. Âşık Veysel’i siyasetinize alet etmeyin. Şarkışla Kaymakamlığı ve Şarkışla Belediye Başkanlığı, Âşık Veysel’e gericiliğin simgesi olan Takkeli Âşık Veysel Heykelini Şarkışla’ya diktiler. Bizler Âşık Veysel ailesi ve sevenleri olarak itiraz ettik. O heykeli oradan kaldırdılar ancak onun yerine, Ankara Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü önünde bulunan heykeli söküp götürdüler. Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’ya bir Aşık Veysel heykelini de çok gördüler. Bir yanlışı diğer bir yanlışla düzeltmeye çalıştılar. Bu ülkenin yeni bir heykel yaptıracak gücümü yoktu? Bu heykeli yapabilecek heykeltraşımı yoktu?

Şiirlerinde Cumhuriyetimize sahip çıkan Büyük ozan Âşık Veysel’in heykeli Ankara’dan Sivas’a sürülmüştür. Cumhuriyet Sürgünü Âşık Veysel’e yapılan bu ayıp, Âşık Veysel dostlarını çok üzmüştür“.

Hem Sivrialan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Memduh SÜZER hem de Aşık Veysel ailesi, yakınları ve dostları adına yapılan açıklamada "Devletin Ankara’ da ki heykeli Sivas’a götürmek için 10 bin TL masraf yapmayı göze aldığı“ ve aslında sadece bu rakamla bile yeni bir heykel yapılabileceği de dile getirildi.

Ayrıca açıklamada "Eğer devletimizin yeni bir heykel yaptırmaya gücü yoksa, bizler Âşık VEYSEL dostları olarak Aşık Veysel’e yakışır bir heykel yaptırabiliriz ve Güzel Sanatlar Akademisi’ne biz koyabiliriz“ denildi.

KADİM ÜLKER

<!--

var prefix = 'ma' + 'il' + 'to';

var path = 'hr' + 'ef' + '=';

var addy41560 = 'kadim' + '@';

addy41560 = addy41560 + 'acikgazete' + '.' + 'com';

var addy_text41560 = 'kadim' + '@' + 'acikgazete' + '.' + 'com';

( '' );

41560 );

( '' );

//-->n

<!--

( '' );

//-->

<!--

( '' );

//-->


AÇIK GAZETE - 10 Kasım 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.