1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu: Grup Yorum’un talepleri karşılanmalı, ölümler son bulmalı
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu: Grup Yorum’un talepleri karşılanmalı, ölümler son bulmalı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu: Grup Yorum’un talepleri karşılanmalı, ölümler son bulmalı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu yaptığı yazılı açıklamada "Barışa, özgürlüğe, sevdaya söylenen türküler, şarkılar susturulamaz" diyerek, Grup Yorum barışa, özgürlüğe, sevdaya y

A+A-

Ölüm orucunun 288. gününde hayatını kaybeden Grup Yorum Üyesi Helin Bölek için yazılı açıklama yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, şunları belirtti:

“Açlık grevinin 226. gününde eylemlerinin amaçlarını şöyle sıralamıştı; Grup Yorum konserlerine konan yasakların kalkması, İdil Kültür Merkezine yönelik polis baskınlarının durdurulması, Tutsak Grup Yorum elamanlarının serbest bırakılması, Grup Yorum üyelerine yönelik açılan davaların düşmesi ve adil yargılanmanın yapılması. Bu taleplerin hangisi bir insan hayatından daha değerli olabilir? Ayıptır, yazıktır, günahtır gencecik insanlar, sırf sanatlarını icra etikleri için, ölümle baş başa bırakılamaz. Tecavüzcüler, hırsızlar, katiller ellerini kollarını sallaya sallaya dışarıda gezerken, buna karşın barış, özgürlük, sevda türkülerini söyleyenler zindalarda, ölüm orucunda ve baskılarla karşı karşıya kalıyorlar. Tekçi zihniyetin tüm iplerini eline almış saray diktatörünün tek çabası iktidarını korumak ve devam ettirmektir. Daha ağır bedeller ödenmeden biran önce ölüm orucuna devam eden diğer Grup Yorum elamanlarının eylemlerini durdurabilmek adına ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Başta siyasi tutsaklar olmak üzere, haksız, hukuksuz tutsak edilenler zaman kaybetmeden serbest bırakılmalıdır.

“ÖLÜMLERE, ZULME KARŞI, YAŞAM HAKKINI, DEMOKRASİYİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Her yeni bir ölümün tek sorumlusu ve suçlusu devletin kendisidir” denilen açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Coronavirüsü krizi bir daha gösterdi ki, sol değil, sağ politikaların sonucu dünya bugün bu çaresizliği, acizliği ve zulmü yaşıyor. Irkçı, siyasal İslamcı, faşist, neoliberal politikalara karşı topyekûn inadına sol demeye devam edilmelidir. Öğretimiz gereği, bizde “Can/Yaşam Hakkı“ en kutsal olandır. Bundan dolayı canların bedenlerini açlığa/ölüme yatırmaları kabulümüz olmamasına rağmen, Helin Bölek ve mücadelesini saygıyla selamlıyoruz. Devr-i daim, toprağı bol, yeri ışıklar alemi ve yıldızlar yoldaşı olsun. Hiç kimse inancı, dili, siyasi görüşü nedeniyle tutuklanamaz, katledilemez, ölümle baş başka bırakılamaz. Grup Yorum barışa, özgürlüğe, sevdaya yaktıkları türküleri, şarkıları, ağıtları, halayları daha da coşkuyla söylemeye devam edecektir. Ölümlere, zulme karşı, yaşam hakkını, demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz.”

(HABER MERKEZİ)