Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Sivas Katliamı belgeselinin çekileceğini duyurdu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Sivas Katliamı belgeselinin çekileceğini duyurdu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, faşist gerici örgütlü kalabalıkların Sivas’ta Madımak Oteli’nde yakarak katlettiği 33 canı anmak ve katliamı unutturmamak için belgesel çekileceğini duyurdu. Belgesele ilişkin açıklama yapan konfederasyon, “Bu tarih

A+A-

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) yaptıkları açıklama ile Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan katliamda yaşamını yitiren 33 canı anmak ve yaşanan katliamı unutturmamak için belgesel çekeceklerini duyurdu.

Hazırlanacak olan belgeselin 2023 yılında tamamlanacağı belirtildi. Hazırlanması planlanan belgesel Madımak katliamının 30. yıl dönümüne ithaf edilecek. Belgeselin hazırlanmasına destek verilmesi için herkese çağrı yapıldı.

“O IŞIĞI ASLA SÖNDÜRMEYECEĞİZ”

AABK yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, federasyonlar, Alevi Kültür Merkezleri, cemevleri ve cümle canlar olarak, hiç bir zaman Sivas Madımak’ta ülkenin aydınlarının yakıldığını unutmadık. Madımak’ı ateşe verenlerin, insanlığı ateşe verenler olduğunu bildik ve onları Yezit’e, Hızır Paşa’ya benzettik. Sivas’ta, Hızır’ın askerlerinin bir kez daha Pir Sultan’ı yerlerde sürüklediğini dillendirdik. Madımak’ta 33 canın, turnalar misali döne döne semaha duruşunu; Şah aşkına, Pir aşkına, halk aşkına olduğunun bilinmesini istedik. Madımak ateşinin içimizi kavurduğunu, yüreğimizi yaktığını, bu ateşin her yanı da kavuracağını, ahımızın mahşere kalmayacağını hep dillendirdik. O ateşin karanlığı aydınlattığını bildik. Ve ‘O ışığı asla söndürmeyeceğiz’ diye ikrar verdik.”

“TARİHİN BU EN ACI KATLİAMINI BİR DE SİNEMA DİLİYLE DÜNYA KAMUOYUNA SUNACAĞIZ”

33 cana olan borçlarını ödemek için böyle bir proje hazırladıklarını söyleyen AABK açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak tüm bileşenlerimiz ve siz değerli canlarla 2023 yılına hazır olması için, Madımak Katliamı’nın 30. yıl dönümüne ithafla ‘Madımak Belgeseli’ hazırlama kararı aldık. ‘Madımak Belgeseli’nin uluslararası arenada gösterimini sağlayabilmek, Avrupa televizyonlarında, festivallerde, sinemalarda gösterimini yapabileceğimiz bir kalitede hazırlamak için işe koyulduk. Bu tarihi öneme sahip ‘Madımak Belgeseli’nin hazırlanışına sizlerin de el vererek, işi kolay kılmanızı, Madımak’ta yitirdiğimiz 33 Canın anılarına sahip çıkmanızı, tarihin bu en acı katliamını bir de sinema diliyle dünya kamuoyuna sunmanızı hedefliyoruz.”

“BELGESELİN HAZIRLANIŞINA HERKESİN DESTEK VERMESİNİ BEKLİYORUZ”

AABK’dan yapılan açıklamada son olarak şunlar aktarıldı:

“Bunun için, ‘Madımak Belgeseli’nin hayat bulmasına dair tüm kurumlarımızın, canlarımızın düzenlenen kampanyaya katkılarını bekliyoruz. Unutmayalım ki; kurumlarımız aracılığıyla dayanışma duygusunu ön plana çıkararak, Sivas Madımak’ta yitirdiğimiz canların anısına sahip çıkmak öğretimizin gereği ve kurumlarımızın varlık gerekçesidir. Her türlü destek ve katkınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz.”

PİRHA HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.