1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. ‘Avusturya’daki Aleviler arasında kopuş’
‘Avusturya’daki Aleviler arasında kopuş’

‘Avusturya’daki Aleviler arasında kopuş’

Avusturya Alevi birlikleri Federasyonu Başkanı Özgür Turak, özgün bir inanç olarak tanınmak için Avusturya’nın İnanç Dairesi’ne yaptıkları başvurunun sonucunu beklediklerini söyledi.

A+A-

Avusturya Alevi birlikleri Federasyonu, kendine özgü bir inanç olarak tanınmak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne geçen yıl yaptıkları başvurunun yanında, Avusturya’da da 30 Aralık 2020’de Avusturya’nın İnanç Dairesi’ne başvurdu. Federasyon Başkanı Özgür Turak, inanç dairesinden yanıt beklediklerini söyledi. Turak ayrıca, İslam Alevileriyle Federasyona yakın Aleviler arasında bir kopuş yaşandığına da dikkat çekti.

KURUMLAR ARASINDAKİ GÖRÜŞ AYRILIĞININ YANSIMASI

Avusturya’da Aleviler arasında yaşan görüş ayrılığı, cemevlerine ve derneklere gelen Alevilere de yansımış durumda. Yöneticiler arasında yaşanan çekişmeler ve bunun Alevi yurttaşlara yansımasına ilişkin ise Özgür Turak şunları kaydetti:

“Genelde tabanı organize edenler bizim kendi cemevlerimiz, kendi kurumlarımız. Onların yönlendirmeleri çerçevesinde kurumsal olarak hareket ediliyor. Genelde insanlar birbirleriyle tanıdık olan insanlar. Daha önceden birlikte çalışma yürütmüş olan insanlar. Bunları biliyoruz. Özellikle Avusturya’daki bu İslam Alevi anlayışının ortaya çıkmasıyla beraber büyük şoklar yaşandı burada. O şokların etkileri olarak düşünüyorum ben bunu. Şu anda bir çok insan birbiriyle de açıkçası konuşmuyor hatta yakın akrabalar bile dahil. Böyle bir duruma da gelindi. Çünkü bu anlayışın nasıl kabul edilebileceğini düşünen bir anlayış da var. Böyle bir kırıklık, burukluk iki toplum arasında da var. Ama bu farklılılar her geçen gün biraz daha büyüyor.

HAKK’A UĞURLAMA ERKANLARINDA FARKLILIK GÖZE ÇARPIYOR

Özellikle Hakk’a yürüme erkanlarımız, halk nezdinde daha farklı bir boyuta ulaştı. Bizim yapmış olduğumuz Hakk’a yürüme erkanlarında tamamen kendi nefeslerimizden, bağlamamızdan yapmış olduğumuz bir Hakk’a yürüme erkanı var. İslam Alevileri dediğimiz kişiler de Kuran okumalarıyla beraber bildiğimiz Türkiye’nin eski Sünni gelenek yapısında olan bir Hakk’a yürüme erkanı yürütüyorlar. Kuran okuyarak cenaze erkanı yürütüyorlar onlar. Sıkıntılar bunlar ve ister istemez tabana da yansıyor ve bunu kabul etmiyorlar.

ALEVİ İSLAMCILAR HOCA YETİŞTİRİYOR

Alevi İslamcıların hem cenaze erkanını yürütebilecek hem de okullarda ders vermek için hocalar yetiştirdiğini belirten Turak, “Onların bu tip çalışmaları biraz daha Sünni-Şii geleneğe yakın” dedi.

İSLAM ALEVİ İNANÇ TOPLUMU’NUN FEDERASYONA KARŞI AÇTIĞI DAVALAR

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’ndan geçtiğimiz yıllarda ‘İslamın özüyüz’ diyerek ayrılanların oluşturduğu Avusturya’da İslam Alevi İnanç Toplumu, ‘Alevi’ ismi üzerinden federasyonu dava etmişti.

İslam Alevi İnanç Toplumu, 2019 yılında Alevi isimlerini (ALEVITEN ÖSTERREICH; ALEVITISCHE JUGEND; ALEVITISCHE AKADEMIE; ALEVITISCHE RELIGIONSGEMEINSCHAFT; ALEVITISCHE RELIGIONGESELSCHAFT) patentledikten sonra, federasyonun bu isimleri kullanmaması için dava açtı. Şu an Alevi adının patenti konusuna ilişkin bilirkişi raporu bekleniyor.

Öte yandan Avusturya’da İslam Alevi İnanç Kurulu, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na karşı ikinci bir dava daha açtı. Bu da Viyana Ticari Mahkemesin’de açılan 64.000 Euro’luk tazminat davası.

Ancak Viyana Yüksek Bölge Mahkemesi, Avusturya’da İslam Alevi İnanç Toplumu’nun, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) açtığı tazminat davasını ilk duruşmada reddetti.

PİRHA/ AVUSTURYA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.