Azınlıklar korku içinde, gidebilir

Azınlıklar korku içinde, gidebilir

Hrant Dink'in cenaze töreninde barış güvercini uçuran ailesinin Türkiye'yi terk ettiği iddia edildi.Ermeni cemaatinin avukatı Bakar, Dink cinayeti sonrası...

A+A-

Hrant Dink'in cenaze töreninde barış güvercini uçuran ailesinin Türkiye'yi terk ettiği iddia edildi.

Ermeni cemaatinin avukatı Bakar, Dink cinayeti sonrası yükselen saldırılara dikkat çekerek azınlıkların Türkiye'yi terk etmek istediklerini söyledi..

Ermeni cemaatinin avukatı Diran Bakar, Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra azınlıkların tedirgin olduğunu ve Türkiye'yi terk etmeye hazırlandıklarını söyledi. AA'ya konuşan Bakar, Türkiye'de son zamanlarda azınlıkların yaşadığı sorunlar ve saldırılara yönelik değerlendirme yaparak, AB uyum sürecinde Türkiye'deki azınlıkların haklarını düzenleyen Vakıflar Kanunu'nun Taslağı'na ilişkin görüşlerini aktardı.

BASKILAR BAŞLADI

Bakar, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi, Malatya'da misyonerlerin katledilmesi ve son günlerde birbiri ardına rahiplere yönelik saldırıların cemaatte endişe yarattığını söyledi. Dink'in çocuklarının Türkiye'yi terk ettiğini hatırlatan Bakar, maddi imkânı iyi olanların Türkiye'den gitmese de "her an gidebilecekmiş" gibi kendilerini hazırladığını kaydetti. Bakar, "Maddi durumu iyi olanlar, 'bir şey olursa kaçarım' diyerek, hazırlar. Amerika'da, Fransa'da ve birçok ülkede yakınları var, onların yanlarına gidebilirler. Maddi durumu iyi olmayanlar ise Türkiye'de kalıyor. Eskiden kitleler halinde gidiş oldu, şimdi ise beraber, kitleler halinde gidiş yok. Ancak insanlar gidiyor. Daha çok gençler gitmeyi tercih ediyor. Ama gençlerin yurtdışına gitmesi Türkiye'de genel bir tercih" dedi. Bakar, azınlıklara yönelik birbiri ardına baskılar olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin BM'ye üye olmasının ardından 1936'lı yıllarda da cemaat vakıflarına yönelik baskıların başladığını söyledi. Bakar, "Türkiye'de şimdi gayrimüslimlerin kiliseleri açık, dinlerini icra ediyor, ticaret yapabiliyor, görünürde olan bu. Ancak korkuları var. Bu korku da her zaman oldu. Korku sadece Cumhuriyet dönemine ait bir korku da değil" diyerek, azınlıkların hâlâ Türkiye'de kendilerine yönelik olası saldırılara karşı endişeli olduğunu ifade etti.

AB UYUM SÜRECİ

Bakar, hükümetin azınlıklara karşı doğrudan doğruya olumsuz bir tavrı bulunmadığına işaret ederek, AB uyum süresinde yasalarda değişiklik yapıldığını ancak bunu yeterli bulmadıklarını söyledi. Vakıflar Kanunu Taslağı'na da değinen Diran Bakar, bazı olumlu değişiklikler içermesine karşın tasarıyı yeterli bulmadıklarını söyledi.

Kendini Bağlar

ERMENİ Patrikhanesi çevresi ise Ermeni cemaatinin avukatı Diran Bakar'ın açıklamalarının cemaat içinde kimseyi bağlamadığını söylediler. Yetkililer, "Ermeni cemaatinde 'burada güvende değiliz, gidiyoruz' gibi bir psikoloji yok. Kimse cemaat adına konuşamaz" dediler.

ANKA - SABAH - 25 Aralık 2007

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.