Baklayı ağzından İspanya da çıkardı

Baklayı ağzından İspanya da çıkardı

Baklayı ağzından İspanya’da çıkardı Başbakan Erdoğan, İspanya’da türban yasağı konusunda, ‘Türban simge de olsa bir...

A+A-

Baklayı ağzından İspanya’da çıkardıBaklayı ağzından İspanya’da çıkardı

Başbakan Erdoğan, İspanya’da türban yasağı konusunda, ‘Türban simge de olsa bir yasak getirebilir misiniz?’ dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de başını örtenlere “başörtüsünü siyasi simge olarak kullanıyorsun” şeklinde baskı yapıldığını öne sürdü. Başbakan Erdoğan, resmi davetli olarak gittiği İspanya’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin İslam ve türban konularındaki sorularını yanıtladı. Başını örtenlere baskı yapıldığını iddia eden Erdoğan, “Velev ki bir siyasi simge olarak taktığını düşünün. Bir siyasi simge olarak takmayı suç kabul edebilir misiniz? Simgelere bir yasak getirebilir misiniz? Özgürlükler noktasında dünyanın neresinde böyle bir yasak var? Buradaki dert başka aslında. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Bunu maalesef takdirde zorlanıyoruz” diye konuştu.

İslamcı değil Müslümanmış

Bir gazetecinin “Türkiye’de ilerici bir İslam devleti olamaz mı” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, “Soru ne yazık ki hâlâ batının bizi anlayamadığını gösteriyor” dedi. Her şeyden önce ‘İslamcı’ ifadesini anlamanın mümkün olmadığını belirten Erdoğan, “Bir defa biz din kökenli bir parti değiliz. Bunu partimizi kurarken açıkladık. Din üzerinden siyaset yapmayı asla kabul etmiyoruz” dedi. AKP’yi kurdukları zaman batılı dostlarının ‘Siz Müslüman demokrat olamaz mısınız’ sorusuyla karşılaştıklarını ifade eden Erdoğan, “Eğer biz Müslüman demokratız diye kendimizi ifade edersek, o zaman İslam üzerinden siyasi rant sağlamaya çalışır duruma düşeriz” yanıtını verdiklerini söyledi. Erdoğan, “İslamın kendi bir gücü var. Bizler yanlış yapabiliriz, partinin programında, şunda bunda eksikler, yanlışlar olabilir ama bizim dinimizin ilkeleri içinde böyle bir yanlış söz konusu değil, dolayısıyla siyasetin yanlışlarını da dine fatura edemeyiz. Bu bakımdan ‘Biz muhafazakar demokrat bir partiyiz’ dedik ve yola böyle çıktık. Eğer İslamcı ifadesini kabul edersek bu adeta bir tüccarlığa benzer. Bizde İslamcı olmaz, bizde Müslüman olur. İlerici İslam gibi bir ifade de çok çirkin, çok yanlış. İlerici İslam, gerici İslam... Mesela son zamanlarda ılımlı İslam diye bir ifade kullanılıyor. Bu da çok yanlıştır. İslam İslamdır” diye konuştu.

‘Sıkıntıyı aşacağız’

Üniversitelerdeki türban yasağına da değinen Erdoğan, “Bugün Avrupa’da, Amerika’da, değişik ülkelerde rahatlıkla başı örtülü olarak üniversiteye kızlar gidebiliyor. Oralarda bir sorun yok. Ama halkının yüzde 99’u Müslüman olan ülkemde böyle bir sıkıntı yaşanıyor maalesef. Ama bu sıkıntıyı aşacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, sorunun özgürlükler noktasında ve en yakın zamanda çözüleceğini belirtti.

Sorunun Anayasa Mahkemesi’nin bir yorumundan kaynaklandığını ifade eden Erdoğan, “Demokrasilerde çare tükenmez, o zaman demokrasi içinde bu çare mekanizmasını işletelim ve bu sorunu da çözelim” dedi.

Erdoğan aynı konuyla ilgili başka bir soru üzerine de “Üniversitelerde böyle bir sorun söz konusu. Bunu düzenlemeyle aşmak öyle zannediyorum ki eğitim özgürlüğü noktasında bir sıkıntıyı aşmaya da vesile olacaktır” cevabını verdi. (HABER MERKEZİ)

EVRENSEL - 15 Ocak 2008 Salı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.