Balkız: Aynı masaya oturmayız

Balkız: Aynı masaya oturmayız

Balkız: Aynı masaya oturmayız Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız, 6. Alevi Çalıştayı’na Maraş katliamının sanıklarından...

A+A-

Balkız: Aynı masaya oturmayız Balkız: Aynı masaya oturmayız

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız, 6. Alevi Çalıştayı’na Maraş katliamının sanıklarından Ökkeş Şendiller’in de davet edilmesine tepki göstererek, diğer davetlilere, “Şendiller ile aynı masaya oturmayın” çağrısı yaptı.

Balkız dün yaptığı yazılı açıklamada, “6. Alevi Çalıştayı’na davet edilenlere çağrımızdır: Maraş katliamı davasının bir numaralı sanığı Ökkeş Şendiller ile (Kenger) aynı masaya oturmayız” dedi.

3 Haziran 2009’da yapılan ilk Alevi çalıştayına davet edilen Alevi örgütlerinin, “Alevilerin beş temel sorununda görüş birliğine varıp, bu sorunları hükümete sunduklarını” kaydeden Balkız, o tarihten bugüne kadar hükümet tarafından, Alevilerin görüş birliğine vardığı bu konuların çözümünde bir adım dahi atılmadığını ifade etti. Balkız, “Alevilerin azınlıkta tutulduğu çeşitli kurum ve kişilerin davet edildiği dört Alevi çalıştayı daha yapılarak, Alevilerin sorunlarının çözümü için ipe un serilme süreci yaşama geçirilmiştir” dedi.

ALEVİ ÇALIŞTAYININ GELDİĞİ NOKTA

Çalıştayı başlatıp yürüten iradenin Ökkeş Şendiller’in kim olduğunu bildiğinin altını çizen Balkız, “Aslında burada önemli olan, bu vesile ile Maraş katliamını ve Ökkeş Şendiller’i anımsamış olmamız değil, Alevi çalıştayının hangi noktaya geldiği gerçeğidir” dedi.

Balkız, “Memur-Sen genel başkanı gibi bu çalıştayda da ilginç asimilasyon önerilerinde bulunan zatlar gelip geçti” dedi. Şimdi sıranın 31 yıldır her Alevinin zihnine kazınmış olan bir isimle yürütülür hale gelmesinde olduğunu vurgulayan ve öncelikle bu gerçeğin görülmesini isteyen Balkız, diğer davetli siyasetçilere “katılmayın” çağrısı yaparak, “Alevilerin sorunlarını içtenlikle tartışacağına inancımız olan siz sevgili dostlara buradan sesleniyoruz: Bu zat ile aynı masaya oturmayınız. Bu zat ile Alevi sorunlarını çözeceğini sananlarla, bu zatı baş başa bırakınız” diye seslendi.

ŞENDİLLER KATILMAYACAK

Öte yandan, Maraş katliamı davasının 1 numaralı sanığı Ökkeş Şendiller, hükümet tarafından davet edildiği Alevi çalıştayına katılmayacağını açıkladı. Şendiller, bakanlığın daveti geri çekmesi gibi bir durumun da söz konusu olmadığını vurguladı.

(Ankara/EVRENSEL) - 16 Aralık 2009

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.