1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. 'Basını susturacağına, yolsuzlukları temizle'
'Basını susturacağına, yolsuzlukları temizle'

'Basını susturacağına, yolsuzlukları temizle'

'Basını susturacağına, yolsuzlukları temizle' Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Basını susturacağına,...

A+A-

'Basını susturacağına, yolsuzlukları temizle''Basını susturacağına, yolsuzlukları temizle'

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Basını susturacağına, yolsuzlukları temizle” çağrısı yaptı. ABF Genel Başkanı Ali Balkız dün Mülkiyeliler Birliği Toplantı Salonu’nda Alevi örgütleri adına son gelişmeleri değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.

Deniz Feneri”ni, “Yolsuzluk feneri” olarak nitelendiren ve “Yüzyılın dolandırıcılık faaliyeti yargı kararıyla kesinleşmiştir” diyen Balkız, “İnsanların merhamet, hayırseverlik, yardımseverlik duygularını, dini de kullanarak örgütlü biçimde dolandırıcılık konusu yapanların asıl ağababalarının, ele başlarının Türkiye’de olduğunun kesinlik kazandığını” söyledi. Yolsuzluk fenerinin Türkiye’de bulunan asli faillerinin iktidar çevreleriyle çok yakın ve organik ilişki içinde olduklarının ortaya çıkmasının Başbakan’ın dengesini bozduğunu belirten Balkız, Başbakan’ın hırsızları değil, hırsızlığın haberini yapan basın-yayın organlarını cezalandırmaya kalkışması, boykot çağrısı yapmasının büyük talihsizlik olduğunu ifade etti.

12 Eylül kıyaslaması

AKP’nin iktidarda olduğu dönemi “Yurttaşların okudukları gazetelere göre sınıflandırılıp, işkence gördüğü, sokak ortalarında kurşunlara hedef oldukları 12 Eylül faşist darbesi” dönemine benzeten Balkız, “Başbakan boykot çağrısıyla, bu çağrıya uymayacak olan gazete okurlarını kime hedef gösteriyor?” diye sordu.

Başbakanın boykot çağrılarına kimi savcıların hemen uyarak Alternatif Gazetesi’nin yayınının bir ay durdurulmasını da kınayan Balkız, Başbakan’ın “Asıl içki içmeyenlere mahalle baskısı var” sözlerine de atıfta bulunarak, Ankara Çankaya’da içki sattıkları için bir markete yönelik saldırıyı da protesto etti. Balkız, “Başbakan’ın çağrısı sokakta yanıtını buluyor” dedi.

Ankara/EVRENSEL - 25 Eylül 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.