1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Baykal: CHP Genel Merkezi güvenlik güçleri tarafından dinlendi
Baykal: CHP Genel Merkezi güvenlik güçleri tarafından dinlendi

Baykal: CHP Genel Merkezi güvenlik güçleri tarafından dinlendi

Baykal: CHP Genel Merkezi güvenlik güçleri tarafından dinlendiCHP lideri Baykal, CHP Genel Merkezi'nin güvenlik güçleri tarafından...

A+A-

Baykal: CHP Genel Merkezi güvenlik güçleri tarafından dinlendiBaykal: CHP Genel Merkezi güvenlik güçleri tarafından dinlendi

CHP lideri Baykal, CHP Genel Merkezi'nin güvenlik güçleri tarafından dinlendiğini iddia etti.

- Siyasal tarihimizde her zaman olumsuz anılacak iki olay yaşandı

- Birincisi ana muhalefet merkezindeki bir oda devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendi ve dinci bir gazetenin manşetinde yer aldı.

- Telefon dinlemeden çok farklı bir şey. Çünkü bu bir ortam dinlemesi. CHP Genel Başkanı’nın odasında yaşanan özel bir konuşma

- Çalışma ortamında dinlendiği ortaya çıktı ve bunların dinci gazete ile çok yakın bir çalışma içinde olduğu görülmüştür.

- Türkiye’de devletin içinin çürüdüğü bu olayla açıkça ortaya çıkmıştır. İnsan hakları ve demokrasi bu iktidar döneminde demek hiç önemli değil. Türkiye’de rejimin ne hale geldiği ortaya çıkmıştır. Şu saate kadar resmi hiçbir tepki gelmedi. Sanki dünyanın en normal olayı yaşandı.

- Devlet elindeki teknik imkanları milletin parasıyla sağlamıştır. O araçlar ülkenin bütünlüğünü ve vatandaşın huzurunu korumak verilmiştir. Ancak öyle anlaşılıyor ki bu imkanlar, bir grup tarafından bir kısım insanlara karşı kullanılıyor.

- Bu dinlemenin meşruiyeti yoktur. Bu dinlemenin arkasında kimler vardır. Bunun arkasında kimler varsa onların da meşruiyeti yoktur.

- Ülkenin güvenlik güçleri, istihbaratı ve İçişleri Bakanlığı ne hale gelmiştir.

- Böyle yıldırma ve sindirme taktikleriyle rakiplerinizi etkiniz altına alamazsınız.

- İkincisi Ankara Adliyesi’nde alınan tarihi karar. Hatırlayacaksınız. Seçimden önce Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Başbakan'ın ruh gibi yakın bir arkadaşı, Başbakan'ın çocuklarını yurtdışında okutan ve tatilini ailesiyle yanında geçirdiği arkadaşı, CHP’nin Kastamonu Milletvekili olan arkadaşımıza rüşvet teklif etti. Dün rüşvetle ilgili mahkeme karar verdi. Artık rüşvetin belgesi var.

- Peki bu rüşvet teklifini kendisi mi planladı yoksa arkasında başkaları mı var.

- Bu konuşma AKP Grup Başkanvekili’nin odasında yapıldı. O da doğruluyor.

- Peki Başbakan’ın bundan haberi yok mu?

- 30 yıl önce rüşvet verdiğini söylüyordu, bırak o zamanı daha dün vermişsin.

- Bu olay Başbakan’ın bilgisi ve onayı ile bu yöntemlerle sonuç alınmaya çalışılmıştır.

Dinlenen konuşmanın geçtiği yer CHP Genel Merkezi biri Genel Sekreter diğeri şu an Merkez Valisi olan ve geçmişte bizden aday olmuş biri. CHP’ye gelmesi normal.

Zaten çok düzgün bir üslupla yapılan bir konuşma ama mesele o değil. Bunun dinlenmesi ve dinci gazeteye servis edilmesi. 

CHP, telekulak skandalı ile ilgili gensoru verecek

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, eski Bolu Valisi Ali Serindağ ile makamında yaptığı görüşmenin dinlenildiğine ilişkin iddialar konusunda, “Bunu, ya gensoru ya da meclis soruşturması biçimde en kısa zamanda meclis gündemine getireceğiz” dedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay, grup yönetim kurulu üyeleriyle, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Anadol, Önder Sav'ın makamında yaptığı özel görüşmenin, “Sanki meclis tutanağı gibi noktasına, virgülüne kadar aynen yayınlandığını” ifade ederek, Anayasa ve İçtüzüğün CHP'ye verdiği olanakları kullanarak, olayı, “Ya gensoru ya da meclis soruşturması biçimde en kısa zamanda meclis gündemine getireceklerini” söyledi.

Hakkı Suha Okay da cumhuriyet savcılarının olaya derhal el koyması gerektiğini belirterek, “Buradan, CHP Grup Başkanvekili olarak suç duyurusunda bulunuyorum” dedi.

Okay, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da istifasını istedi.

A.A - HÜRRİYET - 28 Mayıs 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.