1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Bilirkişi düşünce özgürlüğünü bilmiyor
Bilirkişi düşünce özgürlüğünü bilmiyor

Bilirkişi düşünce özgürlüğünü bilmiyor

Bilirkişi düşünce özgürlüğünü bilmiyor Richard Dawkıns’in yazdığı “Tanrının Yanılgısı” adlı kitabı...

A+A-

Bilirkişi düşünce özgürlüğünü bilmiyor Bilirkişi düşünce özgürlüğünü bilmiyor

Richard Dawkıns’in yazdığı “Tanrının Yanılgısı” adlı kitabı Türkçeye çevirip basarak, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen..

Richard Dawkıns’in yazdığı “Tanrının Yanılgısı” adlı kitabı Türkçeye çevirip basarak, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen Kuzey Yayıncılık’ın sahibi Erol Karaaslan’ın yargılanmasına önceki gün Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Savcının beraat talep ettiği duruşmada, bilirkişi olarak görevlendirilen öğretim üyesinin raporu, Türkiye’de ‘düşünce özgürlüğünün’ nasıl algılandığını ortaya koydu. Bilirkişi, kitapta yer alan ifadelerin istismara müsait insanları kandırmayı amaçladığını iddia etti.

İngiliz Profesör Richard Dawkins’in dünyanın en çok okunan kitapları arasında yer alan “Tanrı Yanılgısı” adlı kitabına Ali Emre Bukağılı’nın şikayeti üzerine TCK’nın 216/3. maddesinden dava açılmıştı. Kitabın ateistliği savunduğunu, bu nedenle toplatılması gerektiğini öne süren Bukağılı, kitabın ‘nefret ve kin ortamı yarattığını, milli birlik ve beraberliğe zarar verdiğini’ ileri sürdü. Mahkeme tarafından bilirkişi olarak görevlendirilen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İlyas Çelebi’nin hazırladığı rapor ise düşünce özgürlüğüne yaklaşımı açısından ibret verici. Dine ilişkin ifadelerin bulunduğu bir kitap için bir ilahiyatçının bilirkişi olarak atanması ise değerlendirmenin ne kadar bilimsel olabileceği konusunda kuşku uyandırıyor. Raporunda, “Eserde hakikati arama gibi ilmi ve akademik bir amaç ve endişe söz konusu değildir” diyen Çelebi, buna gerekçe olarak da yazarın ateizmi savunmasını gösteriyor. Raporda, dolaylı olarak dini inancı savunmamak suç gibi yansıtılıyor. “Kitapta alay, aşağılama, hakaret, küçük düşürme gibi insanlar arasında huzur bozucu ve birinin diğerine öfke duymasına neden olabilecek nitelemeleri çokça kullanmaktadır” denilen raporda ayrıca yazarın, üslup ve tarz itibariyle din konusunda ‘bilgisiz, cahil, eleştiri kabiliyeti olmayan ve istismara müsait insanları kandırmayı ve yanlış yönlendirmeyi hedeflediği’ iddia edildi. Bilirkişi raporunda; ‘dine olan eleştirinin sınırının aşıldığı, farklı inançtan kişilerin rencide edildiği ve saldırgan deyimlerin kullanıldığı’ ileri sürüldü. Bilirkişinin bu raporuna rağmen esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın cezai sorumluluğu bulunmadığı için beraatına karar verilmesini talep etti. Karaaslan’ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu düzenleyen TCK’nın 216. maddesi gereğince 1.5 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Nihal Topal - (İstanbul / EVRENSEL) - 30 Mart 2008

Tanrı’yı yargılayan kitabın yayıncısına beraat istemi

Yazar Richard Dawkins’in Türkçeye çevrilen Tanrı Yanılgısı adlı eseri dava konusu oldu‘Tanrı Yanılgısı’ adlı kitabın Türkçesini basarak ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçunu işlediği iddia edilen yayıncı hakkındaki davanın ilk duruşmasında savcı beraat istedi

Yazar Richard Dawkins’in Türkçeye çevrilen Tanrı Yanılgısı adlı eseri dava konusu oldu.

Richard Dawkins’in yazdığı “Tanrı Yanılgısı” adlı kitabı Türkçeye çevirip basarak “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen Kuzey Yayıncılık’ın sahibi Erol Karaaslan’ın yargılanmasına başlandı. Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Erol Karaaslan ile avukatı katılmadı.

Ticaretle uğraşan şikayetçi Ali Emre Bukağılı ile avukatları duruşmada hazır bulundu. Şikayeti sorulan Bukağılı, kitapta açıkça dine ve mukaddes değerlere karşı saldırıda bulunulduğunu ileri sürerek, kitabın toplatılmasını istedi.

Bukağılı’nın davaya katılmak istemesine ilişkin düşünceleri sorulan cumhuriyet savcısı Mücahit Ercan, Bukağılı’nın işlendiği iddia edilen suçtan doğrudan zarar görmediğini belirterek, davaya katılma talebinin reddine karar verilmesini istedi. Hakim Hakkı Yalçınkaya ise Bukağılı’nın duygusal olarak zarar gördüğünü belirterek, davaya katılma istemini kabul etti.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı Ercan, Karaaslan’ın söz konusu kitabı bizzat yazmadığını ve çevirisini yaptığını ifade ederek, sanığın, 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca cezai sorumluluğu bulunmadığı için beraatına karar verilmesini talep etti.

Mütalaaya ilişkin diyecekleri sorulan Ali Emre Bukağılı’nın avukatları, bu konuda beyanda bulunmak için süre talep etti. Mahkeme, Bukağılı’nın mütalaaya ilişkin beyanlarını hazırlamaları için kendilerine süre vererek, duruşmayı erteledi.

Bilirkişinin raporu

Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, İngiliz Profesör Dawkins’in yazdığı “Tanrı Yanılgısı” isimli kitabın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nca görevlendirilen Dekan vekili Prof. Dr. İlyas Çelebi tarafından incelendiği belirtiliyor.

İddianamede, Çelebi’nin 14 Ocak 2008’de hazırladığı raporda, söz konusu kitabın, ateizmi savunmak ve her türlü “teistik” (Tanrı inancı) düşünceyi reddetmek için kaleme alındığının belirtildiği kaydedilerek şöyle deniliyor:

“Aynı raporda, ‘kitapta, hakikati aramak gibi ilmi, akademik bir amaç ve endişenin söz konusu olmadığı, üslup ve tarz itibari ile de din konusunda bilgisiz, cahil, eleştiri kabiliyeti olmayan ve istismara müsait insanların kandırılmasının ya da yanlış yönlendirilmesinin amaçlandığı’ vurgulanıyor.”

Yayıncı Karaaslan’ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu  düzenleyen TCK’nın 216. maddesi gereğince 1.5 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor.

İSTANBUL - MİLLİYET - 30 Mart 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.