1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Birlik ve kardeşlik aşuresi
Birlik ve kardeşlik aşuresi

Birlik ve kardeşlik aşuresi

Birlik ve kardeşlik aşuresi Aleviler aşure dağıttılar. Muharrem orucunun ardından yapılan aşure dün Kızılay’da ‘birlik ve kardeşlik’...

A+A-

Birlik ve kardeşlik aşuresi Birlik ve kardeşlik aşuresi

Aleviler aşure dağıttılar. Muharrem orucunun ardından yapılan aşure dün Kızılay’da ‘birlik ve kardeşlik’ dilekleriyle dağıtıldı.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Kızılay Yüksel Caddesi’nde ve Dikmen’de Vakıf Merkezi’nde aşure dağıtılarak, birlik ve kardeşlik istendi. Alevilerin, Kerbela’daki şehitleri anısına muharrem orucunu takiben yaptıkları aşure dün de Kızılay’da ‘birlik ve kardeşlik’ dilekleriyle dağıtıldı.

Pişirilip, getirilen iki kazan aşure Yüksel Caddesi’nde dağıtılmadan önce, Hacı Bektaş Vakfı dedelerinden İbrahim Erzincan, ‘Lokma Gülbengi’ adı verilen duayı okudu. Lokmanın açılışını, ‘birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik için’ yapan Dede Erzincan, lokmalarının ülkeye ‘birlik, beraberlik, kardeşlik getirmesini’ diledi.

“Kerbela bugün de yaşanıyor” diyen Dede Erzincan, Filistin’de insanların katledilmesinin de kendileri için Kerbela olduğunu söyledi.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin Alevi Felsefesi’nde önemsenen, “Dünyanın neresinde olursa olsun, dili, dini, ırkı ne olursa olsun insanlar katlediliyorsa, açlık ve yoksulluk yaşanıyorsa tüm insanlık sorumludur” sözüne atıfta bulunan İbrahim Erzincan Dede, Filistin’de yaşanan katliamdan tüm Alevilerin içinin yandığını, tıpkı Kerbela gibi gördüklerini ifade etti.

Dede’nin duasının ardından, Alevilikte ‘bacı’ adı verilen, otantik giysileriyle kadınlar 12 imamın ismini okuyup, dua ile aşureyi karıştırdıktan sonra Ankaralılara dağıttılar.

Ankara/EVRENSEL - 11 Ocak 2009

Etiketler : , ,