1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Bodrum'da Günay tepkisi
Bodrum'da Günay tepkisi

Bodrum'da Günay tepkisi

Bodrum'da Günay tepkisiKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Bodrum gezisi, Güllük Körfezi’ndeki kaçak...

A+A-

Bodrum'da Günay tepkisiBodrum'da Günay tepkisi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Bodrum gezisi, Güllük Körfezi’ndeki kaçak deniz dolgusu, 3500 yıllık kaya mezarlar üzerine villa inşa edilmesi ve 5 kata izin veren yeni imar değişikliği nedeniyle tartışmaların odağındaki ilçeyi hareketlendirdi.

Günay’ın programı, çevrecilerin eylem yapacağı söylentisi üzerine 6 kez değiştirildi. Bodrum Kalesi’ne giden Günay ve beraberindekilerin yolu, İskele Meydanı’nda, Mavi Yol Girişimi ve Yurtsever Cephe üyeleri tarafından kesildi.  Yurtsever Cephe Bodrum Sözcüsü Ayhan Karahan, 3 gün içerisinde toplanan 5 bin 600 imzalı dilekçeyi Bakan Günay’a verdi. Günay, “Gerekeni yapacağım” dedi.

YAŞAR ANTER DHA
MİLLİYET - 8 Mayıs 2008

Ertuğrul'a imzalı karşılama

Turizmi Teşvik Kanunu adı altında ormanları sermayenin yağmasına açan AKP hükümeti, tarih ve doğanın katledilmesini eylemlerle protesto eden Bodrumlu yurtseverlere karşı Ertuğrul Günay’ı Bodrum’a gezmeye gönderdi.

soL Turizmi Teşvik Kanunu adı altında, rant amacıyla ormanları sermayenin yağmasına açan AKP hükümeti, bir yandan da 5 kata izin veren yeni imar değişikliğini gündemde tutuyor.

Bodrumlu yurtseverlerin tepkisiyle karşılaşmamak için altı kez program değiştiren Ertuğrul Günay’ın yolu Bodrum Kalesi’ne giden İskele Meydanı’nda Yurtsever Cephe üyeleri ve Mavi Yol Girişimi tarafından kesildi.

Yurtseverlerin protestosu polis tarafından etrafları sarılarak engellenmeye çalışıldı. Arbede ve tartışmaların yaşanmasının ardından etrafta toplanan halk “vatanın satılmasına karşı gelenleri mi engellemeye çalşıyorsunuz” diyerek polislere tepki gösterdi.

Karakteristik çevreci!

Pina Yarımadası’nda yapılan kaçak deniz dolgusu, Bodrum’da 5 kata imar izni verilmesi ve tarih katliamını protesto eden Yurtsever Cepheliler üç gün içerisinde toplanan 5 bin 600 imzalı dilekçeyi Bakan Günay’a verdi.

Dilekçeyi alan Günay, “Merak etmeyin ben de en az sizin kadar çevreciyim ve aslında karekteristik olarak ben de bir çevreciyim. Bu nedenle sizin tepkilerinizi anlıyorum ve gereken incelemeyi yapacağım. Bu ülkenin bir ağacının kesilmesi, denizinin doldurulması beni de üzer” dedi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Yurtsever Cephe Bodrum Sözcüsü Ayhan Karahan ise “Ertuğrul Günay, Bodrum’dan, Bodrumlular’dan çekinmekte haklıdır. Günay’ın Bodrum’a gelişi öncesi yapılan program değişiklikleri de bunu göstermektedir. Yangından mal kaçırır gibi birkaç saatlik program utanç vericidir. Bodrumlular’la yüzleşmekten bu denli uzak duran birisinin Bodrum’la ilgili hayati kararlar alan bir makamın başında bulunması düşündürücüdür. Halkla toplantı yapmak bir tarafa seçilmiş belediye başkanları ile dahi görüşme yapmamış olması durumun vehametini daha da arttırıyor. Sıkıyönetim koşullarında gerçekleşen ve belediye başkanları ile sivil toplum örgütlerinden köşe bucak kaçarak ziyaretini gerçekleştiren Bakan Günay’dan önce Bodrum’un tarihinde hiçbir bakan bu denli acz içine düşmemişti. Orman arazilerinin tahsis yolu ile imara açılması ve 5 kat dayatmasının altında imzası olan Bakan Günay’ın Bodrum gezisi komediye ve turistik geziye dönüşmüştür. Bakan olduğundan bu yana 6 kez Antalya’ya giden 1 kez bile Bodrum’a gelemeyen Günay’ın misafirperver, kibar ve uygar Bodrumlular’dan hiçbir zaman korkmasına gerek yoktur. Ama anlaşılan Günay’ın Bodrum’un sadece imar dokusu ile değil insan dokusu ile de uyuşmazlığı var” dedi.

Günay tatilde

Eylemler ile karşılanacağı tahmin edildiği için dün 6 kez program değiştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “incelemelerde bulunmak üzere” önce Milas’a geldi.

Milas-Bodrum havalimanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Günay, “Elbette gelişen bir yörede bazı sorunlar olabilir. Bunların yakından takipçisiyiz. Bize düşen görevleri dikkatle yerine getirmeye çalışacağız. Türkiye’de geçen yıl rekor sayılan rakamlarla sezonu kapattık” dedi. Türkiye’nin tarihini doğal ve kültürel güzelliklerini aynı dikkatle korumak gerektiğini anlatan Günay, şöyle konuştu: “Sürdürebilir bir turizm anlayışıyla gelecek yüz yıllara olumlu izler taşıyabilir bir anlayış içindeyiz. Turizmi kültür yanıyla birlikte dünyaya tanıtabilmeyi çok önemsiyoruz. Türkiye’nin doğasını, kıyılarını ve yeşilini çok önemsiyoruz. Bu özelliklerin Türkiye’yi dünyada farklı kılacağına inanıyorum.”

Havalimanından karayolu ile Milas şehir merkezine hareket eden Bakan Günay, Milas Arkeoloji Müzesi’nde ve yeni müze yapılması düşünülen alanda incelemelerde bulundu. Günay, “Pina Yarımadasındaki denizi doldurma” konusuyla ilgili bir soruya, “Bir talepte bulunulmuş ve proje verilmiş proje henüz izin almamış. Buna rağmen arkadaşlar denizi doldurmuşlar. Eğer proje onaylanmazsa, uygun bulunmazsa yükleyip tekrar döktükleri yere geri götürecekler” diye cevap verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, ilçedeki incelemelerinin ardından Milas Stadyumu’nda hazır bekleyen helikopterle Güllük Körfezi’ndeki balık çiftliklerini ve turizm yatırımlarını inceledi. Günay, sonrasında Bodrum’a geçerek Bodrum Kalesi’nde ve ilde çeşitli incelemelerde bulundu.

Marmaris ve Sedir Adası’nda incelemelerde bulunacak olan Günay, Marmaris’te turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlarla ilgili fikir alış verişinde bulunacak. Bir gün Marmaris’te konaklayacak olan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Dalaman ve Fethiye’deki incelemelerinin ardından İstanbul’a gidecek.

SOL GÜNLÜK SİYASİ GAZETE
www.sol.org.tr - 17 Mayıs 2008

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.