1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Çalıştay karara kaldı
Çalıştay karara kaldı

Çalıştay karara kaldı

Çalıştay karara kaldı Hükümet, Alevi taleplerine yeşil ışık yaktı. Son çalıştayla kesin şeklini alacak taslağa göre, cemevleri...

A+A-

Çalıştay karara kaldı Çalıştay karara kaldı

Hükümet, Alevi taleplerine yeşil ışık yaktı. Son çalıştayla kesin şeklini alacak taslağa göre, cemevleri de ibadethane sayılacak enstitülerde din adamı yetiştirilecek, din dersi seçmeli olacak

Tüm tarafların katılımıyla yapılacak son Alevi çalıştayında, 4 maddelik bir yol haritasının çıkması bekleniyor. Alevi açılımı çalışmalarında son aşamaya gelen Hükümet, 28 Ocak'ta Devlet Bakanı Faruk Çelik'in başkanlığında bugüne kadar yapılan en kapsamlı toplantıyı gerçekleştirecek. Final buluşmasında, daha önceki toplantılarda dile getirilen öneriler doğrultusunda "yol haritası" belirlenecek. Demokratik açılım gibi "aşama"lı olarak gidilmesi planlanan yol haritasının ilk adımını, "Cemevlerinin ibadethane statüsüne getirilmesi" oluşturuyor. Alevi kesime göre bu, İmar Yasası'nın 13. maddesi değiştirilerek gerçekleştirilebiliyor. Hükümetin, getirilen öneriler arasında sıcak baktığı 4 madde ise şunlar:

İBADETHANE: Cemevleri ibadethane olarak kabul edilecek.

ANAYASA DEĞİŞECEK: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri "zorunlu" olmaktan çıkarılarak, seçmeli hale getirilecek. Bunun için Anayasa'nın 24. maddesinde değişiklik yapılması önerilecek. (Anayasa'da "Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır" hükmü bulunuyor).

ALEVİ DİN ADAMI: Cemevlerinde görev yapan kişilerin yetiştirilmesi amacıyla enstitü açılacak.

ELEKTRİK, SU GİDERLERİ KARŞILANACAK: Devlet, cemevlerinin elektrik, su gibi giderlerini karşılayacak, destek verecek.

'SİYASETE TAKILMAZ'

Alevi çalıştaylarına katılan AK Parti'nin Alevi kökenli ismi İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, öneriler arasında yer alan "Cemevleri ibadethane olsun" görüşüne Başbakan Erdoğan'ın olur verdiğini söyledi. Yiğit, muhalefet partilerinin de sürece destek verdiğini belirterek, "Bu konuda siyasi partilerde bir konsensus oluşmuş durumda. Açılımın önünde siyasi bir engel bulunmuyor" dedi. Ancak partili bazı milletvekilleri, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin seçmeli olmasını grubumuzdan geçirmekte zorlanabiliriz" görüşünde.

Takvim - 11 Ocak 2010

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.