Çok sayıda örgütten ortak açıklama: Garip Bozkurt Yol’a zarar veriyor

Çok sayıda örgütten ortak açıklama: Garip Bozkurt Yol’a zarar veriyor

Garip Bozkurt'un Nurhak'ın Barış kasabasında müftü, kaymakam ve ordu mensupları ile beraber gerçekleştirdiği, savaşı kutsayan açıklamalarıyla infial yaratan sözde cem'e çok sayıda örgütten tepki geldi.

A+A-

Garip Bozkurt'un Maraş'ın Nurhak ilçesine bağlı Barış kasabasında müftü, kaymakam ve ordu mensupları ile beraber gerçekleştirdiği, savaşı kutsayan açıklamalarıyla infial yaratan sözde ceme çok sayıda örgütten tepki geldi. 

Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan gelişmeler sonrası Garip Bozkurt Maraş’ın Nurhak İlçesine bağlı Barış (Alçiçek) Kasabasındaki Cemevi’nde cem erkanı yürütmüştü. İktidara yakın medyanın hazır bulunduğu ve "şehit cemi" olarak servis ettikleri; savaş cemine devlet erkanından da birçok kişi katılmıştı.

Garip Bozkurt’un "Vatanımızın birliği beraberliği için yan yana durmamız gerekiyor. Birlikteliğimizi korumamız gerekiyor. Farklılıklarımızı ayrıcalıklarımızı bir tarafa bırakıp bu vatan için yekvücut olmamız gerekiyor. Bu akşam ülkemizin birliği beraberliği için bekası huzuru için, askerlerimiz için, şehitlerimiz için dua edip cem yaptık. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, Görevi başında olan askerlerimize zeval vermesin. Allah canımızdan can alıp askerlerimize versin, korusun gözetsin” sözlerinin ardından cemi protokol köşesinde izleyen yetkililer de posta oturup konuşmalar gerçekleştirmişti.

Alevilerden tepki çeken cem erkanı için 15 dernek bir araya gelerek açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamada Garip Bozkurt’un yola zarar verdiği belirtilerek, yapılan cem erkanının Alevi ilkeleriyle çeliştiğine dikkat çekildi.

“GARİP BOZKURT’UN YAPTIĞI CEMİ DOĞRU BULMUYORUZ”

Kurumların yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz günlerde Barış (Alçiçek) beldesi Cemevimizde, Garip Bozkurt denen dede tarafından yürütülen ve çevre ilçelerden devlet erkânının katıldığı ve yönlendirdiği “Cem’i” asla doğru bulmadığımızı ve Alevilikte olmayan bir yaklaşım olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Suriye’de öldürülen askerler için yapıldığı ifade edilen ve Garip Bozkurt’un Cem’de okuduğu gülbanklarda dile getirilen ‘’devlet ve ordu yüceliği’’ gibi anlayış Alevilikte yoktur.

Alevilik insan merkezli ve doğadaki tüm canlıların yaşam hakkını savunan bir inançtır. Alevilik tüm savaşlara ve şiddete karşıdır. Bir devletin diğer bir devlete ya da bir insanın başka bir insana ve canlıya zarar vermesine karşıdır. Hiç bir insanın ölmesini istemiyoruz ve tüm savaşların durmasını ve gerçek barışın sağlanmasını savunuyoruz.

“DEVLET GÜDÜMLÜ İNANÇ VE İBADETLERE KARŞIYIZ”

AKP kendi iktidarını korumak için Suriye’ye yönelik savaş çığırtkanlığı yapmaktadır ve cihatçı çetelerle birlikte suç işlemektedir. Bu suçu cem yürüterek ortak olmak ve affettirmek hiçbir Alevi Dedesine düşmez. Nurhak gibi geçmişi, duruşu belli yanlışa karşı doğruyu, savaşa karşı barışı savunan ilçeye bağlı Alçiçek’de böyle bir ‘Cem’düzenlemek bölgenin geçmişine ve inancına hakarettir.Bundan 41 yıl önce Maraş’ta katledilen canlarımızı anma etkinliklerimize izin vermeyen devletin yönlendirmesi ile yürütülen cem ibadeti Alevilerin kabul edeceği bir erkan değildir ve kabul etmiyoruz. Devlet güdümlü inanç ve ibadetlerin her türlüsüne karşıyız ve bu mücadelemiz devam edecektir. Cümle canlarımızın birlik ve beraberliği daim olsun !”

Açıklamada imzası bulunan kurumlar: Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi, Küreçikliler Derneği, Elcom (Elbistan Derneği), Londra Koçgirililer Derneği, Nurhaklılar Kültür Evi, Alxas Kom, Bozcader, Yaylacık köyü SKD Goksun, Tilkililer Toplum Merkezi, Göksunlular Derneği, Britanya Alevi Federasyonu, İAKM (İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi), Londra Dersim-Der, Paz-Der, Dem-Der

Çok sayıda örgütten ortak açıklama: Garip Bozkurt Yol’a zarar veriyor

Çok sayıda örgütten ortak açıklama: Garip Bozkurt Yol’a zarar veriyor

(Haber Merkezi)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.